نوشته شده توسط : yasamin


اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

تعریف کارت بازرگانی
کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی بپردازد براساس مقرراتی که در حال حاضر در درست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال می باشد و تمدید کارت بازرگانی نیز با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد. برای اطلاعت بیشتر می توانید به این مقاله رجوع کنید.

کاربرد کارت بازرگانی
ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرکات
واردات کالا از مناطق آزاد کشور
اقدام به حق العمل کاری در گمرک
صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز
ثبت برند و علائم تجاری غیرفارسی
نکته : کارت بازرگانی شرکتهای تعاونی از اتاق های تعاون دریافت می شود

اخذ کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز اخذ کارت بازرکانی
کارت بازرگانی اشخاص حقوقی (شرکتی )
۱ـ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد و اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها ( برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها واقع در بزرگراه مدرس نبش میرداماد مراجعه فرمائید . )

۲ـ در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود ارائه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت های داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است. در خصوص شرکت های سهامی خاص و عام ارائه یک برگ کپی اظهار نامه ثبت شرکتهای سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است.

۳ـ فرم دال (تکمیلی از سایت )به همراه امضاء مدیرعامل، مهر شرکت و گواهی امضاء در دفتر اسناد رسمی

۴ـ اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۶ ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت

۵ـ روزنامه رسمی تاسیس و کلیه تغییرات شرکت تا این تاریخ، موضوع فعالیت شرکت بایستی در راستای صادرات و واردات کالا باشد

۶ـ ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل

الف: اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی

ب: اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی

ج: اصل اجاره نامه بنگاه به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی (چنانچه مالک یکی از اعضاء هیات مدیره شرکت باشد ارائه سند مالکیت و اجاره نامه عادی کافی می باشد )

کارت بازرگانی اشخاص حقیقی (شخصی)

۱ـ اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل که از زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد

۲ـ اصل کارت ملی مدیرعامل ( در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی میباشد )

۳ـ اسکن و بارگذاری عکس ( تمام رخ ، ساده ، رنگی و با پشت زمینه سفید )

۴ـ اصل مدرک تحصیلی معتبر ( حداقل دیپلم متوسطه )

تبصره : دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، ازارائه مدرک فوق معاف می باشند

۵- اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان تبصره : متقاضیانی که سن آنان ۵۰ سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند.

داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام-۶

۷ـ اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی(روی فرم الف و یا سربرگ بانک قابل قبول است ) با مهر امضای رئیس شعبه. ( ضمنا حسابهای جاری شتاب مربوط به شهرستانها قابل قبول است)

۸ـ اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق به استثنای بند های ۳ و ۷و ۱۰ ملزم به ارائه تایید صلاحیت مدیران خارجی از سفارتخانه متبوعشان و ارائه کپی پروانه کار و اقامت به همراه اصل مدارک میباشند

۹ـ کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سایت

تذکر ۱: کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.

تذکر ۲: ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است

تذکر ۳: حضور مدیرعامل و یا نماینده قانونی او در مراحل برابراصل نمودن مدارک الزامی است

تذکر۴: حضور مدیرعامل در کلاسهای آموزشی بر اساس نوع مدرک تحصیلی الزامی است

تذکر ۵: کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل میگردد

تذکر ۶: : متقاضیان محترم در انتخاب رشته فعالیتهای خاص در زمان تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود وبرای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد

ابطال کارت بازرگانی
مدت اعتبار این کارت حسب درخواست متقاضیان از یک تا پنج سال بوده که در صورت تائید توسط وزارت بازرگانی معتبر میباشد. ابطال کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

الف –ابطال اختیاری (انصراف)
اشخاص اعم ازحقیقی و حقوقی در صورت انصراف از داشتن کارت بازرگانی می توانند با ارائه مدارک ذیل به اتاقهای بازرگانی و تعاون اداره کل مقررات صادرات و واردات یا سازمانهای بازرگانی استانها تقاضای ابطال کارت نمایند .

