نوشته شده توسط : yasamin

شرایط و مراحل ثبت شرکت در رشت

رشت یکی از شهرهای شمالی ایران است. استان گیلان که رشت به‌عنوان مرکز آن شناخته می‌شود یکی از سه استان حاشیه جنونی دریای خزر است. استان گیلان یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌آید و نسبت جمعیت آن به مساحتی که دارد بسیار زیاد است به همین سبب می‌توان آن را ازلحاظ تراکم نیز پرتراکم‌ترین استان ایران نام برد. به‌طورکلی استان گیلان علاوه بر شهرستان رشت به‌عنوان مرکز خود، 15 شهرستان دیگر بانام‌های: آستارا، طوالش، رضوانشهر، ماسال، بندر انزلی، صومعه‌سرا، فومن، شفت، آستانه‌اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، املش، رودسر، سیاهکل و رودبار دارد. استان گیلان به‌واسطه قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر و شهرستان آستارا از راه زمینی و آبی با کشور آذربایجان دارای مرز بین‌المللی است و راه صادراتی و ارتباطی بین ایران و این کشور از این طریق است؛ اما رشت که عنوان مرکز استان گیلان محسوب می‌شود از شهرت جهانی نیز برخوردار است. نام رشت به‌عنوان یکی از شهرهای خلاق در یونسکو ثبت شده است. ثبت شدن نام رشت به‌واسطه تنوع زیبای غذایی و خوراکی مردم این شهر است. به‌طورکلی به شهرهایی عنوان شهر خلاق در یونسکو داده می‌شود که از توانمندی‌ها و نوآوری‌های مردم خود در توسعه پایدار شهری خود استفاده کند. رشت از حیث گردشگری نیز یکی از شهرهای مهم کشور محسوب می‌شود و سالانه تعدادی زیادی از گردشگران را به استقبال می‌نشیند؛ و از این لحاظ عبور و مرور به‌قدری در این شهر بالاست که نمی‌توان آمار دقیقی از ساکنین آن دریافت. به‌واسطه وجود بندر انزلی شهر رشت درزمینه اقتصاد وجهه خوبی را داراست. درواقع بندر انزلی بزرگ‌ترین بندر شمال ایران و حوزه دریای خزر در کشور ما محسوب می‌گردد. به همین سبب از حوزه تجارت این شهر حائز اهمیت است. همچنین از دیگر صنعت‌های مهم در حیطه اقتصاد این شهر، کشاورزی آن است. با توجه به بافت جغرافیای شهر زمین حاصلخیز و آب‌وهوای مطلوب آن درزمینه کشاورزی بسیار سرآمد است و مهم‌ترین محصول آن نیز برنج است. سالانه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به برنج در داخل و در بخش صادراتی از طریق کشاورزی گیلان و رشت تأمین می‌گردد. علاوه بر موارد یادشده صنعت نساجی و شهرک‌های صنعتی واقع در رشت و گیلان نیز از منابع مهم تأمین اقتصاد و درآمد این منطقه به شمار می‌آیند.

در ذیل تعریف کلی که از این شهر داده‌شده باید برای دوستانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در رشت را دارند مطالبی را بیاوریم که مفید فایده قرار بگیرد. بدیهی است که با توجه به محدودیت این مقاله ما صرفاً به‌اختصار به توضیح برخی از زمینه‌های سرمایه‌گذاری در رشت می‌پردازیم اما شما می‌توانید تمامی توضیحات و اطلاعات جامع را از ثبت شرکت ویونا دریافت نمایید. یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در عرصه تجارت که بازده چشم‌گیری دارد ثبت شرکت است. شما اگر تمایل به سرمایه‌گذاری در رشت دارید می‌توانید از طریق ثبت شرکتی در آن به خواسته خود برسید. همان‌گونه که اشاره شد رشت مرکز استان گیلان است و به‌واسطه فعالیت‌هایی که در این شهر صورت می‌گیرد یکی از قطب‌های مهم از حیث سرمایه‌گذاری است. شما جهت ثبت شرکت در این استان و انجام امور اداری می‌توانید به اداره ثبت شرکت واقع در منطقه موردنظر مراجعه کنید. لازم به ذکر است جهت سهولت کار متقاضیان در هر نقطه و هر یک از شهرستان‌های استان گیلان اداره ثبت مربوط به همان منطقه احداث شده و طی روند اداری می‌توانید درنهایت شرکت خود را در اداره کل ثبت شرکت استان یعنی اداره ثبت شرکت رشت ثبت نمایید. همچنین می‌توانید با تماس با ثبت شرکت ویونا کار ثبت شرکت خود را سریع‌تر و آسان‌تر پیش ببرید.

شرایط و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت

جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت ابتدا لازم است شما با ماهیت شرکت با مسئولیت محدود آشنا شوید بدین منظور ما به تعریفی که توسط قانون تجارت ارائه‌شده استناد می‌کنیم. طبق تعریف ارائه‌شده و به زبان ساده آن شرکت‌هایی که باهدف انجام امور تجاری تأسیس‌شده و اعضا خود سرمایه آن را تأمین می‌کنند درحالی‌که سرمایه شرکت به‌طور سهم‌الشرکه محاسبه می‌گردد (سرمایه شرکت قطعه‌بندی به سهام و تخصیص به هر فرد از اعضا به‌عنوان یک سهام‌دار نمی‌شود) و همچنین حیطه مسئولیتشان محدود به میزان سهمی است که در تأمین سرمایه داشته‌اند؛ این شرکت‌ها را شرکت با مسئولیت محدود می‌نامند.

اما باید بدانید طبق روالی که در قانون برای این شرکت در نظر گرفته است افراد و شرکت‌هایی که تمایل به ثبت شرکت با مسئولیت محدود دارند باید مشمول شرایطی شوند. اگر بخواهیم این شرایط را در چند بند برای شما توضیح دهیم بدین شرح می‌شود.

حداقل 2 نفر که به سن قانونی رسیده و یا بیشتر از دو نفر جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود لازم است همچنین باید توجه داشته باشید که این مرز حداقل 2 نفر درزمینه تأمین سرمایه نیز صدق می‌کند یعنی در تأمین سرمایه شرکت نمی‌شود که تنها یک نفر دخیل باشد و حداقل 2 نفر از اعضای شرکت باید در تجمیع سرمایه سهیم باشند اما میزان سهم آن‌ها مدنظر نیست. باید در نظر داشته باشید که حداقل سرمایه برای شروع یک‌میلیون ریال معادل 100 هزار تومان تعریف‌شده که هنگام ثبت شرکت باید در مرحله تعیین سرمایه تعریف گردد.

با توجه به شرایط فوق که بررسی کردیم و با توجه به تعریفی که از این شرکت داده شد و این موضوع از تعریف برآمد که مسئولیت افراد حاضر در این شرکت محدود است، می‌توان نتیجه گرفت که افرادی که تازه‌کار هستند و تجربه زیادی درزمینه ثبت شرکت ندارند به‌راحتی می‌توانند در این دسته فعالیت کنند و انتخاب شرکت با مسئولیت محدود برای آن‌ها انتخاب مناسبی است.

توجه داشته باشید اگر شما قصد اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت را نیز دارید این شرایط برای شما نیز اعمال می‌گردد و باید مشمول این شرایط شوید تا بتوانید مجوز اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت را دریافت کنید. بعد از بررسی شرایط شرکت می‌توانیم به مرحله‌های اداری‌تر و اصلی برسیم. شما در این قسمت باید به تهیه و تنظیم مدارکی بپردازید که در روند ثبت شرکت به آن نیازمندید. ما چند مورد از این مدارکی که خودتان می‌توانید به‌راحتی تهیه و تنظیم کنید را در اینجا نام می‌بریم و تهیه دیگر مدارک را در روند اداری و مراحل ثبت شرکت که با کمک و راهنمایی‌های مشاوران «ثبت شرکت ویونا» صورت می‌گیرد می‌سپاریم. پس‌ازاین لحاظ نیز نگران نباشید.

مدارکی که شما خود می‌توانید جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت تهیه و تنظیم نمایید به شرح زیر است:

کپی مدارک شناسایی تمامی افراد اصلی شرکت (کارت ملی و شناسنامه)
گواهی عدم سو پیشینه اعضای هیئت مدیره شرکت و کپی برابر با اصل آن
با تهیه این مدارک می‌توانید جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا با مشاوران و وکلای «ثبت شرکت ویونا» تماس گرفته و در مورد اقدام خود با آن‌ها مشورت کنید.
از طرف ثبت شرکت ویونا وکیل متخصص درزمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود به‌صورت رایگان به محل احداث شرکت شما ارسال می‌شود.
قراردادی بین شما و «ثبت شرکت ویونا» جهت شروع همکاری برای انجام روند اداری ثبت شرکت با مسئولیت محدود به نمایندگی از شما توسط شرکت، از طریق وکیل تنظیم و سپس امضا می‌گردد.
در این مرحله بعد از امضای قرارداد شرکت به تکمیل مابقی مدارک موردنیاز شما می‌پردازد.
ثبت‌نام شرکت موردنظر در سایت توسط نماینده شما در «ثبت شرکت ویونا» صورت می‌گیرد.
مرحله تعیین نام شرکت و دریافت تأییدیه آن از اداره ثبت شرکت در رشت و گرفتن امضای در فرم‌های مربوطه
امور اداری ثبت شرکت و دریافت شماره ثبت شرکت توسط وکیل در طول 3 روز کاری (حداقل)
ثبت نهایی شرکت با مسئولیت محدود در رشت شما توسط وکیل «ثبت شرکت ویونا» و تحویل آن به شما در موسسه.
با توجه به روندی که گفته شد اگر هنوز در هر یک از موارد ابهامی برای شما وجود دارد می‌توانید با «ثبت شرکت ویونا» تماس گرفته و خدمات مربوطه را از مشاوران خبره این شرکت درزمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود دریافت نمایید.

شرایط و مراحل ثبت موسسه در رشت

نوع دیگری از سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری از طریق ثبت موسسه است. شاید برای شما این سؤال به وجود آمده باشد که موسسه چه تفاوتی با شرکت دارد. لازم است در این بخش ما به بررسی برخی تفاوت‌های مهم این دو بپردازیم تا شما به‌طور دقیق‌تری با مفهوم موسسه آشنا شوید.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت‌های موسسه و شرکت درزمینه منافع آن‌هاست. درواقع شرکت‌ها به‌منظور رسیدن به منافع مالی و بازدهی و سوددهی تأسیس می‌گردند اما مؤسسات دقیقاً برعکس. درواقع منفعت مالی و سوددهی در این دسته اصلاً ملاک نیست حتی اگر به منفعت مالی نیز دست یابند. شرکت‌ها با هدف انجام امور تجاری به ثبت می‌رسند و به همین منظور و هدف منفعت تجاری اقدام به تأسیس می‌شوند اما در ثبت موسسه اهداف تجاری مدنظر نیست همان‌طور که نام آن اشاره‌شده (غیرتجاری) و شرکا با هدف انجام و دستیابی به منافع عام‌المنفعه و سودرسانی فرهنگی، علمی، خیریه‌ای و یا ... به قشری از جامعه به تأسیس آن دست می‌زنند. به همین منوال با تأسیس و ثبت یک موسسه در یک منطقه ممکن است بعد از برطرف شدن آن مشکل در آن قشر از جامعه موسسه به‌طورکلی منحل گردد و فعالیت آن به پایان برسد اما شرکت‌ها می‌توانند مادامی‌که سوددهی دارند و اعضا نیاز و تمایل دارند به کار خود ادامه دهند.

همان‌طور که به‌اختصار در بالا اشاره شد اساسی‌ترین تفاوت‌های شرکت و موسسه بررسی گردید؛ و دید کلی از آنچه ماهیت موسسه است را به شما داد.

اکنون می‌توانیم برای شما پاره‌ای از شرایط لازم جهت ثبت موسسه در رشت را بازگو کنیم اما توجه داشته باشید اطلاعات جامع و کامل‌تر را درزمینه ثبت موسسه از متخصصان این زمینه که در «ثبت شرکت ویونا» حاضرند دریافت کنید.

از مختصر شرایط لازم جهت ثبت موسسه در رشت به شرح زیر است:

اگر موسسه شما درزمینه علمی است، باید مؤسسان آن مدرک تحصیلی مرتبط با آن را داشته باشند.
برخی از مؤسسات جهت ثبت نیازمند کسب مجوز از نیروی انتظامی هستند. موسساتی که هدف انتفاعی نداشته باشند و سودی بین اعضا تقسیم نشود.
اگر موسسه شما وجه خیریه‌ای دارد باید از طریق قانونی سرمایه موردنیاز آن را تأمین کنید.
شرایط دیگری نیز در مورد انواع مؤسسات حاکم است که پرداختن به‌تمامی آن‌ها دور از حوصله است اما شما می‌توانید موارد تخصصی را درزمینه موسسه مدنظر خود از «ثبت شرکت ویونا» دریافت نمایید.

اکنون شما باید مدارکی که جهت ثبت موسسه نیازمندید را تهیه و تنظیم نمایید. این مدارک به‌اختصار به شرح زیر است:

تهیه و تکمیل دو نسخه تقاضانامه‌ی مؤسسات غیرتجاری
تهیه و تکمیل دو نسخه اساسنامه‌ی مؤسسات غیرتجاری
کپی شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضای هیئت‌مدیره و شرکا:: بازدید از این مطلب : 38
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 30 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

راهنمای اخذ انواع کارت 

چگونگی دریافت کارت پیمانکاری
از سال 1387 تا کنون اقدامات مفیدی صورت گرفته که در پی آن تصمیم بر آن شد تا جهت افزایش توان فنی و اجرایی و ارتقا کمی و کیفی پیمانکاران عمرانی شهرداری تهران در حوزه معاونت فنی و عمرانی تحول ایجاد شده است ، در این راستا جایگاهی با عنوان امور پیمانکاران فنی و عمرانی شهرداری تهران مستقر در اداره کل هماهنگی مناطق و سازمان ها تشکیل گردیده و پیمانکاران پس از اخذ رتبه ی پیمانکاران از معاونت عمرانی استانداری می بایست با ثبت نام در امور پیمانکاران فنی و عمرانی جهت دریافت این کارت اقدام نمایند. دریافت ان کارت به نشانه ی شناسایی و انسجام پیمانکاران می باشد.