اشخاص حقوقی:

۱- تقاضای شرکت
۲- گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهار نامه مالیاتی آن پذیرفته شده است .
۳- اظهار نامه ابطال ثبت دفاتر تجاری .
۴- صورتجلسه مجمع عمومی برای شرکتهای سهام عام و خاص و تعاونی ها و صورتجلسه هیأت مدیره برای سایر شرکتها .
۵- تصویر روزنامه رسمی اعلام رسمی انحلال شرکت و در صورت انحلال شرکت نیازی به ارائه مدارک مذکور در ردیفهای ۳ و ۴ نمی باشد .
۶- ارائه اصل کارت بازرگانی .
اشخاص حقوقی :
۱- تقاضای شخص .
۲- گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته شده است .
۳- اظهار نامه ابطالی ثبت دفاتر تجاری.
۴- ارائه اصل کارت بازرگانی .

ب : ابطال اجباری:
در صورتی که بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت می باشد و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور گردیده است وزارت بازرگانی میتواند رأسا” نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع ایران یا اتاق تعاون حسب مورد میرساند . لکن در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون مشخص گردد باید موضوع را جهت ابطال به وزارت بازرگانی منعکس نماید (بند ۱ ماده ۱۰ مکررات صادرات و واردات )
ضمنا” افرادی که مرتکب قاچاق شوند طبق ماده ۳۰ قانون امور گمرک ایران اگر دارای کارت بازرگانی باشند در صورت محکومیت علاوه بر مجازات های مربوط از عضویت اتاق بازرگانی شعب آن در شهرستان بصورت موقت یا دائم محکوم و کارت بازرگانی نیز باطل می شوند . در صورتی که موضوع به دادگاه ارجاع شده باشد بنا به پیشنهاد گمرک و تشخیص کمیسیون مرکب از نمایندگان وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اداره کل گمرک ممکن است بصورت موقت یا دائم از عضویت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران محروم گردند . در هر حال این اقدام مانع از تعقیب مرتکب در مراجع قانونی نخواهد بود.
تبصره ۱ –محرومیت از عضویت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مانع از ترخیص کالایی که طبق مقررات قبل از محرومیت برابر گشایش اعتبار شده یا حمل گردیده نخواهد بود (ماده ۳۰ قانون امور گمرک)
تبصره ۲- به هر جهت ابطال کارت بزرگانی چه در صورت اختیاری و چه بصورت اجباری توسط اداره بازرگانی (معاون بازرگانی خارجی) وزارت بازرگانی انجام می شود.

تعلیق کارت بازرگانی:
در مواردی که کارت اشخاص حقیقی یا حقوقی مفقود و یا به سرقت میرود متقاضی می تواند برای پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی از کارت توسط دیگران درخواست تعلیق کارت بازرگانی خود را با ارائه مدارک زیر نماید.
– درخواست کتبی شخص اعم از حقیقی یا حقوقی
– آگهی موضوع در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار
– در صورتی که کارت به سرقت رفته باشد علاوه بر مدارک مذکور گواهی اداره آگاهی لازم است.:: بازدید از این مطلب : 258
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 7 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 


اظهارنامه شامل اطلاعاتی از جمله تاریخ، شماره ثبت و کشوری که اظهارنامه اصلی در آن جا وصول شده و در صورت ثبت اظهارنامه بشکل منطقه‎ای یا بین‎المللی، اداره‎ای که اظهارنامه در آن جا ارائه گردیده است.
تحویل اصل مدارک مورد نیاز به همراه ترجمه برای اسنادی که به زبان خارجی تنظیم شده و ضمیمه اظهارنامه الزامی است.
پرداخت هزینه‎های حق تقدم و ارائه رسید مربوط به پرداخت‎ها به اداره ذیربط ضروری خواهد بود.
چنانچه امور اداری توسط نماینده قانونی شرکت انجام شود، ارائه وکالتنامه الزامی است.
اگر ادعای حق تقدم شامل تمامی محصولات اعم از کالا و خدمات مندرج در اظهارنامه نباشد، اشاره به تمامی کالاها و فعالیت‎ها در درخواست حق تقدم ضرورت دارد.
مدت زمانی که برای حق تقدم ثبت علامت در نظر گرفته شده، 6 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه اصلی می‎‎باشد و روز تسلیم اظهارنامه جزء مدت محسوب نمی شود.

حق تقدم ثبت

 

حق تقدم ثبت چه مزایایی دارد؟
سهامداران با انجام حق تقدم مجاز خواهند بود تا در زمان اعمال افزایش سرمایه تعداد 100 سهم از سهام شرکت را در اختیار بگیرند.
از دیگر مزایای حق تقدم ثبت، بوجود آمدن فرصت سرمایه گذاری و فعالیت‎های تجاری و اقتصادی می‎باشد.
در صورتی که هنگام افزایش سرمایه شرکت، سهام در اختیار شرکا نباشد، صاحبان سهم می‎‎توانند از طریق حق تقدم عرضه شده توسط دیگر سهامداران، سهم خود را افزایش دهند.