جهت ثبت نام و دریافت کارت پیمانکاری اطلاعاتی از قبیل :
مشخصات

مشخصات و سابقه مدیر عامل

سوابق کاری شرکت

مشخصات پرسنل شرکت

امکانات جانبی شرکت

تجهیزات و ماشین آلات شرکت

رتبه شرکت از معاونت فنی و عمرانی استانداری

 

راهنمای اخذ انواع کارت

 

چگونگی دریافت کارت حق العمل کاری
پیرو ماده 376 آیین نامه حق العمل کاری

حق العمل کاری در گمرک به شخصی ( اعم از حقیقی و حقوقی ) اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به شخص دیگری را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام بدهد کسانیکه بدون داشتن کارت حق العمل کاری تشریفات گمرکی کالا را به وکالت انجام می دهند نمی توانند بیش از 10 رتبه در سال به این کار اقدام کنند مستخدمین تجارت خانه ها یا مستخدمین حق العمل کاران که منحصرا کارهای آن تجارت خانه یا آن حق العمل کاری را در گمرک انجام می دهند منحصرا کارت مخصوصی صادر می گردد. مدت اعتبار کارت حق العمل کار فقط یک سال از تاریخ صدور آن است که با درخواست شخص حق العملکار از گمرکی که در آن کار را گرفته قابل تمدید است. جهت دریافت این کارت می بایست از طریق وب سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت نام نموده و پس از اعلام تاریخ آزمون از طریق سایت گمرک آزمون را انجام داده و در صورت قبول شدن در این آزمون کارت را اخذ نمود. شرایط دریافت کارت:

1- داشتن کارت بازرگانی

2- سن کمتر از بیست و پنج سال

3- نداشتن محکومیت قاچاق در گمرک و جرم و جنایت به گواهی کتبی مقامات مربوطه

4- کارمند دولت نباشد

5- پذیرفته شدن در آزمون گمرک

 :: بازدید از این مطلب : 50
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 


 

مقدمه / تعریف
اختراعات – مقدمه
ثبت اختراع و حمایت از آن امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است از یک سو دولت ها از کشفیات تبعه خود حمایت و در حقیقت مالکیت او را مورد احترام قرار داده و از سوی دیگر از این کشفیات بهره برداری اقتصادی و سیاسی می نمایند به همین جهت مالیکت صنعتی یا معنوی یا فکری دارای جایگاه ویژه ای در جهان امروز می باشد. حمایت از مالکیت صنعتی در ایران تقریبا از هفتاد سال پیش جنبه قانونی پیدا نموده و چندبارنیز قوانین آن اصلاح شد ولی متاسفانه هنوز به جایگاه واقعی خود دست نیافته است آمار متقاضیان ثبت اختراع نشان میدهد که اکثریتی از جامعه هنوز نمی دانند که باید اختراعات خود را حتی در مسایل کوچک به ثبت برسانند در کشوری مثل ایران با عنایت به گستردگی جمعیت آمار ثبت اختراع بسیار ناچیز می باشد و دستگاههای ارتباط جمعی باید رسالت خود را در شناساندن این رشته به انجام برسانند در این رهگذر با توضیح مختصر از قوانین مربوطه بعنوان راهنمای ثبت اختراع برای کسانی که قصد به ثبت رساندن اختراع خود را دارند به موضوع پرداخته ایم.

 

تعریف اختراع
ماده ٢٦ قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب تیرماه ١٣١٠ به جای تعریف اختراع به احصای موارد در مقام تعریف برآمده و مقرر می دارد: هر قسم اکتشاف یا اختراع جدید در شعب مختلفه صنعتی یا فلاحتی به کاشف یا مخترع آن حق انحصاری می دهد که بر طبق شرایط و در مدت مقرر در این قانون از اکتشاف یا اختراع خود استفاده نماید مشروط بر اینکه اکتشاف یا اختراع مطابق مقررات این قانون در اداره ثبت تهران به ثبت رسیده باشد نوشته ای که در این مورد اداره ثبت تهران می دهد ورقه اختراع نامیده می شود. اختراع حاصل خلاقیت ذهنی بشر است یا می توان گفت اختراع راه حل جدید برای مشکلات فنی جامع به شمار می آید . ماده٢٧ قانو مارالذکر مقرر می دارد: هر کس مدعی یکی ازا مور ذیل باشد می تواند تقاضای ثبت نماید:

ابداع هر محصول صنعتی جدید
کشف هر وسیله جدید یا اعمال وسایل موجوده به طریق جدید برای تحصیل یک نتیجه یا محصول صنعتی یا فلاحتی .
ابداع در ترمینولوژی حقوق دکتر جعفری لنگرودی چنین تعریف شده است :
در لغت به معنی اختراع و ایجاد چیز تازه است بنابراین وقتی کسی هر گونه محصولی با استفاده از فکر خود در امر صنعت
( استفاده از صنعت بلحاظ عام بودن و گسترده بودن کلمه می باشد و اطلاق آن به کلیه محصولات بوجود آمده بدون وجود سابقه جایز میباشد.) بوجود آورد یک پدیده جدید بوجود آورده که دارای صفت تازگی ونو بودن است فلذا استحقاق آن را دارد که تقاضای ثبت و حمایت نماید و هم چنین است کسی که یک وسیله جدید را کشف می نماید در ترمینولوژی حقوق کلمه کشف چنین تعریف شده: در لغت به معنی نمودار ساختن و پرده برداشتن از چیزی که در پنهانی و خفا بوده است یا وسایلی که قبلا موجود بوده به طریقه جدیدی مورد بهره برداری جهت دستیابی به نتیجه جدید قرار می گیرد.
بنابراین قانونگذار قصد ایجاد محدودیت برای ایجاد نتیجه جدید از محصولات قدیم نداشته و به همین جهت مشوق آحاد مردم می باشد که با اتکا به فکر و اندیشه خدادادی خود به تفکر و تعقل در زمینه های گوناگون برای دستیابی و رسیدن به نتایج جدید بپردازند متفکران و اندیشمندان می توانند با مختصر تغییراتی در وسایل موجود و یا قدیمی نتیجه جدیدی بدست آورند در این صورت علاوه بر ان که حقوق مخترعین وسایل موجود حفظ می شود حمایت از نوآوری نیز خواهد شد.
ارائه تعریف جامع و مانع از اختراع کاری بس دشوار است لیکن می توان بطور اختصار بیان نمود که از قوه به فعل درآمدن یک فکر یا اعمال یک فکر جدید در روی وسایل موجود یا ایجاد تغییر و تبدیل در روی وسایل موجود برای دستیابی به نتیجه جدید اختراع محسوب مخترع اجازه آن را دارد که از قانونگذار با تقاضای ثبت اختراع خود درخواست حمایت نماید و وفق ماده ٢٩ قانون ثبت علائم و اختراعات کسی که بدوا تقاضای ثبت اختراع بنام خود می نماید مخترع شناخته شده و پس از ثبت اختراعش مورد حمایت قانونگذار قرار می گیرد.

راهنمای ثبت اختراع و طرح صنعتی

 

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت اختراع
وفق ماده ٢٢و ٢٣ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات متقاضی ثبت باید مدارک ذیل راتهیه و به اداره مالیکت صنعتی تسلیم نماید.

اظهارنامه اختراع ٣ نسخه
اظهارنامه اختراع به فرم مخصوص بوده و جزئ اوراق بهادار می باشد متقاضی بایستی از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره کل ثبت شرکتها تهیه و مانند فرم نمونه صفحات بعدی نسبت به تکمیل و امضای آن اقدام نماید.
توصیف مشروح اختراع یا وسیله جدیدی که بررسی آن تقاضا می شود ٣ نسخه . اختراع مورد ادعای مخترع باید بطور کامل شرح داده شود در شرح اختراع باید تمام جنبه های اختراع ادعایی بطور وضوح بیان گردد توصیه می شود در تهیه شرح توصیف اختراع از کاغذهای آ ٤ استفاده گردد.
نقشه های اختراع ٣ نسخه
نقشه کامل اختراع باید با مرکب و از روی مقیاس متری تهیه و ذیل نقشه ها توسط متقاضی یا وکیل او امضا و مهر شود وفق ماده ٢٧ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات نقشه ها و توصیف مشروح اختراع در روی کاغذی که ٣٤ سانتی متر طول و ٢٢ سانتی متر عرض داشته باشد رسم گردد و همچنین برایا نجام امر مذکور فقط از یک روی کاغذ استفاده شود.
در صورتی که تقاضانامه توسط وکیل متقاضی تسلیم اداره مالیکت صنعتی شود اصل وکالت نامه یا رونوشت یا فتوکپی برابر اصل شده بایستی ضمیمه اظهارنامه گردد.
در صورتی که تقاضای ثبت اختراع از طرف شرکت ثبت شده بعمل آمده باشد یک برگ روزنامه رسمی دال بر مدیریت شرکت بایستی به ضمیمه مدارک تسلیم اداره مالکیت صنعتی شود.
فتوکپی شناسنامه مخترع یا مخترعین

اختراعات قابل ثبت
کلیه مواردی که در زمینه علوم و صنعت و کشاورزی در جهت بهبود وارتقای وضعیت زندگی آحاد جامعه بوده و جنبه تازگی دارد بعنوان اختراع قابل ثبت می باشد در مقابل آن بنا به دستور ماده ٢٨ قانون ثبت علائم و اختراعات برای نقشه های مالی تقاضای ثبت پذیرفته نمی باشد و همچنین قانونگذار جهت صیانت از حقوق مردم و خارج ساختن سلطه شخص یا اشخاص خاص بر امور دارویی و بهداشتی ممنوعیتی برای ثبت فورمولها و ترتیبات دوایی مقرر داشته وبرای دفاع از ارزشهای اجتماعی هر گونه اختراع یا هرگونه اختراع تکمیلی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت و اخلاق حسنه اجتماع یا مخالف حفظ الصحه عمومی باشد و یا تضادی با مقررات شرع مقدس داشته باشد قابل ثبت ندانسته است. بعنوان مثال اگر شخصی وسیله ای اختراع نموده که با استفاده از آن در سرقت از منازل مردم تسریع وتسهیل شود قاعده چنین اختراعی که مخالف نظم عمومی جامعه می باشد قابلیت ثبت نخواهد داشت.

 

مدت اعتبار اختراع ثبت شده
کسی که مطابق قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعت مصوب تیرماه ١٣١٠ اختراع خود را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسانده و ورقه اختراع دریافت نماید وفق ماده ٣٣ قانون مذکور بنا به تقاضای مخترع به مدت ١٠ یا ١٥ یا نهایتا ٢٠ سال مورد حمایت قانونی قرار خواهد گرفت در مدت فوق الذکر مخترع با رعایت مواد قانونی مجاز به هر گونه استفاده قانونی خواهد بود. بعداز انقضای مدت حمایت قانونی حتی به درخواست مخترع این مدت قابل تمدید نخواهد بود و منافع اختراع دیگر متعلق به شخص خاصی نیست بلکه متعلق به عموم مردم جامعه خواهد بود و هرکس می تواند بطور مجانی بدون پرداخت وجهی به مخترع از دانش فنی آن اختراع استفاده نماید.

 

روش های ثبت اختراع در ایران و جهان
دو روش ثبت اختراع در جهان وجود دارد :
روش اعلامی
ثبت اختراع بنحو روش اعلامی بر اساس ادعای مخترع صورت می گیرد در این روش ادعای مخترع مقرون به صحت تلقی شده و به شرط عدم سابقه ثبت ادعای مخترع به ثبت می رسد ماده ٣٦ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات مقرر می دارد که : ورقه ( سند) اختراع به هیچ وجه برای قابل استفاده بودن و یا جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع سندیت ندارد و همچنین ورقه اختراع مزبور به هیچ وجه دلالت بر این نمیکند که تقاضا کننده یا موکل او مخترع واقعی می باشد و یا شرح اختراع یا نقشه های آن صحیح است و اشخاص ذینفع می توانند نسبت به موارد مزبور در محکمه ابتدایی تهران اقامه دعوی کرده و خلاف آنرا ثابت نمایند.
باعنایت به ماده فوق الذکر روش ثبت اختراع در ایران روش اعلامی می باشد مخترع موظف است که مدارک اختراع ادعایی خود را به اداره مالیکت صنعتی ارائه نماید و اداره مالیکت صنعتی با بررسی ادعای مخترع در سوابق ثبتی خود یشرط اینکه اختراع مذکور قبلا بنام دیگری به ثبت نرسیده باشد اقدام به ثبت اختراع خواهد نمود و سند اختراع (ورقه) به نام مخترع را صادر خواهد کرد در این حالت اداره مالکیت صنعتی که مسئولیت صدور ورقه (سند) اختراع را بعهده دارد مسئول صحت وسقم اختراع مخترع نمی باشد بلکه مخترع شخصا پاسخگو خواهد بود و اگر شخص یا اشخاصی ادعایی نسبت به اختراع ثبت شده دارند باید درمحاکم ذیصلاح قضایی مستقر در تهران با خوانده قرار دادن مخترع اقامه دعوی نمایند و نتیجه رسیدگی و صدور حکم قطعی بیانگر واقعیت امر خواهد بود.

اختراع اختراع جدید نباشد.
وقتی که ورقه ( سند) اختراع جهت امور نقشه های مالی و اختراعات مخل انتظامات عمومی و فرمولها و ترتیبات دوایی صادر شده باشد.
وقتی که اختراع بطریقه علمی صرف بوده و قابلیت استفاده عملی صنعتی یا فلاحتی (کشاورزی ) نداشته باشد.
وقتی که پنج سال از صدور ورقه (سند) اختراع گذشته و بموقع استفاده عملی گذاشته نشده باشد هر ذینفعی می تواند به مراجع قضایی ذیصلاح در تهران رجوع و تقاضای صدور حکم دال بر بطلان ورقه اختراع صادر شده از اداره مالکیت صنعتی بنماید با توجه به مراتب مذکور روش ثبت اختراع در ایران بنحو اعلامی بوده و هر گونه ادعایی در محاکم قضایی مطرح و مورد رسیدگی قضایی قرار خواهد گرفت.
همچنین وفق ماده ٣٧ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات در صورتی که :
روش تحقیقی :
بعضی از کشورها با بهره جستن از وسایل و امکانات و آزمایشگاه های مختلف در زمینه های متفاوت نسبت به بررسی ماهوی اختراع مخترع اقدام می نمایند و آزمایشات مدت مدیدی بطول می انجامد تا ادعای مخترع در خصوص اختراعش مورد بررسی قرار گرفته و صحت یا سقم ادعایش مشخص شود.
در این نظام سعی می شود که اختراع قبل از ثبت بطور محرمانه نگهداری و حق تقدمی برای ثبت جهت متقاضی منظور شود و اگر ادعای مخترع مقرون به صحت نتشخیص داده شد نسبت به ثبت از تاریخ تقاضا و چنانچه ادعای مخترع صحت نداشته باشد نسبت به رد اختراع اقدام می گردد. در برخی از کشورها از هر دو روش استفاده می گردد مثلا در سوئیس در مورد اختراعاتی که در زمینه ساعت و دارو انجام می گیرد روش تحقیقی ودر سایر زمینه ها با استفاده از روش اعلامی نسبت به ثبت اقدام می شود. بهره جویی از روش اعلامی و تحقیقی هر کدام مزایا و معایبی دارد که ذکر آن در حوصله این مقال نمی گنجد قدر مسلم قانونگذار هر گشور استفاده از یکی از دو روش فوق را متناسب با مقتضیات ومصلحتهای خاص خود بر می گزیند ومقررات خاص آن را برای همگان لازم الاتباع می شمارد.

 

ورقه اختراع (یاسند اختراع یا گواهی ثبت اختراع)
وقتی که اختراع مطابق قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات در اداره مالیکت صنعتی به ثبت برسد نوشته ای که اداره مزبور دال بر ثبت اختراع به متقاضی یا وکیل قانونی او می دهد ورقه اختراع یا سند ثبت اختراع یا گواهی ثبت اختراع نامیده می شود که وفق قانون ایجاد حقی برای دارنده آن می نماید. ورقه اختراع به هیچ وجه برای قابل استفاده بودن یا جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع سندیت ندارد و همچنین وجود ورقه اختراع دلالت براین نمی کند که تقاضا کننده یا موکل او مخترع واقعی می باشد و یا شرح اختراع یا نقشه های آن صحیح است . ماده ٤٠ قانون فوق الذکر مقرر می دارد : هر گونه معامله راجع به ورقه اختراع باید به موجب سند رسمی بعمل آمده و در دفتر ثبت اختراعات نیز ثبت شود. وفق ماده ٤٣قانون مارالذکر مخترع باید هر گونه تغییر در اختراع خود را به ثبت برساند.

اقامه دعوی برای بطلان ورقه ( سند ) اختراع
ورقه اختراع که در مقام اثبات ثبت اختراع می باشد در اداره مالیکت صنعتی صادر می گردد چنانکه قبلا نیز بیان گردید ورقه اختراع به هیچ وجه سندیت برای قابل استفاده بودن اختراع و یا نو بودن و یا واقع به حقیقت نمی باشد ورقه اختراع دلالت بر این امر دارد که اختراع ادعایی مخترع بدون داشتن سابقه ثبت به ثبت رسیده و چنانچه ادعایی علیه شخص مخترع یا اختراع او وجود دارد باید در محاکم اقامه و رسیدگی شود.

ماده ٤٦ قانون ثبت علایم و اختراعات مقرر می دارد :
رسیدگی به دعاوی حقوی یا جزایی مربوط به اختراع یا علامات تجارتی در محاکم تهران بعمل خواهد آمد اگر چه در مورد دعاوی جزایی جرم در خارج از تهران واقع یا کشف و یا متهم در خارج تهران دستگیر شده باشد که در این موارد تحقیقات مقدماتی در محل وقوع یا کشف جرم یا دستگیری متهم بعمل آمده و دوسیه ( پرونده) برای رسیدگی به محاکم تهران ارجاع می شود . بنابراین قانونگذار مصلحت دانسته که در دعاوی مربوط به اختراع یا علامات تجارتی محاکم تهران صالح به رسیدگی باشند و چنانچه جرم در خارج از حوزه استحفاظی تهران به وقوع پیوسته و یا متهم در خارج از تهران دستگیر شده باشد رسیدگی مقدماتی توسط مراجع قضایی محلی صورت گیرد و پرونده متشکله جهت رسیدگی نهایی و صدور حکم به تهران ارسال شود. اداره کل ثبت شرکتها و مالیکت صنعتی براساس تبصره ماده اول طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها مصوب شهریور ماه ١٣٤٠ عنوان شعبه مخصوص دفتر دادگاه شهرستان تهران را برای اجرای مفاد مواد ٦و ٧ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات اختصاص داده است مدیر اداره مزبور نسبت به قبول یا رد تقاضانامه های مربوط به ثبت شرکتهای تجارتی و موسسات غیر تجارتی و علائم تجارتی و اختراعات اتخاذ تصمیم نموده و گواهی نامه های ثبت را امضا خواهد کرد ماده ٧ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات مقرر داشته در صورتی که تقاضای ثبت رد شود علل رد باید صریحا ذکر گردد و متقاضی می تواند از تصمیم رد تا ده روز از تاریخ ابلاغ به رئیس محکمه اول ابتدایی تهران شکایت کند.
بنابراین چنانچه تقاضای ثبت اختراع مخترع توسط اداره مالیکت صنعتی رد شود یا مواردی که بعدا ذکر می گردد بعد از ثبت پیش آید اقامه دعوی در خصوص مورد اول ده روز پس از ابلاغ نظریه رد اداره مالکیت صنعتی و در خصوص مورد دوم بمحض اطلاع از موارد سوئ باید نسبت به طرح دعوی در محاکم ذیصلاح قضایی تهران اقدام لازم معمول گردد.
براساس حکم ماده ٣٧ قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب ١٣١٠ در موارد ذیل هر ذینفعی می تواند به محاکم تهران مراجعه و تقاضای صدور حکم دایر بر بطلان ورقه اختراع را بنماید.

وقتی که اختراع جدید نباشد و برای آن ورقه اختراع توسط اداره مالیکت صنعتی صادر شده هر ذینفع از این موضوع می تواند به استناد اینکه اختراع جدید نیست و پس از اثبات آن می تواند تقاضای صدور حکم بطلان ورقه اختراع را بنماید.
وقتی که اختراع مربوط به طریقه های علمی محض بوده و عملا قابلیت استفاده در صنعت و کشاورزی را نداشته باشد هر ذینفع می تواند اقامه دعوی نموده و تقاضای بطلان ورقه اختراع را بنماید.
وقتی که اختراع به ثبت رسیده پنج سال از تاریخ صدور ورقه اختراع به موقع استفاده عملی گذاشته نشود هر ذینفع می تواند به مراجعه صالحه قضایی مراجعه و ضمن اثبات این امر تقاضای صدور حکم دایر بر بطلان ورقه اختراع به ثبت رسیده را بنمایند.
در مبحث اختراعات قابل ثبت دستور ماده ٢٨ قانون ثبت علایم و اختراعات قید شده پس اگر اختراعی مخالف با موارد ماده ٢٨ ثبت شود هر ذینفع می تواند به مراجع صالحه قضایی مراجعه و ضمن اقامه دعوی تقاضای صدور حکم دایر بر بطلان ورقه اختراع بنماید.

انتقال حقوق مکتسبه از ثبت اختراع
انتقال حقوق مکتسبه از اختراع به دوصورت انتقال اختیاری و انتقال قهری متصور میباشد .

انتقال اختیاری : هر شخصی که اختراعش وفق مقررات قانونی در ایران به ثبت رسیده و ورقه اختراع را تحصیل نموده باشد می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون نسبت به انتقال عین یا منافع وی اجازه استفاده به دیگری اقدام نماید .
ماده ٤٠ قانون ثبت علایم و اختراعات مقرر داشته هر گونه معامله راجع به ورقه اختراع باید به موجب سندرسمی بوده و در دفتر ثبت اختراع تحصیل نموده باید هر گونه نقل و انتقال یا اجازه استفاده از اختراع را بموجب سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی انجام و با ارائه سند رسمی به اداره مالیکت صنعتی تقاضای ثبت مفاد نقل و انتقال یا هرگونه واگذاری دیگر را در دفتر ثبت بنماید.
انتقال قهری : در صورتی مالک ورقه اختراع فوت نمایند وراث متوفی نسبت به اخذ ورقه انحصار وراثت از مراجع ذیصلاح اقدام و سپس ورقه مزبور را به اداره مالکیت صنعتی ارائه تا نسبت به ثبت مفاد آن (براساس قانون ارث یا وصیت نامه متوفی ) در دفتر ثبت اختراع اقدام شود.
حق رجوع به اسناد اختراعات ثبت شده : پس از ثبت اختراع بنام متقاضی و صدور ورقه اختراع آگهی اختراع ثبت شده در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران درج خواهد شد و پس از آن هر کس می تواند به اداره مالیکت صنعتی مراجعه و کتبا درخواست ملاحظه اسناد و اوراق و نقشه های مربوط به اختراع را بنماید رئیس اداره مالکیت صنعتی ضمن دستور ثبت درخواست اجازه ملاحظه پرونده اختراع ثبت شده در حضور احدی از کارکنان اداره را صادر خواهد نمود و چنانچه متقاضی نیاز به کپی برابر اصل از اسناد و مدارک و نقشه اختراع داشته باشد باید کتبا تقاضا نموده و ضمن پردخت حقوق دولتی متعلقه کپی درخواست شده توسط اداره تهیه و ضمن اخذ رسید به متقاضی تحویل می گردد . ماده ٤٢ قانون ثبت علایم و اختراعات مقرر می دارد مراجعه به کلیه اسنادو اوراق مربوط به ثبت هر اختراع پس از صدرو ورقه اختراع آزاد است و هر کس می تواند از اسنادو اوراق مربوط بورقه اختراع یا معلامت راجعه به آن با تادیه حقی که بموجب نظامنامه معین خواهد شد سواد مصدق تحصیل کند.

الزام به ثبت تغییرات در اختراع ثبت شده
تغییرات در اختراع باید وفق مقررات با پردخت حقوق دولتی در اداره مالیکت صنعتی به ثبت برسد و مراتب در روزنامه رسمی درج شود هر گونه تغییر یا اضافه یا تکمیلی در مدت اعتبار ورقه اختراعات باید با رعایت شرایط با تسلیم اظهارنامه همراه با توصیف مشروح و نقشه های اختراع بوده و ورقه اختراع تکمیلی صادر گردد ورقه اختراع تکمیلی تابع همان شرایط و مقررات و اعتبار ورقه اختراع اصلی خواهد بود .
تغییرات مربوط به نام و نشانی و تابعیت مخترع نیز باید به ثبت برسد.
چنانچه تغییرات مربوط به اصل اختراع یا مالک یا نام ونشانی و تابعیت مخترع به ثبت نرسد این گونه تغییرات قابلیت استناد و ادعا را در مراجع و محاکم ندارد.

 

راهنمای ثبت اختراع و طرح صنعتی

 

روش بررسی تقاضای ثبت اختراع
هر کدام از ٣ مورد مدارک خواسته شده (اظهارنامه یک برگ شرح و توصیف اختراع و برگ های آن شماره شده باشد یک سری نقشه اختراع در هر چند صفحه که باشد یک سری ) را جداگانه منگنه نموده و به اداره مالکیت صنعتی ارائه شود مسئول مربوط نسبت به بررسی اولیه مدارک اقدام و سپس دستور پرداخت حق الثبت اظهارنامه ثبت اختراع را صادر خواهد نمود وجه مذکور در شعبه بانک ملی مستقر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تودیع و رسید پرداخت بضمیمه مدارک تسلیم اداره مالکیت صنعتی شود اداره مذکور پس از دریافت اظهارنامه اختراع صحت تشریفات مقدماتی آن را مورد رسیدگی قرار می دهد و پس از وارد نمودن مشخصات مخترع و اختراع در دفتر اظهارنامه نسخه ثانی آن را که دارای همان مشخصات نسخه اصلی است پس از امضا ممهور به مهر ساعتی که دارای ساعت و تاریخ روز ماه سال وصول است نموده و یک نسخه را تسلیم متقاضی می کنند نسخه دیگر در سوابق اظهارنامه ها ضبط و نسخه سوم جهت بررسی به کارشناس ارجاع می گردد کارشناس مربوطه نسبت به بررسی اختراع از جهت سابقه ثبت اقدام و در صورت ملاحظه عدم سابقه ثبت دستور پرداخت حق الثبت اختراع را صادر و مخترع متقاضی یا وکیل او مبلغ معینه در بانک ملی مستقر در سازمان ثبت را تودیع و رسید مربوط را بهمراه یک برگ گواهی نامه ثبت اختراع که از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره کل ثبت شرکتها خریداری نموده به همراه یک برگ فتوکپی از آن به اداره مالکیت صنعتی تحویل بدهد مراتب ثبت اختراع بصورت آگهی تهیه شده و جهت درج در روزنامه رسمی تحویل متقاضی یا وکیل او می گردد پس از درج در روزنامه رسمی یک نسخه از روزنامه به اداره ارائه و گواهی نامه ثبت اختراع توسط اداره مزبور کامل شده و یک نسخه از توصیف و نقشه اختراع ضمیمه و قیطان کشی شده و پس از امضای مدیر اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی ممهور به مهر اداره تسلیم متقاضی یا وکیل قانونی او می گردد.
در صورتی که اختراع مورد تایید اداره مالکیت صنعتی قرار نگیرد اداره مزبور نسبت به رد اظهارنامه اختراع اقدام و رد اظهارنامه کتبا به متقاضی یا وکیل قانونی او ابلاغ می شود متقاضی یا وکیل قانونی او می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ رد اظهارنامه نسبت به تقدیم دادخواست و شکایت از تصمیم اداره مالیکت صنعتی به مراجع ذیصلاح قضایی مستقر در تهران اقدام نماید چنانچه در مدت ده روز از تاریخ ابلاغ تصمیم اداره مالکیت صنعتی نسبت به تقدیم دادخواست اقدام ننماید دیگر ادعایش در مراجع ذیصلاح قضایی مسموع نخواهد بود.

حال با راهنمای ثبت اختراع و طرح صنعتی و نحوه چگونگی اخذ آن برای موارد مختلف آشنا شدید امیدواریم این راهن:: بازدید از این مطلب : 44
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


 

جهت ثبت شرکت با موضوع حمل نقل و زیر مجموعه مربوط به آن برگه استعلام از وزارت راه و ترابری و معاونت حمل و نقل و پایانه کشور صادر می گردد.

شرایط اعضای هیئت مدیره از وزارت راه و ترابری مورد پرسش قرار می گیرد.

شرح مختصری در مورد موضوع فعالیت این نوع شرکت : ((ارائه کلیه فعالیتهای مربوط به حمل و نقل جاده ای اعم از ریلی و دریایی و جاده ای از قابل باری و مسافری))

 

راهنمای اخذ مجوز

 

چگونگی اخذ مجوز چاپ و نشر
نمونه موضوع فعالیت این نوع شرکت را در زیر می آوریم:
چاپ هر نوع کاتالوگ و تراکت از طراحی پرفراژ و چاپ کارت ویزیت ، پوستر در کلیه سایزها ، مدل های منسجم با عرف جامعه ، بزرگ سازی و کوچک سازی هر نوع نقشه یا عکس ، مدل چاپی و طراحی و چاپ انواع سربرگ ، فاکتور ، کتاب ، صفحه بندی و ویرایش.