نحوه حق تقدم ثبت
هنگامی که یک علامت مورد تقاضا که در کشور دیگری به ثبت رسیده و یا برای ثبت اظهارنامه داده شده است، قابل درخواست توسط متقاضی می‎باشد و در این خصوص نیز حق تقدم وجود دارد.

بر طبق بند 5 از ماده 4 مکرر کنوانسیون پاریس، گواهینامه‌های حق اختراعی که با استفاده از حق تقدم در کشورهای مختلف اتحادیه صادر گردیده‎اند، به اندازه مدت زمان ثبت ورقه‎های اختراع، بدون استفاده از حق تقدم ثبت می‎گردند.

بر طبق ماده 4 قانون ثبت، طول و دوره حق تقدم بر طبق انواع گوناگون حقوق مالکیت صنعتی متفاوت است. برای حق تقدم برای اختراع، نمونه‎ها یا اشیاء مصرفی، یک دوره 12 ماه و برای طرح‎های صنعتی و علائم تجارتی این دوره به 6 ماه کاهش پیدا می‎کند.

برای حق تقدم ثبت، اظهارنامه موخر تکمیل میشود که باید راجع به همان موضوع اولیه اظهارنامه باشد و موضوع هر دو در رابطه با اختراع، نمونه اشیاء مصرفی، علائم تجارتی یا طرح صنعتی واحدی به یک صورت تکمیل شده باشد.

بند (ب) از ماده 4 کنواسیون پاریس مقرر می‎دارد: «که در برخورد با ادعای حق تقدم اظهارنامه موخر باید طوری رفتار شود که گویی قبلاً در زمان ثبت اظهارنامه اول در کشور خارجی، ثبت شده و تمامی اقدامات انجام شده در فاصله زمانی ثبت اظهارنامه‌های اولیه و موخر، نمی‎تواند حقوق ناشی از اظهارنامه موخر را منتفی سازد.»

ماده 6 کنوانسیون در این رابطه چنین مقرر داشته که: «حق تقدم می‎‌تواند بر اساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه‎ای و یا بین‎المللی که توسط متقاضی یا نماینده او در هر کشور یا برای هر کشور عضو کنوانسیون مذکور ارائه شده باشد، انجام شود.»

بر طبق درخواست اداره ثبت از متقاضیان حق تقدم موظفند تا در زمان مشخصی کپی اظهارنامه اولیه گواهی شده توسط ثبت محل تقاضا را تحویل دهند. حق استفاده انحصاری از یک علامت، مختص به کسی خواهد بود که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده است.

در صورتی که متقاضی ثبت بخواهد با استناد به تقاضای ثبت خارج از کشور، از مزایای حق تقدم تا حداکثر12ماه استفاده نماید، باید مدارک و مستندات لازم و مرتبط با حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ ارائه دهد.

 


رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت به منظور تعیین درجه آنها شکل می‎گیرد که بر طبق آن میزان توانایی شرکت توسط معاونت فنی و عمران استانداری اعلام می‎شود. هدف از رتبه بندی شرکت ‎ها‎، تضمین کیفیت و کمیت شرکت در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره‌وران است. اما این تعریف کوتاهی از رتبه بندی شرکت بود در ادامه بیشتر به رتبه بندی شرکت می پردازیم
چرا رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت‎ها‎ به منظور تعیین درجه آنها شکل می‎گیرد که بر طبق آن میزان توانایی شرکت توسط معاونت فنی و عمران استانداری اعلام می‎شود.. هدف از رتبه بندی شرکت‎ها‎، تضمین کیفیت و کمیت شرکت در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره‌وران است. رتبه بندی شرکت‎ها‎ به صورت عدد 1تا 5 می‎باشد که عدد 1 بیانگر بالاترین رتبه و عدد 5 نشانه پایین ترین سطح یک شرکت از نظر کیفیت خدمات و یا حقوق بهره وران می‎باشد.

 

نحوه رتبه بندی شرکت
مراجعه متقاضی به سامانه ساجات و مطالعه تمامی آیین نامه‎های مصوب معاونت راهبردی
اسکن کردن تمامی مدارک مورد نیاز
ارائه شناسه و گذرواژه در ثبت نام اولیه
ارائه کلیه مدارک مورد درخواست در ثبت نام مرحله دوم
بررسی و مطالعه پرونده ارسالی توسط ارگان مربوطه
صدور پرونده الکترونیکی به استانداری و سپس صدور کارتکس شرکت توسط این ارگان

رتبه بندی شرکت

 

چه شرکت‎ها‎یی می‎توانند رتبه دریافت نمایند؟
شاید بتوان گفت غالب شرکت‎ها‎یی که تشکیل می‎شود از قبیل شرکت‎های ساختمانی، کاوش زمینی، ارتباطات، نفت و گاز، نیرو، راه، حمل و نقل، تاسیسات، کشاورزی، آب و مرمت آثار باستانی می‎توانند در جهت اخذ رتبه اقدام نمایند.

 

نکات اساسی در اخذ رتبه شرکت
سوابق شرکت برای شرکت‎هایی که سابقه فعالیت چندان زیادی ندارند، معیار رتبه بندی نخواهد بود.
به منظور ارتقا رتبه 5 یک شرکت به رتبه 4، باید به مقدار حد نصاب لازم متناسب با هر رشته، مورد تقاضا ارائه گردد.
داشتن مدرک کارشناسی بیش از نیمی از اعضای هئیت مدیره به منظور اخذ رتبه 1 در میان هر دو شرکت پیمانکاری و مشاور الزامی می‎باشد.
برای اخذ رتبه برای شرکت، وجود مهندس با 7 سال سابقه بیمه و زمینه کاری مرتبط یا وجود دو مهندس با 3 سال سابقه بیمه مرتبط در ردیف اعضای هیئت مدیره ضرورت دارد.

رتبه‎بندی شرکت‎های پیمانکاری
میزان سرمایه و توانائی مالی شرکت
مبلغ کل قراردادهای انجام شده و سوابق شرکت
تعداد نیروی فنی و مهندسی متخصص یک شرکت و میزان سابقه کار آنها

رتبه بندی شرکت‎های مشاور
اظهارنامه مالیاتی
میزان امکانات فنی و نرم افزاری
تعداد نیروی متخصص فنی و مهندسی
هزینه پروژه‎های انجام شده در 15 سال اخر فعالیت شرکت

رتبه شرکت‎ها‎ به منظور دسته بندی شرکت‎ها‎
شرکت‎ها‎ براساس تقسیم بندی که از سوی معاونت فنی و عمران استانداری صورت گرفته به دو گروه شرکت‎های پیمانکاری با رتبه‎های بین 1-5 و شرکت‎های مشاور رتبه‎های با 1-3 تقسیم بندی می‎شوند. شرکت‎ها‎ی مشاور در حیطه طراحی و نظارت بر ساخت فعالیت دارند و واسطه بین پیمانکار و کارفرما به شمار می‎روند اما شرکت‎های پیمانکاری در حوزه اجرایی و اجرای پروژه‎های عمرانی فعالیت دارند و قردادهای اجرایی نیز در زمینه ساخت و نظارت بر پیمانکار انجام می‎شود.

همچنین در مورد راهنمای رتبه بندی شرکت میتوانید به صورت جامع تر در این پست ما مراجعه کنید

 


نحوه ثبت اختراع
نحوه ثبت اختراع به چه صورت است ؟ متقاضیان برای ثبت اختراع خود نیازمند مدارک و مستنداتی هستند تا بتوانند مالکیت خود را بر وسیله اختراع شده اثبات نمایند. این مدارک در این مقاله گنجانده شده است.
اختراع راه حلی خلاقانه و یک نوآوری که موجب رفع مشکل می‏شود و انجام برخی امور را تسریع می‏بخشد. کسی که موفق به اختراع شده را مخترع می‎نامند که می‏تواند اختراع خود را در اداره کل ثبت شرکت‎ها‏ و مالکیت صنعتی به ثبت برساند. این امر به منظور محفوظ ماندن حق بهره برداری از منافع اختراع برای شخص مخترع و جلوگیری از سوء استفاده سایرین از وسیله اختراع شده می‏باشد. لازم به ذکر است که تقاضا برای ارزیابی و تایید علمی اختراع امری اختیاری بود و می‌تواند از طریق شخص متقاضی و یا از طریق اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی انجام شود.