جهت ثبت شرکت با موضوع چاپ و تکثیر، انتشارات و زیر مجموعه مربوط به آن پس از تعین نام شرکت برگه استعلام از وزارت فرهنگ و ارشاد صادر می گردد که وزارت ارشاد صلاحیت اعضای هیات مدیره را مورد برسی قرار می دهد و جواب را کتبا به اداره ثبت شرکت ها اعلام می کند و در صورت شرایط اعضای هیئت مدیره از وزارت فرهنگ و ارشاد مورد پرسش قرار گیرد.

 

چگونگی اخذ مجوز آموزشی
هنگامی که یک شرکت با زمینه فعالت خاص آموزش و تعلیم جهت ثبت شرکت ها مراجعه می کند ، با توجه به نوع آموزش آن می بایست پس از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها از ارگان مربوطه مجوز خود را کسب نموده و پس از ارائه آن مجوز به اداره ثبت شرکت ها آگهی تاسیس شرکت خود را دریافت نماید. به عنوان مثال: شرکتهایی که با موضوع آموزش دروس ( چه عمومی چه تخصصی ) می خواهند ثبت شوند الزاما باید از وزارت آموزش و پرورش دارای مجوز باشند.

– شرکت هایی که با موضوع آموزش فنی و حرفه ای می خواهند ثبت شوند الزاما باید از وزارت کار و امور اجتماعی مجوز لازم را اخذ نمایند.

– آموزشگاه های هنری هنگام تاسیس می بایست از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارا باشند.

– آموزشگاه های ورزشی و آکادمی تخصصی در ابتدا باید از سازمان تربیت بدنی مجوز لازم را اخذ نمایند.

 

چگونگی اخذ مجوز پالایشگاه
برخی شرکت های با موضوع فعالیتی مرتبط به امور پالایشگاهی و مرتبط با نفت و گاز درخواست ثبت در اداره ثبت شرکتها را دارند که بناچار می بایست از وزارت نفت جهت دریافت مجوز خود برگه استعلام دریافت و به اداره ثبت شرکت اه ارائه دهند. به عنوان جهت معرفی این نوع شرکت ها نمونه ای از موضوع فعالیت آنها را قید می کنیم.

انجام کلیه امور مربوط به مخازن نفت و گاز و صنایع بالادستی و پایین دستی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح ها و پروژه های بالادستی و پایین دستی ، ایجاد هسته های تخصصی مهندسی نفت جهت انتقال تکنولوژی در پروژه های نفت و گاز و صنایع بالادستی و همچنین خرید ، ساخت ، تدارکات و تامین تجهیزات بالادستی و دستگاه های حفاری .

 

چگونگی اخذ مجوز وزارت نیرو
شرکت با نمونه موضوع زیر:

طراحی و اجرای پروژه های الکتریکی و نیروگاهی اعم از تولید و انتقال نیرو و تولید و فروش نیرو. باید حتما بعد از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها با مراجعه به وزارت نیرو و طی مراحل قانونی اخذ مجوز فعالیت در این حوزه نسبت به صدور آگهی تاسیس شرکت خود اقدام نماید.

 

چگونگی اخذ مجوز مخابراتی
شرکتهایی که با موضوعی مثل موضوع زیر تقاضای ثبت دارند پس از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها و دریافت نامه استعلام با مراجعه به وزارت ارتباطات و فن آوری پس از طی مراحل استعلام و تکمیل مدارک مجوز تاسیس شرکت خود را اخذ نموده و آگهی تاسیس خود را از اداره ثبت شرکت ها دریافت نماید.

>نمونه موضوع این گونه شرکت ها:

ارائه کلیه فعالیتها در زمینه نصب و تجهیز و راه اندازی تجهیزات و سیستم های مخابراتی و دیتا و ارایه خدمات مهندسی در خوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات اعم از نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری .

 

چگونگی اخذ مجوز داروسازی و مکمل های دارویی
جهت اخذ مجوز دارویی برگه استعلام از وزارت بهداشت صادر می گردد. باید حتما بعد از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها با مراجعه به وزارت بهداشت و طی مراحل قانونی اخذز مجوز فعالیت در این حوزه نسبت به صدور آگهی تاسیس شرکت خود اقدام نماید.

شرح مختصری در مورد موضوع فعالیت این نوع شرکت (( خرید و فروش ، تولید و توضیع ، صادرات و واردات انواع دارو ، پروتئین ها و مکمل های دارویی )).

 

شرایط مجوز تاسیس کانون آگهی و تبلیغاتی
مدیر مسئول و صاحب امتیاز باید دارای شرایط ذیل باشند :

– تابعیت ایران

– اهلیت قانونی

– نداشتن سوء شهرت و سابقه موثر کیفری (استعلام های مربوطه از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای تابعه صادرخواهد شد)

– عدم اشتغال در هر یک از بخشهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

– دارا بودن دیپلم کامل متوسطه با ارائه حداقل 5 سال سابقه و نمونه کار موثر در امور تبلیغاتی یا مدرک تحصیلی لیسانس (فقط مربوطه به مدیر مسئول )

– عدم اشتغال در وزارتخانه ها، موسسات یا شرکتهای دولتی و یا شهرداریها (فقط مربوط به مدیر مسئول)

 

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده :
– تقاضانامه (مطابق نمونه)

– 6 قطعه عکس 4× 3 جدید سیاه و سفید (متقاضی و مدیر مسئول)

– اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه، یک سری کامل برابر اصل شده در دادگستری(متقاضی و مدیر مسئول)

– اصل و کپی کارت ملی، پشت و رو برابر اصل شده در دادگسترییا شماره ملی (متقاضی و مدیر مسئول)

– اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فارغ التحصیلی برابر اصل شده در دادگستری (متقاضی و مدیر مسئول)

– اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برابر اصل شده در دادگستری (متقاضی و مدیر مسئول )

– تکمیل فرم مشخصات فردی (متقاضی و مدیر مسئول)

– گواهی سوابق فعالیتهای تبلیغاتی به صورت صدور معرفی نامه به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با ذکر سمت و مدت آن که به امضاء و مهر مدیر عامل یا مقام مسئول صادر کننده رسیده باشد و نمونه کارهای تایید شده که نام مدیر مسئول و نام کانون در آن درج شده باشد و قرار دادها و تایید نامه های مربوطه به پیوست نمونه کارها ارائه گردد.

– متقاضیان حقوقی علاوه بر مدارک فوق مدارک ثبت شرکت (اساسنامه با موضوع تنظیم، تهیه، مشاوره و اجرای برنامه های تبلیغاتی و روابط عمومی و انجام سایر خدمات برای معرفی و فروش کالا یا خدمات مربوط، تقاضانامه ثبت، شرکت نامه، برگه تعیین نام و استعلام ثبت) را نیز باید ارائه دهند.

تذکر: عدم پیگیری و ارائه یا تکمیل مدارک لازم توسط متقاضی و مدیر مسئول از تاریخ ثبت تقاضا نامه به مدت 6 ماه به منزله انصراف تلقی شده و به آن ترتیب اثر داده نخواهد شد.

حال با راهنمای اخذ مجوز و نحوه چگونگی اخذ آن برای موارد مختلف آشنا شدید امیدواریم این راهنما برای شما مفید واقع شده باشد برای مشاهده دیگر راهنماهای ثبتی به این صفحه مراجعه کنید و از زیر منوی راهنمای ثبت ، راهنمای مورد نظر خود را انتخاب بفرمایید:: بازدید از این مطلب : 43
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


 

معرفی استاندارد های سری ISO
درباره استاندارد ایزو چه می‌دانید؟
ایزو (ISO) کوتاه شده نام سازمان بین‌المللی (International Standard Organization) می‌‌باشد. موسسه بین‌المللی استاندارد سازی (ایزو) یک فدراسیون بین‌المللی متشکل از نهادهای ملی استاندارد است. تعداد این نهادها بالغ بر 140 نهاد می‌باشد که هریک از یک کشور برخاسته‌اند. ایزو یک سازمان غیر دولتی است که در سال 1947 میلادی تاسیس شد. وظیفه ایزو ارتقاء توسعه استاندارد سازی و فعالیتهای مربوطه در جهان با دیدگاهی است که هم به ایجاد تسهیلات در زمینه تبادل بین‌المللی کالاها و خدمات توجه دارد و هم توسعه همکاری در زمینه‌های فکری ـ علمی ـ فنی و اقتصادی را در نظر دور ندارد. ما حاصل فعالیتهای ایزو قراردادهای بین‌المللی خواهد بود که به عنوان استانداردهای بین‌المللی انتشار می‌یابد. سیستمهای مدیریتی ایزو از طریق بیش از 430000 سازمان در 158 کشور به اجرا درمی‌آید.
سیستم‌های مدیریت کیفیت، سری استانداردهای ISO 9000
در سال 1987 کمیته فنی 176 سازمان ایزو (ISOTC/176) ‌سری استانداردهای ISO 9000 را به جهانیان ارائه نمود.
هدف از تدوین این سری استاندارد ، به وجود آوردن الگویی بین‌المللی برای پیاده‌سازی و استقرار سیستم‌های مدیریت و تضمین کیفیت بوده است که مورد استقبال فراوان در سطح دنیا قرار گرفت.
سیستم‌های مدیریت کیفیت به منظور حفظ سطح کیفیت تعریف شده و بهبود کیفیت از طریق اصلاح فرایندها، در سازمان پیاده‌سازی می‌شود. امروزه واحدهای خدماتی نیز مانند واحدهای صنعتی، علاقه زیادی به استقرار سیستم کیفیت نشان می‌دهند.

راهنمای ایزو

 

سیستم‌های مدیریت زیست محیطی
سیستم‌های مدیریت زیست محیطی، سری استانداردهای ISO 14000
استانداردهای خانواده ISO 14000 شامل استانداردهای بین‌المللی در رابطه با سیستم‌های زیست محیطی می‌باشد. این استانداردها در سال 1996 میلادی توسط کمیته فنی 207 سازمان ایزو به وجود آمدند. یک سیستم مدیریت زیست محیطی می‌تواند به عنوان بخشی از سیستم‌های جامع مدیریت به حساب آید. این سیستم‌ها شامل ساختار سازمانی، فعالیتهای طرح‌ریزی، تعریف مسئولیت‌ها، تعیین روش‌ها و فرآیندها و همچنین در اختیارگیری منابع لازم برای تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است.
سیستم مدیریت زیست بر مبنای ISO 14001 به عنوان یک الگوی اجرایی توسط مرجع صدور گواهینامه (CB) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
فواید استقرار سیستم مدیریت محیط زیست -اهمیت دادن به جنبه‌های زیست محیطی در تولید و یا ارائه خدمات -یکپارچه کردن سیستم‌های مدیریتی و بهبمود روش‌های مدیریت -به حداقل رساندن موانع غیر تعرفه‌ای تجاری و تسهیل تجارت بین‌الملل با توجه به بها دادن بیشتر به محیط زیست در سازمان‌ها -جلب مشتریان بیشتر و افزایش سهم بازار در سطح بین‌المللی -استفاده بهینه از منابع طبیعی -رعایت قوانین ملی زیست محیطی -حفاظت از محیط زیست و توجه به علائق جامعه در این ارتباط

 

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، سری استانداردهای OHSAS 18001
مشخصات این سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OHSAS 18001) الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OHSAS) معین می‌نماید تا یک سازمان بتواند با کنترل خطرات ایمنی و بهداشتی، عملکرد خود را بهبود بخشد. OHSAS 18001 خود بیانگر معیار عملکرد ایمنی و بهداشتی خاصی نیست و جزئیات لازم برای طراحی یک سیستم مدیریتی را نیز ارائه نمی‌دهد.

 

فواید استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
ایجاد یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای به منظور حذف یا کاهش خطرات برای کارکنان و سایر طرف‌های ذینفع که ممکن است در معرض خطرات ایمنی و بهداشتی ناشی از فعالیت‌های سازمان باشند.
اجرا، نگهداری و بهبود مستمر یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
حصول اطمینان از انطباق با خط‌مشی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای که خود تعیین کرده است.
اثبات این انطباق به دیگران -درخواست گواهینامه / ثبت سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای خود توسط یک سازمان بیرون
تعیین انطباق با این مشخصات و اظهار آن توسط خود سازمان
فرآیند ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای بر اساس استاندارد OHSAS 18001 مشابه با فرآیند ممیزی سیستم‌های مدیریت کیفی بر اساس ISO 9001 و یا سیستم‌های مدیریت زیست محیطی بر اساس ISO 14001 می‌باشند.

سیستم مدیریت صنایع تجهیزات پزشکی
سیستم مدیریت صنایع تجهیزات پزشکی ISO13485
این استاندارد مختص تولید کنندگان لوازم وتجهیزات پزشکی میباشد که الزامات این صنعت به استاندارد ISO9001 افزوده شده و به صورت کاربردی در این صنعت استفاده می گردد . تولید کنندگان تجهیزات پزشکی با استقرار این استاندارد و اخذ گواهینامه آن عملا الزامات ISO9001 را نیز رعایت نموده اند و نیاز ی به اخذ گواهینامه مجزا نمی باشد .
از فوائد این استاندارد خاص بودن آن برای صنعت تجهیزات پزشکی و در نظر گرفتن الزمات خاص این صنایع می باشد و راهکارهای اجرائی جهت تهیه مدارک فنی محصولات را نیز شامل می گردد .

سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهها ISO/IEC17025
این استاندارد توسط گروه الکترومکانیک سازمان جهانی استاندارد سازی تدوین شده است و الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت جهت استقرار در آزمایشگاهها را شامل می گردد. بر خلاف سایر استانداردهای فوق برای این استاندارد گواهینامه صادر نمی گردد بلکه توسط مراجع اعتباردهی ، تائید صلاحیت(Accreditation) صورت می گیرد .آزمایشگاههایی که تائید صلاحیت می گردند به زنجیره آزمایشگاههای تائید صلاحیت شده جهانی متصل شده و گواهی ها یا گزارشهای صادر شده توسط ایشان در کلیه کشور های عضو اتحادیه ILAC مورد پذیرش قرار می گیرد .
این استاندارد شامل دو قسمت الزامات مدیریتی و الزامات فنی می باشد و به صورت کامل فعالیتها و الزامات اجرائی در هر آزمایشگاه را شامل می شود.

 

نظام مدیریت سلامت مواد غذایی
نظام مدیریت ایمنی و سلامت مواد غذایی ISO22000
ایمنی و سلامت مواد غذایی به خطرات موجود در مواد غدایی در نقطه مصرف مرتبط است . از آنجایی که خطرات مواد غذایی میتواند در هر مرحله از زنجیره غذایی رخ دهد کنترلهای مناسب در زنجیره غذایی ضروری است .بنا بر این ایمنی و سلامت مواد غدایی از طریق تلاشهای کلیه بخشهای شرکت کننده در زنجیره غذا قابلیت اطمینان می یابد .
سازمان زنجیره غذایی شامل تولید کنندگان خوراک دام و طیور تولید کتتدگان مواد اولیه کارخانحات مواد غذایی عاملین حمل و نقل و انبارش پیمانگاران خرده فروش و عمده فروش مواد غذایی به همراه سایر سازمانهای مر تبط مانند سازندگان تحهیرات مواد بسته بندی یندی مواد شوینده افزودنی ها و نرکیبات و همچنین تامین کنندگان خدمات میباشد .
هدف این استاندارد حهانی توافق روی یک سطح جهانی از الرامات مدیریت ایمنی و سلامت مواد غدایی برای تحارت در زنجیره غذا یی است . قصد ویژه آن بکار گیری بوسیله سازمانهایی است که حواستار سگ نظام مدیریت ایمنی و سلامت مواد غذایی یکپارچه تر یهم پیوسته تر و متمرگز تر بوده و فرانر از الزمات معموا قانونی حرکت میکنند . این استاندارد الزام نموده که سازمان از طریق نظام مدیریت ایمتی و سلامت مواد غذای خود قوانین قابل اغمال مرتبط یا ایمنی و سلامت مواد غذایی را برآورده تماید .


شرح خدمات پیاده سازی نظام آراستگی محیط کار
شرح خدمات پیاده سازی نظام آراستگی محیط کار( 5S) :
مراحل اجرایی :
هر سازمان برای حرکت در جهت بهبود بهره وری و کیفیت ، ناگریز است محیط و شرائط کاری لازم و مناسب را فراهم نموده و در این خصوص اقداماتی را صورت دهد .
اقداماتی که هدف از آنها مرتب سازی ، پاکیزه ساختن و سامان دادن محیط کاری و ایجاد و حفظ شرائط و انضباط لازم برای انجام بهینه کارهاست .
اقدامات مذکور تحت عنوان 5S که از اولین حروف واژه های ژاپنی ساماندهی (Seiri) ، نظم و ترتیب (Seiton) ، پاکیزه سازی (Seiso ) ، استاندارد سازی (Seiketsu) و فرهنگ سازی (Shitsuke) گرفته شده است . به کارگیری این پنج S در تمامی سطح سازمان می تواند نتایج چشمگیر به همراه داشته باشد که از آن جمله می توان به پیشگیری از حوادث ، کاهش میزان وقفه کار ، افزایش رضایت شغلی و انگیزش کارکنان ، افزایش رضایت مراجعین و تکریم ارباب رجوع و ایجاد جوی سالم تر در محیط کار اشاره نمود .
اصول 5S بر پیشگیری استوار بوده و همانطور که از دو S آخر برداشت می گردد ، استاندارد نمودن و نگهداری و فرهنگ سازی آراستگی محیط کار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . اجرای 5S بر عهده کلیه پرسنل سازمان از بالاترین سطوح تا پائین ترین سطوح می باشد و مستلزم یک کارگروهی و تبدیل آن به یک رفتار و فرهنگ سازمانی می باشد .

برخی 5S را به خانه داری محل کار تعبیر می کنند که با توجه به فرهنگ غنی ما ایرانیان در خصوص اجرا و استقرار 5S را در سازمانها تسهیل می نماید :
مرحله اول :شناخت
شناخت وضع موجود سازمان بر اساس سیستم5Sوتعیین مغایرتها و عدم تطابقهای احتمالی و برآورد امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز .
مستند نمودن وضعیت موجود از طریق تهیه فیلم و عکس .
تهیه گزارش شناخت و ارائه گزارش .

مرحله دوم :آموزش و طراحی سیستم
تعیین کمیته راهبری و کمیته اجرایی5S .
آموزش کلیه پرسنل سازمان درخصوص آشنائی و مستند سازی 5S با توجه به پستهای سازمانی افراد سازمان .
همکاری و مشارکت با کمیته راهبری و اجرایی در زمینه طراحی و برنامه ریزی اجرا‎‎،تهیه روشهای اجرایی( ساماندهی ، نظم و ترتیب ، پاکیزه سازی ) و چک لیستهای مورد نیاز .
همکاری و مشارکت با کمیته راهبری و اجرایی در زمینه تهیه دستورالعمل های مورد نیاز .

مرحله سوم : استقرار و ممیزی
ارائه آموزش و همکاری در پیاده سازی مراحل 5S درکلیه واحدهای سازمان.
اجرای سیستم ساماندهی( Sاول ).
اجرای سیستم نظم و ترتیب( Sدوم ).
اجرای سیستم پاکیزه سازی( Sسوم ).
بازنگری و تکمیل دستورالعملها و رویه های مربوط به5S .
انجام ممیزی 5S در کل سازمان و تهیه فیلم وعکس از وضعیت تغییر یافته .
تهیه گزارش مقایسه ای.
همکاری در رفع عدم انطباقهای مشاهده شده در ممیزی.
برنامه ریزی وارائه آموزش های مختلف جهت فرهنگ سازی و نظارت پیگیری آن.
انجام ممیزی نهایی 5S و تهیه گزارش تصویری از وضعیت نهائی.
تهیه و ارائه گزارش نهائی و تطبیق شرائط نهایی با وضعیت اولیه .

 

شرح خدمات اجرائی جهت استقرار سیستم مدیریت کیفیت
شرح خدمات اجرائی جهت استقرار سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001:2000 :
موضوع :
عبارتست از ارائه خدمات آموزشی در جهت استقرار استاندارد بین المللی ISO9001:2000 تا مرحله اخذ گواهینامه ، و مراحل اجرایی آن به شرح زیرمی باشد :

فاز اول : شناخت
شناخت وضع موجود سازمان بر اساس استاندارد ISO9001:2000 و تعیین مغایرتها و عدم تطابقهای احتمالی و ارائه گزارش آن .

فاز دوم : آموزش و طراحی سیستم
آموزش الزامات استاندارد ISO9001 و سایر آموزشهای مورد نیاز به مدیران کارشناسان و ، سرپرستان.مطابق جدول 1 .
تشکیل و توجیه اعضای کمیته راهبری ISO 9001 و کمیته های فرعی مربوطه و تعیین مسئولیتهای ایشان.
همکاری و مشارکت مشاوربا کارشناسان سازمان در زمینه طراحی یا اصلاح سیستمهای مورد نیاز و مستندسازی فرآیندها و روشهای اجرایی (Procedures) برای عناصر مشروحه زیر :
سیستم مدیریت کیفیت (شامل : الزامات عمومی و الزامات مربوط به مستندات)
مسئولیت مدیریت (شامل : تعهد مدیریت، مشتری محوری، خط مشی کیفیت، طرح ریزی، مسئولیت، اختیار و انتقال اطلاعات و بازنگری مدیریت)
مدیریت منابع (شامل : فراهم کردن منابع، منابع انسانی، زیر ساخت، محیط کار)
پدیدآوری محصول (شامل : طرح ریزی پدیدآوری محصول، فرآیندهای مرتبط با مشتری، طراحی و تکوین، خرید، تولید و ارائه خدمات، کنترل وسایل پایش و اندازه گیری)
اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود (شامل : کلیات، پایش و اندازه گیری، کنترل محصول نامنطبق، تحلیل داده ها و بهبود)
همکاری در تعریف و اجرای پروژه های بهبود مداوم با مشارکت کارشناسان و مدیران سازمان .
همکاری و مشارکت مشاوربا کارشناسان سازمان در زمینه تهیه و تدوین دستورالعملهای کاری (Work-instructions) و طرح کیفیت
تهیه نظام نامه کیفیت (Quality Manual) شامل :
تدوین خط مشی کیفیت (Quality Policy) سازمان
فاز سوم : ممیزی
تعیین مسئولیتها، اختیارات و ارتباطات کاری کارکنان موثر بر کیفیت و نیز همکاری در تعیین و انتخاب نماینده مدیریت، ممیزان داخلی و تعیین جایگاه آنها در چارت سازمانی (در صورت نیاز)
تصویب نظام نامه کیفیت براساس عناصر استاندارد ISO 9001:2000
همکاری و مشارکت مشاوربا کارشناسان مدیران سازمان در زمینه استقرار نظام ممیزی داخلی
انجام پیش ممیزی (Pre-Audit) توسط مشاورو ممیزان داخلی سازمان بر روی نظام کیفیت و شناسایی مغایرتها و عدم تطابقهای احتمالی .
حضور در مرحله ممیزی نهایی (Final-Audit) که توسط شرکت CB (گواهی دهنده ) انجام خواهد شد و مشاورهمکاری لازم را در این زمینه با سازمان به منظور اخذ گواهینامه خواهد داشت .
حال با راهنمای ایزو و نحوه چگونگی دریافت این گواهینامه برای موارد مختلف آشنا شدید امیدواریم این راهنما برای شما مفید واقع شده باشد برای مشاهده دیگر راهنماهای ثبتی به ابن صفحه مراجعه کنید و از زیر منوی راهنمای ثبت ، راهنمای مورد نظر خود را انتخاب بفرمایید:: بازدید از این مطلب : 48
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin
 
 
 
 
 
 
 

  
  
 
 
 


:: بازدید از این مطلب : 37
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 

 

موافقت اصولی و طرحهای توجیهی فنی ، مالی و اقتصادی جهت اخذ تسهیلات بانکی
بیش از یکدهه تجربه موفق در زمینه موافقت اصولی و طرحهای توجیهی فنی ، مالی و اقتصادی جهت اخذ تسهیلات بانکی اطمینانیست که در انجام امور محوله شما ارائه خواهد شد .
طرحهای توجیهی فنی مالی اقتصادی جهت اخذ تسهیلات بانکی تجربه انجام دادن بیش از 680 فقره طرح توجیهی در زمینه های مختلف و اخذ مصوبه های طرحهای زود بازده / پربازده / صندوق ذخیره ارزی / صندوق ضمانت صادارات ایران / طرحهای اشتغالزایی وزارت کار / طرح توسعه محل کارخانه /طرح خرید،جایگزینی،توسعه ماشین آلات / طرح خرید انشعابات ، تاسیسات و تجهیزات / طرح خرید مواد اولیه / طرح سرمایه در گردش/ و به طور کلی انجام طرحهای توجیهی) بازرگانی،کشاورزی،خدماتی ،صنعتی،معدنی،فرهنگی، ورزشی،عمرانی) جهت اخذ وام بانکی به کلیه بانکهای کشور و موسسات مالی اعتباری ، سازمانها و وزارتخانه ها از قبیل وزارت صنایع و معادن جهت دریافت مجوز (جواز تاسیس،پروانه بهره برداری،مصوبه وام) و وزارت تعاون ، وزارت کار و امور اجتماعی ،سازمان آموزش فنی و حرفه ای، وزارت جهادکشاورزی ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، وزارت مسکن و شهرسازی و ……
لازم به ذکر است که این موسسه آمادگی خود را جهت انجام و ارائه طرح های توجیهی به کلیه بانکها و وزارتخانه ها دفاعیات طرح های توجیهی ارائه شده را تا اتمام و اخذ مصوبه به مراجع ذیل ربط متعهد می شود . همچنین یکی دیگر از فعالیتهای دیگر این موسسه اخذ موافقت اصولی از وزارت صنایع میباشد .

 

راهنمای طرح توجیهی

 

مطالعه بازار و طرح کسب و کار
در دنیای رقابتی امروز که مهمترین مسئله سازمانها حفظ بقا میباشد لازم است با مطالعه دقیق بازار و رقبا استراتژیهای مناسبی اتخاذ گردد و مانند نقشه ای دقیق و حساب شده در دست سازمان باشد که بتواند راهگشا باشد . یک طرح کلی روشن برای موفقیت سازمانها در فروش یعنی طرحی که تمام فعالیتهای سازمان را نشان دهد .میتوان گفت این طرحها نوعی آمادگی برای سازمانها فراهم میسازد و آمادگی کامل مشخصه حرفه ای هاست . این طرحها نوعی شیوه تفکر از آینده به حال میباشد .

در این نوع طرحها موارد ذیل مورد بررسی قرار میگیرد :
آرمانهای کسب و کار
بیان ماموریت سازمان
برنامه مدیریتی و سازماندهی
مزیتهای رقابتی
نمودار سازمانی
توصیف کسب و کار(معرفی کسب و کار – محصول یا خدمت و تحلیل صنعت)
نقاط ضعف اساسی مدل کسب و کار
نقاط قوت اساسی
تهدیدات قابل ملاحظه
فرصتهای قابل ملاحظه
تحلیل SWOT
برنامه بازار و بازاریابی
توصیف بازار
تحلیل رقبا
استراتژی بازاریابی (1- استراتژی محصول 2- استراتژی مکان 3-استراتژی توزیع 4- استراتژی قیمت 5- استراتژی جذب مشتری )
برآورد میزان تقاضای بازار
برآورد میزان تولید رفیا
برآورد سهم بازار و میزان تولید
برنامه عملیاتی (تولید)
توصیف محصولات وخدمات
تعیین هزینه های ثابت تولیدی (زمین مورد نیاز مساحت محوطه و ساختمان تجهیزات تولیدی مورد نیاز تجهیزات اداری مورد نیاز وسایل نقلیه مورد نیاز وسایل کمک تولیدی )
تعیین هزینه های متغیر تولیدی (مواد اولیه مستقیم و غیر مستقیم نیروی انسانی مورد نیاز سوخت و انرژی نگهداری و تعمیرات )
برنامه مالی سالیانه (سرمایه گذاری در گردش و ثابت ) منابع مالی مورد نیاز
محاسبه بهای تمام شده درحال ظرفیت کامل
برآورد قیمت فروش
برآورد درآمد مورد انتظار
برآورد هزینه های فروش
صورتحساب سود و زیان سالیانه
جریان نقدینگی
پیش بینی ترازنامه سالیانه
تهیه گانت (برنامه مورد نیاز طرح کسب و کار )
تحلیلهای مالی(نقطه سر بسر نرخ بازگشت سرمایه نرخ بازده داخلی و….)
ریسکها و مفروضات اساسی
حال با راهنمای طرح توجیهی و نحوه چگونگی اخذ آن برای موارد مختلف آشنا شدید امیدواریم این راهنما برای شما مفید واقع شده باشد برای مشاهده دیگر راهنماهای ثبتی به ابن صفحه مراجعه کنید و از زیر منوی راهنمای ثبت ، راهنمای مورد نظر خود را انتخاب بفرمایید:: بازدید از این مطلب : 44
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

انحلال شرکت به منزله پایان عمر آن است و لازمۀ پایان عمر شرکت این است که دارایی جمعی از حالت مشاع بیرون آورده شود و میان آنان تقسیم گردد. تقسیم دارایی بین شرکا در صورتی میسر است که طلبکاران شرکت طلب خود از شرکت را دریافت کرده باشند. برای رسیدن به چنین مقصودی، قانون گذار، تصفیه اموال شرکت را پس از انحلال پیش بینی کرده است.