 

نحوه ثبت اختراع

 

متقاضیان برای ثبت اختراع خود نیازمند مدارک و مستنداتی هستند تا بتوانند مالکیت خود را بر وسیله اختراع شده اثبات نمایند. این مدارک عبارتند از :

سه نسخه اظهارنامه ثبت اختراع
پرداخت حق الزحمه اداره ثبت و ارائه رسید آن به اداره
کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان ثبت اختراع
ارائه سه نسخه نقشه‎ها‏ی اختراع در یک کاغذ با طول 34 و عرض 22 سانتیمتر
شرح اختراع و بیان تمامی جنبه‏های اختراع در یک کاغذ A4 و ارائه سه نسخه از آن

متقاضی پس از ارائه مدارک مذکور باید مدتی را جهت بررسی اختراع توسط اداره ثبت طی نماید. این بررسی به منظور اثبات عدم ناقص بودن اختراع، تکراری نبودن و اثبات فقدان مورد مشابه صورت می‏گیرد. ارزیابی و تایید علمی اختراع با استفاده از تجارب علمی، مشاوره‌ها و بانکهای اطلاعاتی داخلی و خارجی بوده و طبق آن، ارزیابی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از طریق مراکز علمی، تحقیقاتی کشور انجام می‏شود.

پس از صحت و سقم کامل اختراع، متقاضی جهت انجام مصاحبه به اداره ثبت خوانده می‏شود تا از صحت اختراع توسط فرد اطمینان حاصل گردد. دستور چاپ آگهی اعلام اختراع توسط روزنامه رسمی صادر و و پس از چاپ، اختراع به نام شخص ثبت شده تلقی می‏شود. ارزیابی و تایید علمی اختراع هزینه‌ای دربر ندارد و به صورت رایگان انجام می‎شود.

برای اینکه بهتر بدانید اختراعات قابل ثبت کدامند ؟ کافی است این پست ما را در این مورد دنبال کنید تا اطلاعات مطلوبی بدست آورید

 

 

شرایط پذیرش تقاضای ارزایابی و تایید علمی اختراع

ثبت اولیه اختراع در مراجع حقوقی و ارائه ورقه ثبت
ارائه تقاضای ارزیابی و تایید علمی اختراع
ارزیابی و تایید علمی اختراع بیش از 2 بار انجام نمی شود. به عبارت دیگر چنانچه اعتبار علمی اختراع رد شود، متقاضی تنها یکبار دیگر می‎تواند جهت ارزیابی علمی آن توسط مرجع دیگری غیر از مرجع بررسی کننده اولیه، درخواست نماید.
برای درخواست ارزیابی و تایید علمی اختراع به کجا باید به اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری واقع در تهران، خیابان انقلاب، میدان فردوسی، خیابان فرصت جنوبی، شماره 71، طبقه پنجم مراجعه نمود.
شما میتوانید درباره شیوه های ثبت اختراع در ایران و جهان در پستی دیگر توسط ما اطلاعات بیشتری را کسب نمایید

 

کشفیات خارج از حیطه اختراع
تئوری‎ها‏ی علمی ، کشفیات و فرمولهای ریاضی
طرحها و قواعد یا روشهای انجام کار تجارت و آنچه برای فعالیت‎های صرفاً فکری یا بازی کردن می‌باشند.
روش معالجه بدن انسان یا حیوان از طریق درمان یا جراحی و همچنین روشهای تشخیص بیماریها که روی بدن انسان یا حیوان صورت می‎گیرد.
۰
نحوه دریافت کارت بازرگانی
نحوه دریافت کارت بازرگانی به چه صورت است ؟ برای کلیه تجار اخذ کارت بازرگانی الزامی می‎باشد که پس از سپری کردن مراحل قانونی قابل دریافت است و می‎توان از آن برای واردات و صادرات کالا استفاده کرد.
کلیه تجار و کسانی که در حیطه تجارت فعالیت دارند، اخذ کارت بازرگانی برای آنان الزامی می‎باشد که پس از سپری کردن مراحل قانونی قابل دریافت است و می‎توان از آن برای فعالیت در زمینه‎ها‎ی واردات و صادرات کالا استفاده کرد. مالکیت کارت بازرگانی به نام مدیر و مسئول موسسه تجاری ثبت می‎شود. از اینرو باید ابتدا مدارک مربوطه تهیه شود و با مراجعه به اداره کل ثبت شرکتها و اتاق بازرگانی وزارت صنایع و معادن ایران مراحل قانونی برای اخذ کارت بازرگانی طی شود. لازم به ذکر است که کارت بازرگانی باید از قبل در دفتر ثبت تجارتی ثبت شده باشد.