موارد انحلال شرکت سهامی خاص

۱- در مواردی که بر اثر زیان های وارده ، حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود ،هیات مدیره مکلف است طبق ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت ،بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نمایدتا موضوع انحلال یا بقای شرکت ، مورد شور و رای واقع شود . هر گاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد ، باید در همان جلسه و با رعایت مقررات قانونی سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

۲- در صورتی که هیات مدیره شرکت به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می شود ، نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد .هر ذینفع می تواند ،انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت دار درخواست کند.

۳-در موارد مذکور در ماده ۱۹۹ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت :

تبصره ۱- در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده ،شرکت را منحل نماید ، باتعیین روز تصفیه و آدرس محل تصفیه صورتجلسه انحلال ظرف مدت ۵ روز از تاریخ تشکیل مجمع عمومی ، به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود ، تا پس از ثبت در روزنامه رسمی ، آگهی شود.

ماده ۱ – تصفیه

هر گاه شرکت طبق مندرجات موارد فوق منحل گردد، تصفیه امور آن با متابعت از مقررات مواد مربوطه لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به عمل خواهد آمد.

توجه: نمونه صورتجلسه مربوطه در بخش دانلود وب سایت ، قسمت صورتجلسات قابل مشاهده است.

شرکت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می شود :

۱- وقتی که شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.

۲- وقتی که شرکت برای مدت معین تشکیل و مدت ، منقضی شده باشد.

۳- در صورتی که شرکت ورشکست شود.

۴- در صورت تصمیم عده ای از شرکا که سهم الشرکه آن ها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد.

۵- در صورتی که به واسطه ضررهای وارده نصف سرمایه شرکت از بین رفته و یکی از شرکا، تقاضای انحلال کرده و محکمه ، دلائل او را موجه دیده و سایر شرکا حاضر نباشند ،سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می گیرد پرداخته و اورا از شرکت خارج نمایند.

۶ – در مورد فوت یکی از شرکا اگر به موجب اساسنامه پیش بینی شده باشد (مواد ۹۳ و ۱۱۴ ق.ت)

چک لیست مدارک لازم جهت انحلال شرکت
انحلال شرکت با مسئولیت محدود
انحلال شرکت با مسئولیت محدود در موارد زیر صورت می گیرد: (بر گرفته از مواد قانون تجارت):

۱- در صورتی که شرکت موضوعی را که برای انجام آن ایجاد شده بود انجام بدهد، یا انجام آن غیر ممکن شود.

۲- وقتی که شرکتی برای مدت معینی تشکیل شده باشد، و آن مدت سپری شود.

۳- از آنجا که قرارداد تشکیل شرکت توسط تمام شرکا منعقد شده است، بنابراین خودشان هم می‌توانند از این قرارداد با توافق همه شرکا صرف نظر کنند.

۴- اگر تنها یک شریک در شرکت باقی بماند، شرکت بطور طبیعی منحل خواهد شد.

۵- ورشکستگی یک شرکت تجاری زمانی مطرح می‌شود که، شرکت از پرداخت وجوهی که به عهده دارد بر نیاید. به دلیل اینکه از تاریخ صدور حکم ورشکستگی، شرکت از دخالت در امور خود ممنوع است. طبیعتاً در صورت ورشکستگی منحل خواهد شد.

دلایل خاص انحلال شرکت با مسئولیت محدود

قانون تجارت در بند‌های «ب» ، «ج» و «د» ماده ۱۱۴ موارد اختصاصی انحلال شرکت با مسئولیت محدود را بیان کرده است. این موارد عبارت است از:

۱- تصمیم شرکا؛

در صورت تصمیم عده‌ای از شرکا که میزان سهم آن‌ها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد.(بند ب ماده ۱۱۴ قانون تجارت) این اکثریت، یک اکثریت سرمایه‌ای است. بنابراین اگر حتی دو نفر از بیست نفر شریک بیش از ۵۰% سرمایه شرکت را دارا باشند، هر زمان که اراده کنند می‌توانند شرکت را به استناد این بند منحل کنند.

۲- نصف شدن سرمایه شرکت؛

در صورتی که به واسطه ضررهای وارده به شرکت نصف سرمایه شرکت از بین برود و یکی از شرکا تقاضای انحلال بکند و دادگاه نیز دلایل او را موجه بداند. سایر شرکا نیز حاضر نباشند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می‌گیرد بپردازند و او را از شرکت خارج کنند.(بند ج ماده ۱۱۴ قانون تجارت)

۳- فوت یکی از شرکا؛

به موجب بند د ماده ۱۱۴ قانون تجارت در صورتی که یکی از شرکا فوت شود و بموجب اساسنامه شرکت، فوت شریک باعث انحلال شرکت باشد، شرکت منحل خواهد شد.

مدیر تسویه

شخصی که امر تصفیه را به عهده می گیرد، مدیر تصفیه نام دارد. در شرکت با مسئولیت محدود امر تصفیه بر عهده مدیران شرکت است، مگر اساسنامه شرکت ترتیب دیگری مشخص کرده باشد. (ماده ۲۱۳ قانون تجارت) طبق ماده ۲۰۷ قانون تجارت وظیفه مدیران تصفیه خاتمه دادن به کارهای جاری شرکت و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت است. در اجرای این وظایف، مدیران تسویه می‌توانند در صورت نیاز معاملات جدیدی برای شرکت انجام دهند.(ماده ۲۰۸ قانون تجارت) همچنین حق دارند از طرف شرکت اقامه دعوا کنند؛ (ماده ۲۰۹ قانون تجارت) دعاوی مربوط به شرکت را با اجازه مجمع عمومی یا اساسنامه، به صلح خاتمه دهند و یا به داوری ارجاع دهند.(ماده ۲۱۴ قانون تجارت)

تقسیم اموال شرکت

طبق ماده ۲۱۱ قانون تجارت، آن قسمت از دارایی شرکت که در مدت تصفیه مورد نیاز نیست به طور موقت بین شرکا تقسیم می‌شود. اما متصدیان تصفیه باید معادل بدهی‌هایی که هنوز موعد پرداخت آن نرسیده و همچنین معادل مبلغی که بین شرکا مورد اختلاف است کنار بگذارد.

به هر حال تقسیم دارایی شرکت بین شرکا خواه در حین تصفیه (ماده ۲۱۱ قانون تجارت) و خواه پس از ختم تسویه، وقتی ممکن است که قبلاً سه مرتبه در مجله رسمی قوه قضاییه و یکی از جراید اعلام و یک سال از تاریخ انتشار اولین اعلام در مجله گذشته باشد.(ماده ۲۱۹ قانون تجارت) تخلف از این ماده متصدیان تصفیه را مسئول جبران خسارات طلبکارانی قرار می‌دهد که به طلب خود نرسیده اند. (ماده ۲۱۶ قانون تجارت)

انحلال شرکتهای سهامی
انحلال شرکت های سهامی در موارد ذیل صورت می گیرد:

۱٫ در صورت ورشکستگی شرکت.

۲٫ وقتی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیر ممکن باشد.

۳٫ در صورتی که شرکت برای تاریخ معینی تشکیل گردیده و آن مدت به پایان رسیده باشد مگر این که مدت قبل از انقضاء تمدید شده باشد.

۴٫ در هر موقع که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام به هر علتی رای به انحلال بدهند.

۵٫ در صورت صدور حکم قطعی دادگاه.

(اگر هر یک از موارد بالا احراز گردد ولی شرکت برای انحلال اقدام نکند دادگاه با صدور حکم, دستور به انحلال می دهد, همچنین اگر اشخاص ذینفع از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را بنماید دادگاه رای انحلال صادر می نماید)

در پایان مجمع یک نفر از مدیران شرکت به عنوان مدیر تسویه انتخاب و اگر مدیر تسویه معین نشده باشد و یا اینکه تعیین شده ولی به وظایف خود عمل ننماید هر شخص ذینفع دیگر می تواند به دادگاه مراجعه و تعیین مدیر تسویه جدیدی را از دادگاه بخواهد:: بازدید از این مطلب : 49
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 

ایزو (ISO) مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین‌المللی استانداردسازی است. زبان های رسمی در استانداردهای ایزو سه زبان انگلیسی، فرانسوی و روسی هستند. نام سازمان در زبان های مختلف دارای اختصارهای متفاوتی است (مثلا IOS در انگلیسی و OIN در فرانسوی). و به همین دلیل نام کوتاهISO برای آن اقتباس شده که براساس یک کلمه یونانی به نام isos (به معنی تساوی) می باشد.

این سازمان که مرکز آن در ژنو سوئیس واقع شده، با آنکه دولتی نیست، اما چون استانداردهای این موسسه به قوانین اجرایی بدل می‌‌شوند از بیشتر سازمان‌های دولتی قدرتمندتر است. درحال حاضر ۱۶۴ کشور در این سازمان به عضویت درآمده‌اند و کشور ایران نیز یکی از آنهاست.

سال ۱۹۸۷ کمیته فنی (ISO/TC 176) ، مجموعه استانداردهای ISO 9000 را معرفی کرد. هدف از تدوین آن، به وجود آوردن الگویی بین المللی برای پیاده سازی و نگهداری سیستم‌های مدیریت و تضمین کیفیت بود. سیستم‌های مدیریت کیفیت به منظور تثبیت و بهبود سطح کیفیت تعریف شده اند. الگوی اجرایی این مجموعه از استانداردها سال ۲۰۰۸ چهارمین بازبینی و اصلاح را به خود دید. در این ویرایش هنوز بر فرایندگرایی تاکید می شود.

هشت اصل استاندارد مدیریت کیفیت از دیدگاه کمیته فنی TC 176

مشتری محوری، راهبری، مشارکت کارمندان، فرایند گرایی، نظام مندی، ارتقا پیوسته، تصمیم گیری واقع گرایانه، ارتباط متقابل مفید با تامین کنندگان.

مثلا استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در هر سازمانی با انواع فعالیت ها و اندازه ها قابل اجراست. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که یک سازمان سیستم مدیریت کیفیتی منطبق با الزامات و نیازهای مشتری اجرا کرده است.

استاندارد در ایران

اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال ۱۳۰۴ شمسی مطرح می‌شود. بعدها در سال ۱۳۳۲ با به وجود آمدن الزام برای نظارت بر محصولات وارداتی و صادراتی، ایجاد تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت. بنیان اصلی تشکیلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به صورت اداره‌ای در اداره کل تجارت وقت به وجود می آید. در سال ۱۳۳۹ قانون تاسیس موسسه استاندارد تصویب می شود و موسسه کار خود را آغاز کرده، در همان سال به عضویت سازمان بین المللی استاندارد ISO درمی آید.

ایزو TS 29001 مدیریت کیفیت در صنعت نفت و گاز
ایزو TS 29001 مدیریت کیفیت در صنعت نفت و گاز

ایزو ۲۹۰۰۱ الزامات مربوط به طراحی، توسعه، تولید، برقراری و محصولات خدماتی سیستم مدیریت کیفیت را در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مشخص می کند. ایزو ۲۹۰۰۱ بطور ویژه بر زنجیره تامین نفت و گاز تمرکز دارد.

ایزو ۲۹۰۰۱ برپایه ایزو ۹۰۰۱ و الزامات اجرایی تهیه شده که بر پیشگیری از خطا و کاهش زائدات در خدمات تامین کننده تاکید دارد.

این الزامات بطور جداگانه تهیه شده اند و شفاف و قابل ممیزی شدن هستند. همچنین کیفیت کالاها و خدمات تامین کننده را بصورت جهانی هماهنگ سازی و اطمینان از آن را افزایش می دهد. این موضوع زمانی اهمیت دارد که وجود نقص و عیب در کالاها یا خدمات باعث خسارات شدیدی به شرکت ها و صنایع وابسته می گردد.

این استاندارد برای تمام سازمانهایی که در چرخه صنعت نفت و گاز فعالیت دارند قابل استفاده است.

مزایا گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱:

گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ استانداردسازی و پیشرفت را در داخل بخش تضمین می کند.

یک مجوز برای معامله در صنعت نفت و گاز

• برای بسیاری از سازمانهای فعال در این زمینه کسب گواهینامه ضروری است تا امنیت قراردادهای با ارزش حفظ و فرصتی برای رقابت بدست آید.

افزایش شهرت برند

• کسب این گواهینامه وجود تعهد نسبت به راهکار ایده آل در صنعت را تائید می کند و شما را قادر می سازد بالاتر از سایرین قرار گیرید.

انعطاف پذیری

• این استاندارد طوری طراحی شده تا با دیگر استانداردهای سیستم های مدیریتی هماهنگ باشد و ادغام آن را با سیستم های شما آسانتر سازد.

صرفه جویی در هزینه

• با استفاده از شرکت گواهی کننده شخص ثالث برای این استاندارد تعداد ممیزی های تامین کننده و هر هزینه مرتبط را کاهش می دهد.

مدیریت ریسک تجاری

• همانند ایزو ۹۰۰۱، این گواهینامه اندازه گیری عملکرد را آسان تر و مدیریت ریسک تجاری را بهتر می کند.

تسهیل عملکردها و کاهش زائدات

• موضوع سنجش بر پروسه های عملکردی تمرکز دارد، که ارتقای کیفیت محصولات و خدمات را پیشنهاد می دهد و به کاهش زائدات، مرجوعات و شکایت مشتریان کمک می کند.

تشویق به ایجاد ارتباط

• مانند ایزو ۹۰۰۱، این الزام اطمینان می دهد که کارکنان از طریق ارتباط توسعه یافته بیشتر درگیر موضوع هستند. سنجش مستمر می تواند هر مشکل موجودی را نمایان سازد.

ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت
نمایش تعهد شما نسبت به کیفیت و رضایت مشتری

با ایزو ۹۰۰۱ مشتریان بیشتر نسبت به موضوع کیفیت آگاهی پیدا می کنند. آنها انتظار دارند که تامین کنندگان در تطابق کامل با بالاترین استانداردهای کیفی خدمات و محصولات باشند. آنها می خواهند این موضوع را از قبل بدانند، و مطمئن شوند که سازمان همواره درصدد برآوردن نیازهای آنهاهستند. این چالش بزرگی است و همچنان فرصتی برای شرکتها تا از آن بهره ببرند.