 

 

 

نحوه صدور کارت بازرگانی
شرط سنی یکی از ملزومات اخذ کارت بازرگانی می‎باشد، داشتن 23 سال سن و کارت پایان خدمت برای آقایان الزامی است. از دیگر شرایط صدور کارت بازرگانی، داشتن سابقه فعالیت در زمینه‎ها‎ی تجارتی یا تولیدی به مدت حداقل سه سال است. شرایط دیگری نیز برای این منظور وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‎کنیم :

 

تعیین محل فعالیت به شکل ملکی و یا استیجاری
داشتن اظهارنامه‎ها‎ی ثبتی و دفاتر قانونی
حساب جاری معتبر و فعال در یکی از بانک‎ها‎ی کشور

برای تجار خارجی که متقاضی اخذ کارت بازرگانی هستند، بهره مندی از شرایط مذکور به جز کارت پایان خدمت و یا معافیت الزامی است. هم چنین این افراد باید برگه اقامت معتبر و پروانه کار نیز داشته باشند. کارت بازرگانی به شرطی به بازرگانان خارجی تعلق می‎گیرد که متقابلا کشور آنها نیز حق چنین فعالیتی را برای اشخاص حقیقی ایرانی در نظر گرفته باشد.

همچنین شما میتوانید در مورد شرایط صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی در این پست اطلاعات بیشتری را کسب نمایید

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی
مرحله اولیه تهیه اظهارنامه، ثبت نام در دفاتر بازرگانی است که تاجران باید سه برگ آن را مشابه با آنچه که در ضمیمه به عنوان نمونه نشان داده شده، با اطلاعات صحیح تکمیل و امضا کنند. علاوه بر این در صورتی که دارای موسسه تجاری هستند، تمامی اوراق باید ممهور به مهر شرکت شوند. برای تهیه این اوراق می‎توان به اداره کل ثبت شرکت‎ها‎، دایره فروش اوراق بهادار مراجعه کرد.
برای اخذ کارت بازرگانی دارا بودن دفاتر قانونی (روزنامه و کل ) ضرورت دارد. صاحبان شرکت‎ها‎ی تجاری باید این دفاتر را بر طبق میزان معاملات خود در انواع 50، 100 یا 200 برگی تهیه کرده و نسبت به تکمیل و پلمپ آنها در اداره ثبت شرکت‎ها‎ اقدامات لازم را مبذول دارند. به منظور بهره‎مندی کلیه اوراق از اعتبار، امضا و ممهور نمودن دو برگ اظهارنامه پلمپ دفاتر و انجام تمامی موارد مذکور، در سال جاری الزامی می‎باشد.
اشخاص حقیقی به منظور اخذ کارت بازرگانی باید یک برگ فتوکپی صفحه اول شناسنامه را ارائه دهند. این کار برای اشخاص حقوقی شامل فتوکپی روزنامه رسمی شرکت نیز می‎باشد.
از جمله مدارک دیگری که باید به همراه سایر موارد مذکور به اداره مربوط تحویل داده شود، رسید بانکی مربوط به حق الثبت نام است.
در صورتی که تمامی موارد به وسیله نماینده قانونی یا وکیل شخص حقیقی یا حقوقی پیگیری می‎شود، وکالت نامه رسمی نیز یکی دیگر از مدارک لازم خواهد بود که باید توسط خود شخص و صاحب کارت بازرگانی امضا گردد.
جواز برای انبوه سازی
برای انبوه سازی باید چگونه جواز بگیریم؟
جواز برای انبوه سازی به چه صورت باید دریافت شود ؟
دریافت مجوز برای انبوه سازی برای مدت مشخصی خواهد بود که پس از اتمام مدت اعتبار، مدیران شرکت برای اخذ مجدد مجوز باید به وزارت مسکن و شهرسازی مراجعه کنند.

انبوه سازی به معنای قرار گرفتن قطعات و اجزای مختلف ساختمان در کنار یکدیگر که این قطعات پیش‎تر در کارخانه‏ها‎ ساخته شده اند. برای انبوه سازی اخذ مجور الزامی است چنان که گفته می‎‎شود تمامی شرکت‏ها‎یی که به انبوه سازی مشغول هستند موظف به اخذ پروانه اشتغال هستند.