هر سازمانی تمایل به ارتقا عملکرد خود دارد، چه این ارتقا افزایش سهم در بازار باشد، چه کاهش هزینه ها، مدیریت موثرتر ریسک و یا افزایش رضایت مشتری. یک سیستم مدیریت کیفیت به ما چارچوب لازم برای اجرای نظارت و بهبود عملکرد می دهد.

ایزو ۹۰۰۱ به همه ی سازمان ها کمک می کند تا در امر ارتقای رضایت مشتری، ایجاد انگیزه در کارکنان و پیشرفت مستمر موفق باشند.

گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ سازمان ها را قادر می سازد تعهد خود را نسبت به کیفیت و رضایت مندی مشتری نشان دهند، و در عین حال بطور پیوسته به ارتقا سیستم های کیفیتی بپردازند.

مجموعه استاندارد های ایزو ۹۰۰۰

ایزو ۹۰۰۱ خود یکی از استانداردهای متعدد در مجموعه استانداردهای مدیریت کیفیت است. این استاندارد با آشنا کردن سازمان با پروسه ارائه محصولات و خدمات به مشتریان بهترین عملکرد را از آن استخراج می کند. مجموعه استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ شامل این موارد است:

• ایزو ۹۰۰۰ – این استاندارد فرد را با مفاهیم سیستم های مدیریت آشنا می کند و اصطلاحات مورد استفاده آن را توضیح می دهد.

• ایزو ۹۰۰۱ – این استاندارد انجام اموری که برای دریافت گواهینامه لازم است تعیین می کند. ایزو ۹۰۰۱ تنها استاندارد دارای گواهینامه در این خانواده است.

• ایزو ۹۰۰۴ – بر اساس قواعد مدیریت کیفیت هشتگانه، خط مشی هایی برای ارتقای عملکرد تهیه شده که توسط مدیر ارشد استفاده می شود. این استاندارد به عنوان یک چهارچوب کاری برای بهبود عملکرد عمل می کند و به غیر از مشتریان نیاز تمام بخش های ذینفع را نیز در نظر می گیرد.

ایزو ۹۰۰۱ برای هر نوع سازمانی که قصد بهبود نحوه عملکرد و مدیریت خود را دارد مناسب است. اما همیشه بهترین نتیجه برای سازمانهایی است که آن را در سراسر سازمان پیاده سازی کنند نه در یک بخش یا قسمت خاص.

مزایای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱
مزیت رقابتی

• ایزو ۹۰۰۱ توسط مدیر ارشد هدایت می شود، این اطمینان می دهد که مدیر ارشد نسبت به سیستم های مدیریت خود رویکردی استراتژیک دارند.

بهبود عملکرد تجاری و مدیریت ریسک تجاری

• ایزو ۹۰۰۱ عملکرد سازمان را بالاتر و فراتر از رقبایی که از سیستم های مدیریت استفاده نمی کنند می برد. کسب گواهینامه همچنین اندازه گیری عملکرد و مدیریت ریسک تجاری را آسان تر می سازد.

جذب سرمایه، ارتقا شهرت برند و رفع موانع مبادلات

• کسب گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ برای سازمان شهرت به همراه دارد و می تواند به عنوان ابزار تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد. یک پیغام روشن برای بخش های ذینفع است که بیان می کند سازمان نسبت به استاندارد های برتر و پیشرفت مستمر متعهد است.

صرفه جویی پولی

• شواهد نشان دهنده مزایای مشخص مالی برای شرکت هایی است که دارای گواهی ایزو ۹۰۰۱ می باشند و منجر به کارآیی عملکرد، افزایش فروش، بازگشت سرمایه بهتر و سود دهی بیشتر می شود.

تسهیل عملکردها و کاهش زائدات

• سنجش سیستم مدیریت کیفیت بر عملکرد تمرکز دارد. این امر سازمان ها را تشویق می کند کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده را افزایش دهند و به کاهش زائدات و میزان شکایات مشتری کمک می کند.

تشویق به ارتباط داخلی و تقویت روحیه

• ایزو ۹۰۰۱ اطمینان می دهد که کارمندان بیشتر درگیر هستند و مشارکت می کنند. بازدید پیوسته هر نوع اختلال در مهارت و مشکلات موجود در کار تیمی را مشخص می کند.

افزایش رضایت مشتری

ساختار (برنامه ریزی، انجام، چک، عمل) ایزو ۹۰۰۱ اطمینان می دهد که نیاز های مشتری مدنظر قرار دارند و پاسخ داده می شود.

ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت محیط زیست
نشان دهنده مسئولیت سازمان نسبت به محیط زیست

مصرف کنندگان، مشتریان و سهامداران بطور فزاینده ای خواهان محصولات و خدماتی هستند که نسبت به محیط زیست دارای مسئولیت هستند. آنها از شرکت ها انتظار دارند با استاندارد های زیست محیطی منطبق باشند و تعهد خود را به محیط زیست روزانه در عملکرد روزانه نمایش دهند. مشتریان خواهان مدرکی برای این تعهد هستند، و این فرصتی برای شرکت هاست تا فعالیت های دوستدار محیط زیست خود را ارتقا دهند.

ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد بین المللی است که برای اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی موثر چهارچوب کاری تعیین می کند. این استاندارد برای برقراری تعادلی ظریف بین حفظ سود دهی و کاهش اثرات زیست محیطی طراحی شده.

گواهینامه این این ایزو به سازمان ها کمک میک ند تعهد خود را نسبت به محیط زیست نمایش دهند. این استاندارد برای مدیریت موثرتر جنبه های زیست محیطی فعالیت های تجاری راهنمایی ارائه می کند، درحالی که حفظ محیط زیست، پیشگیری از آلودگی و نیاز های اجتماعی-اقتصادی را در نظر دارد.

به علاوه به سازمان ها اطمینان می دهد که مطابق قوانین زیست محیطی عمل می کنند و ریسک جریمه شدن و منازعات قضایی محتمل را کاهش می دهد. نشان دادن تعهد نسبت به محیط زیست فرصت های تجاری تازه ای با مشریانی که درمورد مسائل زیست محیطی آگاهی دارند به وجود می آورد. همچنین این کار اخلاق و محیط کار کارمند را بهبود می دهد. مطابقت با ایزو ۱۴۰۰۱ همچنین به سازمان کمک می کند از انرژی و منابع بهتر استفاده کنند و هزینه ها را در طول زمان کاهش دهند.

ما همه بر محیط زیست اثر می گذاریم. از انتشار گازهای حاصل از احتراق سوخت های فسیلی برای گرمایش ادارات و سوخت ماشین ها گرفته تا کاهش منابع طبیعی مانند مصرف آب یا استفاده از کاغذ.

بنابراین ایزو ۱۴۰۰۱ مربوط به این سازمان ها است:

• یک سایت عملیاتی کوچک تا شرکت های چند ملیتی

• شرکت های با ریسک بالا تا سازمانهای خدماتی با ریسک پائین

• صنایع تولیدی، تحلیلی و خدماتی؛ شامل دولت های محلی

• تمام بخش های صنعتی اعم از بخش های خصوصی و عمومی

• تولید کنندگان اصلی وسایل و تامین کنندگان آنها

مزایا گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱:

گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ به ما اجازه می دهد:

• مطابقت خود را با قوانین به دولت و قانون گذار نشان دهیم.

• تعهد زیست محیطی خود را به سهامداران نشان دهیم.

• تفکر رو به جلو و رویکرد نوآورانه خود را به مشتریان و کارمندان نشان دهیم.

• به شرکای تجاری و مشتریان جدید دسترسی داشته باشیم.

• اکنون و در آینده ریسک های زیست محیطی را بهتر مدیریت کنیم.

• بصورت به القوه هزینه های بیمه بدهی عمومی را کاهش دهیم یا از بین ببریم.

• با کاهش مصرف انرژی و استفاده از منابع طبیعی هزینه های عملیاتی را کاهش دهیم.

• جرائم و هزینه های پاکسازی را کاهش دهیم.

• شهرت تجاری خود را افزایش دهیم.

ایزو ۲۲۰۰۰ سیستم مدیریت ایمنی غذا و HACCP
ایزو ۲۲۰۰۰ یک استاندارد بین المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت ایمنی غذا را برای تمام سازمانهای موجود در زنجیره غذایی (از تولید تا مصرف) مشخص می کند.

تقاضای افزاینده مصرف کننده برای غذای ایمن بسیاری از شرکت هار وادار کرده سیستم های مدیریت کیفیت غذا و سیستم های مدیریت ایمنی غذا را اجرا کنند. گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ استانداردی جهانی و یکسان برای ایمنی غذا تهیه می کند. با ترکیب چند قاعده، متد و روش اجرایی، ایزو ۲۲۰۰۰ آسانتر درک، بکاربرده و شناخته خواهد شد. این استاندارد نسبت به استاندارد های ملی قدیمی برای ورود به بازار ابزاری موثر و کارآمدتر هستند.

این استاندارد بدون در خطر انداختن سایر سیستم های کیفیتی یا ایمنی انجام پروسه ها را تسریع و تسهیل می سازد و برای تمام سازمانهای حاضر در زنجیره تامین (از مزرعه تا خدمات غذایی، تا فرآوری، حمل و نقل و ذخیره تا بسته بندی و جزئی فروشی) قابل اجراست.

ایزو ۲۲۰۰۰ یک استاندارد بین المللی حقیقی است و برای تمام تجارت های زنجیره غذایی قابل استفاده است، شامل سازمان های مرتبط به هم مانند مراحل فرآوری حبوبات، انبار غذا، تجهیزات فرآوری غذا، مواد بسته بندی، افزودنی های خوراکی و محتویات غذایی.

مزایای گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰:

اخذ گواهینامه سیستم مدیریت غذا براساس الزامات ایزو ۲۲۰۰۰ مزایای زیر را بدنبال دارد:

• برای تمام سازمان ها ی موجود در زنجیره غذایی در سراسر جهان قابل کاربری است.

• یک استاندارد بین المللی و حقیقی است.

• هماهنگ کننده استاندارد های ملی است.

• پوشش دهنده اکثر الزامات استانداردهای ایمنی غذایی است.

• با قواعد HACCP همخوانی دارد.

• مفاهیم HACCP را بصورت بین المللی منتقل می کند.

• یک استاندارد قابل ممیزی است با الزامات مشخص که برای دریافت گواهینامه از شخص ثالث چهارچوب کاری مشخص می کند.

• مناسب قانون گذاران است.

• ساختار آن هماهنگ با سیستم های مدیریت ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ است.

• قادر است خطرات را به شرکای فعال در زنجیره تامین منتقل کند.

مزیای ویژه:

• بیشتر رویکردی سیستمی دارد تا رویکردی محصول محور.

• بهبود منابع – بصورت داخلی و امتداد زنجیره غذایی.

• تمام مقیاس های کنترلی مشروط به تحلیل خطر هستند.

• برنامه ریزی بهتر – عملیات پیش از پروسه کمتر می شود.

• بهبود مستندسازی.

• مدیریت نظام مند برنامه های پیش نیاز

• افزایش میزان تلاش

• مراوده فعال درباره مسائل ایمین غذا با تامین کنندگان، مشتریان، قانون گذاران و دیگر بخش های ذینفع.

• یک رویکرد فعال و نظام مند برای شناسایی مخاطرات موجود در ایمنی غذا و تهیه و پیاده سازی مقیاس های کنترلی

HACCP

گواهینامه تحلیل خطرات و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) شما را قادر می سازد تعهد خود نسبت به ایمنی غذا و زضایت مندی مشتری نشان دهید، و همچنین به صورت مستمر انتظارات جهان درحال تغییر را پاسخ گو باشید.

HACCP یک قاعده بین المللی است که الزامات کنترل موثر بر ایمنی غذا را تعیین می کند. مطابق با HACCP/ گواهینامه HACCP به سازمان ها کمک می کند بر خطراتی که متوجه بهداشت و ایمنی غذایی است تمرکز کنند و همچنین آنها را از طریق اجرای محدودیت های کنترلی در نقاط بحرانی در زمان تولید محصول غذایی شناسایی کنند.

مزایای مشخصی درمورد اتخاذ و کسب گواهی HACCP وجود دارد:

• سازمان ها را قادر می سازد تعهد خود نسبت به ایمنی غذا نشان دهند.

• به مصرف کنندگان، جزئی فروشان و خریداران داخل صنعت غذایی اطمینان می بخشد.

• به خریداران، مصرف کنندگان، نیرو های دولتی و آژانسهای معاملاتی اطمینان می دهد سیستم های کنترلی مقرر شده و تولید ایمن غذا تضمین می شود.

• کاملا براساس استاندارد های جهانی است.

• سنجش مداوم کمک می کند پیوسته بر سیستم امنیت غذایی خود نظارت داشته باشید.

ایزو ۱۳۴۸۵: سیستم مدیریت کیفیت – تجهیزات پزشکی
حصول اطمینان در ایمنی تجهیزات پزشکی

صنعت تجهیزات پزشکی تحت تاثیر مجموعه پیچیده ای از سیستم های قانونی، استانداردهای ملی و بین المللی و الزامات دیگر است.

تولید کنندگان تجهیزات پزشکی مسئول هستند همواره محصولاتی ایمن و موثر فراهم کنند. ایزو ۱۳۴۸۵ یک استاندارد بین المللی شناخته شده برای قوانین تجهیزات پزشکی در سراسر جهان است.

در زمینه محصولات، تجهیزات و ادوات پزشکی، الزامات قانونی و نیازهای مشتری از نظر کیفی بیشتر و بیشتر سخت گیرانه می شوند. تولیدکنندگان قانونی و تامین کنندگان جهانی آنها باید فعالانه به مطابقت با بالاترین استانداردها و قوانین بپردازند. قبل از ورود به بازارهای جدید یا قبل از سفارش مشتری دریافت گواهینامه نیاز است. ایزو ۱۳۴۸۵ اکنون شالوده تمام الزامات قانونی است.

کسب گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ به سازمان ها در این بخش شدیدا قانون مند کمک می کند. قصد سازمان ها چه عملکرد بین المللی یا توسعه منطقه ای باشد، ایزو ۱۳۴۸۵ کمک می کند تعهد خود نسبت به کیفیت را به مشتریان و قانون گذاران نشان دهد.

سنجش مرتب تضمین می کند که تاثیر گذاری پروسه ها پیوسته چک می شود و موقعیتی فراهم می شود تا از قوانین ناخواسته و غافلگیر کننده اجتناب شود. کسب این گواهینامه باعث بهبود عملکرد کلی می شود، شک را از بین می برد و فرصت های بیشتری در بازار فراهم می کند.