دریافت مجوز برای انبوه سازی برای مدت مشخصی خواهد بود که پس از اتمام مدت اعتبار، مدیران شرکت برای اخذ مجدد مجوز باید به وزارت مسکن و شهرسازی مراجعه کنند و با طی نمودن مراحل اداری، به اخذ مجدد مجوز و یا تمدید اعتبار مجوز قبلی اقدام نمایند.

 

 :: بازدید از این مطلب : 262
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 6 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


توان مالی شرکت
مطلوبیت کارهای مدیریت شده
میزان عملکرد موفق در طرح‏ها‎ی قبلی
سوابق حرفه هر یک از اعضا و مدیران شرکت
تحصیلات مدیر عاملان شرکت و اعضای هیات مدیره
لازم به ذکر است که طبق دستور العمل دریافت مجوز برای شرکت‏ها‎ی انبوه سازی، جذب سرمایه می‎‎تواند به صورت سرمایه داخلی و خارجی صورت بگیرد. بدین معنا که تامین هزینه‏ها‎ی کار می‎‎تواند از سوی شرکا و یا خارج از شرکت تامین شود. همچنین افرادی که برای انجام فعالیت‏ها‎ی انبوه سازی موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار جدید شوند، تنها مجاز به فعالیت در حیطه ساخت انبوه مسکن خواهند بود و نمی توانند در ساخت واحدهای شخصی غیر انبوه سازی (بساز و بفروش سابق) فعالیت نمایند.

دستورالعمل‏ها‎یی که برای صدور مجوز از سوی سازمان‏ها‎ی مربوط انجام می‎‎گیرد به منظور تقویت انبوه سازی در کشور برای افزایش کیفیت ساخت و سازها می‎‎باشد. از سوی دیگر با توجه به اجرایی شدن دستورالعمل جدید تشخیص صلاحیت تعیین پایه و صدور مجوز برای انبوه سازان، می‎‎توان امیدوار بود که ساخت واحدهای مسکونی بر روی زمین‏ها‎ی ۹۹ ساله که از سال ۸۷ آغاز و به انبوه سازان با کفایت سپرده شده، تحولی در ساخت و ساز کیفی مسکن در کشور روی داده است که این امر به نوبه خود منجر به کاهش بهای ساختمان گردیده است. سازمان مربوط برای صدور مجوز انبوه سازی، یکی دیگر از شرایط صدور مجوز را، بیمه کردن کلیه واحدهای مسکونی انبوه سازی دانسته است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز انبوه سازی
ارائه پروانه اشتغال به کار مدیران ساخمانی
ارائه مدارک لازم جهت اجرا و تحویل به موقع پروژه
ارائه مدارک لازم مبنی بر اخذ تسهیلات و اعتبارات بانکی
ارائه مدارک لازم مبنی بر تسهیلات سرمایه غیر نقدی شرکت
ارائه مدارک تحصیلی اعضاء هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت
ارائه مدارک مبنی بر کیفیت پروژه‏ها‎ی اجراه شده توسط دستگاه نظارت
سرنوشت شرکت بدون مجوز

نوشته شده توسط
Aydin Abadani
سرنوشت شرکت بدون مجوز
اسفند ۲۲, ۱۳۹۵اخرین اخبار ۰
سرنوشت شرکت بدون مجوز
اگر شرکتی مجوز ثبت نداشته باشد چه اتفاقی می‎افتد؟
سرنوشت شرکت بدون مجوز چه می شود ؟ اگر چه اخذ مجوز برای تمامی شرکت‏ها‎ الزامی است اما گاهی برخی شرکت‏ها‎ بدون دریافت مجوز شروع به فعالیت می‎کنند که امری غیر قانونی به شمار می‎رود. در این شرایط آنها تحت کنترل قرار گرفته و مستوجب محکومیت قضایی خواهند شد.

اگر چه اخذ مجوز برای تمامی شرکت‏ها‎ الزامی است اما گاهی برخی شرکت‏ها‎ بدون دریافت مجوز شروع به فعالیت می‎کنند که امری غیر قانونی به شمار می‎رود. در این شرایط آنها تحت کنترل قرار گرفته و مستوجب محکومیت قضایی خواهند شد. بر این اساس در صورتی که شرکتی بدون دریافت مجوز فعالیت خود را آغاز نماید، مطابق با ماده 52 قانون بازار اوراق بهادار، موظف خواهد بود تا تمامی مدارک و مستندات لازم را به اداره مربوطه تسلیم نماید. در غیر این صورت سازمان بورس و اوراق بهادار می‎تواند با ارائه مدارک و مستدلات لازم، علیه وی به دادگاه قضایی شکایت کند.