الزاماتی که باید با آنها مطابقت داشت:

• الزامات سیستم کیفیت ابتدایی همراه با چندین افزوده

• رویکرد مدیریت ریسک درمورد توسعه محصول و تحقق محصول

• معتبر سازی پروسه ها

• درنظر گیری الزامات حقوقی و قانونی

• پیگیری و ثبت اسناد

• تضمین قابلیت ردیابی و فراخوانی مثبت محصول

مزایای گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵:

• گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ توسط مشتریان سازمان، توزیع کنندگان و مسئولان به عنوان تعهدی نسبت به کیفیت تجهیزات پزشکی مشاهده می شود.

• اکثر تولید کنندگان تجهیزات پزشکی خواهان فروش جهانی محصولات خود هستند. دریافت این گواهینامه به آنها در حصول آن کمک می کند.

• سنجش های مرتب ما به سازمان ها کمک می کند به نظارت و ارتقا سیستم مدیریت و پروسه ها بپردازند. این کار قابلیت اعتماد به عملکردها و محصولات را افزایش می دهد، مطابقت با الزامات قانونی و مشتری را تضمین می کند و عملکرد مالی را افزایش می دهد.

ایزو/آی ای سی ۱۷۰۲۵ : مدیریت کیفیت آزمایشگاه ها
ایزو/آی ای سی ۱۷۰۲۵:۲۰۰۵ یک استاندارد بین المللی است که برای تائید صلاحیت آزمایشگاه ها تهیه شده. این استاندارد دارای الزامات سیستم مدیریت کیفیت است به همراه الزاماتی فنی برای تضمین این نکته که هر آزمایشگاه برای انجام آزمایشات خاص و ویژه دارای تجهیزات و تخصص لازم است. ایزو ۱۷۰۲۵ را نباید با ایزو ۹۰۰۱ اشتباه گرفت، زیرا ایزو ۹۰۰۱ فقط مختص سیستم های مدیریت کیفیت است. ایزو ۹۰۰۱ صلاحیت فنی یک شرکت نظارتی را ارزیابی نمی کند و نباید آن را به عنوان جایگزینی «قابل قبول» برای ایزو ۱۷۰۲۵ در نظر گرفت.

الزامات ۱۷۰۲۵ در ۱۴ بخش اصلی زیر قرار می گیرند:

۱٫ الزامات اجرایی

۲٫ الزامات استقلال، بی طرفی، ادغام

۳٫ قابلیت اعتماد

۴٫ سازمان و مدیریت

۵٫ سیستم کیفیت

۶٫ پرسنل

۷٫ تاسیسات و تجهیزات

۸٫ روش و راهکارهای نظارتی

۹٫ مدیریت نمونه ها و آیتم های بازرسی

۱۰٫ کنترل مدارک

۱۱٫ گزارشات بازرسی و گواهینامه های بازرسی

۱۲٫ بستن قرارداد فرعی

۱۳٫ شکایات و درخواست ها

۱۴٫ همکاری با سایر شرکت های بازرسی

مزایای ایزو ۱۷۰۲۵:۲۰۰۵

• نشان دهنده یک سیستم مدیریت کیفیت معتبر و کارآمد که نتایج آزمایشگاهی قابل اطمینانی تولید می کند.

• مزیت رقابتی در بازار

• پذیرش بین المللی گزارشات آزمایشگاهی

الزامات کلی برای مطابقت آزمایشگاه ها

• شرکت های اعتبار بخشی که صلاحیت آزمایشگاه ها را تشخیص می دهند باید از این استاندارد بین المللی به عنوان اساس کار اعتبار بخشی خود استفاده کنند.

• افزایش استفاده از سیستم های مدیریت بطور کلی آزمایشگاه ها (که بخشی از سازمانهای بزرگ را تشکیل داده اند و یا خدمات مختلف ارائه می کنند) را وادار به اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت مطابق با ایزو ۹۰۰۱ نموده است که با خدمات آزمایشی و کالیبراسیون مرتبط است.

• آزمایشگاه هایی که با این استاندارد بین المللی منطبق باشند با ایزو ۹۰۰۱ نیز مطابقت خواهند داشت.

• مطابقت با ایزو ۹۰۰۱ به تنهایی نشان دهنده صلاحیت آزمایشگاه در تهیه نتایج و داده های فنی معتبر نیست. همچنین صلاحیت آزمایشگاه در رابطه با ایزو ۱۷۰۲۵ دلیل مطابق سیستم مدیریت کیفیت آن با الزامات ایزو ۹۰۰۱ نمی شود.

• اگر آزمایشگاه ها استاندارد ۱۷۰۲۵ را اجرا کنند پذیرش نتایج آزمایش در کشورهای دیگر راحت تر صورت می پذیرد. استفاده از این استاندارد بین المللی همکاری بین آزمایشگاه و سایر شرکت ها را نیز آسان می سازد، و به تبادل اطلاعات و تجارب، و هماهنگ سازی استانداردها و راهکار ها کمک می رساند.

• این استاندارد بین المللی الزامات کلی برای صلاحیت در اجرای آزمایش، کالیبراسیون و نمونه گیری را ارائه می کند. این ایزو به آزمایشات انجام شده با استفاده از روش های استاندارد، روش های غیر استاندارد و روش های آزمایشگاهی می پردازد.

• این استاندارد بین المللی برای انواع آزمایشگاه ها فارق از تعداد پرسنل و وسعت آزمایشات آنها قابل کاربرد است. ممکن است مشتریان آزمایشگاه، مقامات قانون گذار و شرکت های اعتبار بخشی نیز برای درک بهتر صلاحیت آزمایشگاه ها از این استاندارد استفاده کنند. این استاندارد مورد استفاده آزمایشگاه هایی است که درصدد توسعه سیستم مدیریت عملکرد کیفی، نظارتی و فنی خود هستند. ایزو ۱۷۰۲۵ به منظور کسب گواهینامه استفاده نمی شود.

• واژه سیستم مدیریت در این استاندارد به معنی سیستم های نظارتی فنی و کیفی است که عملکرد آزمایشگاه را اداره می کنند. مطابقت با الزامات قانونی و ایمنی عملکرد آزمایشگاه ها در این استاندارد پرداخته نشده.

ایزو ۲۲۰۰۰ سیستم مدیریت ایمنی غذا و HACCP
ایزو ۲۲۰۰۰ یک استاندارد بین المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت ایمنی غذا را برای تمام سازمانهای موجود در زنجیره غذایی (از تولید تا مصرف) مشخص می کند.

تقاضای افزاینده مصرف کننده برای غذای ایمن بسیاری از شرکت هار وادار کرده سیستم های مدیریت کیفیت غذا و سیستم های مدیریت ایمنی غذا را اجرا کنند. گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ استانداردی جهانی و یکسان برای ایمنی غذا تهیه می کند. با ترکیب چند قاعده، متد و روش اجرایی، ایزو ۲۲۰۰۰ آسانتر درک، بکاربرده و شناخته خواهد شد. این استاندارد نسبت به استاندارد های ملی قدیمی برای ورود به بازار ابزاری موثر و کارآمدتر هستند.

این استاندارد بدون در خطر انداختن سایر سیستم های کیفیتی یا ایمنی انجام پروسه ها را تسریع و تسهیل می سازد و برای تمام سازمانهای حاضر در زنجیره تامین (از مزرعه تا خدمات غذایی، تا فرآوری، حمل و نقل و ذخیره تا بسته بندی و جزئی فروشی) قابل اجراست.

ایزو ۲۲۰۰۰ یک استاندارد بین المللی حقیقی است و برای تمام تجارت های زنجیره غذایی قابل استفاده است، شامل سازمان های مرتبط به هم مانند مراحل فرآوری حبوبات، انبار غذا، تجهیزات فرآوری غذا، مواد بسته بندی، افزودنی های خوراکی و محتویات غذایی.

مزایای گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰:

اخذ گواهینامه سیستم مدیریت غذا براساس الزامات ایزو ۲۲۰۰۰ مزایای زیر را بدنبال دارد:

• برای تمام سازمان ها ی موجود در زنجیره غذایی در سراسر جهان قابل کاربری است.

• یک استاندارد بین المللی و حقیقی است.

• هماهنگ کننده استاندارد های ملی است.

• پوشش دهنده اکثر الزامات استانداردهای ایمنی غذایی است.

• با قواعد HACCP همخوانی دارد.

• مفاهیم HACCP را بصورت بین المللی منتقل می کند.

• یک استاندارد قابل ممیزی است با الزامات مشخص که برای دریافت گواهینامه از شخص ثالث چهارچوب کاری مشخص می کند.

• مناسب قانون گذاران است.

• ساختار آن هماهنگ با سیستم های مدیریت ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ است.

• قادر است خطرات را به شرکای فعال در زنجیره تامین منتقل کند.

مزیای ویژه:

• بیشتر رویکردی سیستمی دارد تا رویکردی محصول محور.

• بهبود منابع – بصورت داخلی و امتداد زنجیره غذایی.

• تمام مقیاس های کنترلی مشروط به تحلیل خطر هستند.

• برنامه ریزی بهتر – عملیات پیش از پروسه کمتر می شود.

• بهبود مستندسازی.

• مدیریت نظام مند برنامه های پیش نیاز

• افزایش میزان تلاش

• مراوده فعال درباره مسائل ایمین غذا با تامین کنندگان، مشتریان، قانون گذاران و دیگر بخش های ذینفع.

• یک رویکرد فعال و نظام مند برای شناسایی مخاطرات موجود در ایمنی غذا و تهیه و پیاده سازی مقیاس های کنترلی

HACCP

گواهینامه تحلیل خطرات و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) شما را قادر می سازد تعهد خود نسبت به ایمنی غذا و زضایت مندی مشتری نشان دهید، و همچنین به صورت مستمر انتظارات جهان درحال تغییر را پاسخ گو باشید.

HACCP یک قاعده بین المللی است که الزامات کنترل موثر بر ایمنی غذا را تعیین می کند. مطابق با HACCP/ گواهینامه HACCP به سازمان ها کمک می کند بر خطراتی که متوجه بهداشت و ایمنی غذایی است تمرکز کنند و همچنین آنها را از طریق اجرای محدودیت های کنترلی در نقاط بحرانی در زمان تولید محصول غذایی شناسایی کنند.

مزایای مشخصی درمورد اتخاذ و کسب گواهی HACCP وجود دارد:

• سازمان ها را قادر می سازد تعهد خود نسبت به ایمنی غذا نشان دهند.

• به مصرف کنندگان، جزئی فروشان و خریداران داخل صنعت غذایی اطمینان می بخشد.

• به خریداران، مصرف کنندگان، نیرو های دولتی و آژانسهای معاملاتی اطمینان می دهد سیستم های کنترلی مقرر شده و تولید ایمن غذا تضمین می شود.

• کاملا براساس استاندارد های جهانی است.

• سنجش مداوم کمک می کند پیوسته بر سیستم امنیت غذایی خود نظارت داشته باشید:: بازدید از این مطلب : 46
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 شهريور 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 

1:کارت بازرگانی برای ثبت نام و علائم تجاری لاتین کار برد دارد.

2:از طریق کارت بازرگانی می توان به انجام اموری مانند واردات و صادرات کلیه کالاهای مجاز در مناطق ازاد اشاره کرد.

3:ثبت سفارشات و ترخیص کالا با داشتن کارت بازرگانی امکان پذیر می باشد.

 

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

1:حداقل سن برای صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی 21 سال می باشد.

2:از لازمه صدور کارت بازرگانی برای اقایان داشتن کارت پایان خدمت بوده و درصورت معاف شدن از خدمت برگ معافیت ان ها الزامی می باشد.

3:متقاضی دریافت کارت بازرگانی باید 3 سال سابقه فعالیت در امور تجاری را با تائید دارندگان کارت بازرگانی داشته باشد.

4:برای صدور کارت بازرگانی داشتن محل کار ثابت مناسب با فعالیت از الزامات می باشد.

5:متقاضی باید در یکی از بانک ها، حساب جاری معتبر داشته باشند.

6:متقاضیان برای صدور کارت بازرگانی باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر باشند.

 

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی

1:درخواست برای صدور کارت بازرگانی از اداره مربوطه.
2:متقاضی حقوقی باید دارنده حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشد و 2 برگ از کپی مدرک خود را ارائه نماید.

3:ارائه 3 برگ از تصویر کارت ملی به همراه 1برگ فرم و تعهد نامه عضویت در اتاق بازرگانی

4:ارائه کپی و اصل فرم بانکی در رابطه با حسن اعتبار بانکی الزامی می باشد.

5:ارائه 2 برگ اظهار نامه ثبت نام ثبت در دفاتر بازرگانی که اداره ثبت شرکت ها ان را گواهی کرده باشد.

6:ارائه کپی و اصل تعهد نامه جهت دریافت کارت بازرگانی

7:تصدیق امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی

8:ارائه 13 قطعه عکس 4*3 متقاضی به همراه کپی و اصل گواهی عدم سوء پیشینه

9:دریافت گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها و ارائه اصل و کپی ان

10:ارائه کارت پایان خدمت برای اقایان الزامی می باشد.

11: سن متقاضی حداقل 21 سال بوده و ارائه کپی از تمامی صفحات شناسنامه وی الزامی می باشد.

12:ارائه فیش پرداختی به حساب سازمان بازرگانی استان مورد نظر

13:ارائه یک فرم به عنوان تعهد نامه جهت دریافت کارت بازرگانی

14:تصدیق امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی

15:ارائه کپی تمامی صفحات سند مالکیت در 2 سری

16:ارائه 2 سری اجاره نامه محضری محل کار

17:ارائه فرم مبنی بر مشخصات متقاضی و تکمیل ان

 

تذکر

هزینه دریافت کارت بازرگانی 9 میلیون و 500 هزار ریال می باشد.

 

مدت اعتبار کارت بازرگانی
مدت اعتبار کارت بازرگانی 1 تا 5 سال می باشد.

 

روش ابطال کارت بازرگانی
1:ابطال اختیاری

2:ابطال اجباری

 

ابطال اختیاری
در صورتی که افراد دارنده کارت بازرگانی خود بخواهند از دریافت کارت انصراف دهند، با ارائه مدارک مربوطه به اتاق های بازرگانی و تعاون اداره کل مقررات صادرات و واردات و یا سازمان های بازرگانی استان ها، می توانند تقاضای ابطال کارت را نمایند.

 

ابطال اجباری
1:زمانی که کارت بازرگانی صادر شود و بعد از ان مشخص گردد که دارنده کارت فاقد یکی از شرایط دریافت کارت باشد.

2:زمانی که کارت بازرگانی صادر شده باشد و پس از ان دارنده کارت فاقد یکی از شرایط دریافت کارت شود.

3:زمانی که افراد دارای کارت بازرگانی مرتکب جرائمی ازقبیل قاچاق شوند.:: بازدید از این مطلب : 51
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 25 شهريور 1398 | نظرات ()