سرنوشت شرکت بدون مجوز

همچنین قبل از اخذ مجوز توسط مدیران شرکت باید با مشورت مشاوران سرمایه گذاری انجام می‎شود. مشاوران سرمایه گذاری نیز توسط سازمان بورس تایید شده می‎شوند. در این خصوص در بخشنامه صادره از سوی اداره امور کارگزاران، اخذ مجوز فعالیت مشاور سرمایه گذاری، قبل از ارائه مشاوره الزامی دانسته شده است و به کلیه کارگزاری‌ها اعلام شده که در صورتی که بخواهند فعالیت‌های مشاوره‌ای انجام دهند، باید مجوز فعالیت مشاور سرمایه‌گذاری را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ نمایند. از همین رو یکی از توصیه های مهم به مدیران شرکت ها، توجه به مجوز مشاوران سرمایه گذاری قبل از دریافت مجوز می باشد.

در صورتی که شرکتی جهت اخذ ﻣﺠﻮز ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﻮرس، بدون ﻣﺸﺎور ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری اقدام نمایند، بر طبق ماده 49 قانون اوراق بهادار، ﺑﻪ 1 اﻟﯽ 6 ﻣﺎه ﺣﺒﺲ ﺗﻌﺰﯾﺮی ﯾﺎ ﺟﺰای ﻧﻘﺪی ﻣﻌﺎدل ﯾﮏ ﺗﺎ 3 ﺑﺮاﺑﺮ منفعت کسب شده و ﯾﺎ ضرر وارده و … ﻣﺤﮑﻮم ﺧﻮاهند شد و اگر در اثر جرائم مذکور خسارت یا زیانی متوجه سایر اشخاص شده باشد، متضرر می‌تواند برای جبران آن به مراجع قانونی مراجعه کرده و بر طبق ضوابط و مقررات درخواست خسارت وارده را نماید.

ما آماده هستیم شما را در این امر یاری کنیم کافی است به آدرس اصلی سایت ما مراجعه و با خدمات ما آشنا شوید

بر طبق ماده 16 قانون آیین دادرسی کیفری، ضابطین دادگستری موظفند تا شرکت‏ها‎یی را که بدون اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کرده اند را مورد پیگرد قانونی قرار دهند. بر طبق ماده 18 همین قانون؛ ضابطین دادگستری به محض اطلاع از فعالیت شرکت‏ها‎ی بدون مجوز موظفند تا مراتب را جهت کسب تکلیف و اخذ دستور لازم به مقام ذیصلاح قضایی اعلام نمایند و در خصوص جرائم مشهود، تمامی اقدامات لازم را به منظور حفظ آلات، ادوات، آثار، علائم، دلایل جرم و جلوگیری از فرار متهم و یا تبانی، تحقیقات مقدماتی را انجام و به اطلاع مقام قضایی برسانند.

افراد موظف به پرداخت مالیات

نوشته شده توسط
Aydin Abadani
افراد موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
اسفند ۲۲, ۱۳۹۵اخرین اخبار ۰
افراد موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
افراد موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چه افرادی هستند ؟ تمامی اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی، طبق ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم که در فعالیت‏های نامبرده مشغول به کسب و کار هستند، مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده می‎باشند

مالیات بر ارزش افزوده یکی از استراتژی‎های حیاتی در نظام مالیاتی تمامی کشورهای به شمار می‎رود، ابزار مناسبی جهت اعمال سیاست‎های مالی و کنترل عوامل تاثیرگذار در اقتصاد تمامی کشورهاست. به همین علت سازمان امور مالیاتی ایران نیز تاکنون طی شش مرحله فراخوان، فعالان اقتصادی را مکلف به ثبت نام در این نظام مالیاتی کرده است.

 

 

بر طبق ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده، فعالان اقتصادی شامل عرضه کنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات مشمول مرحله ششم ثبت‏ نام نظام مالیات بر ارزش افزوده به منظور آموزش و اجرای مقررات موضوع این قانون خواهند بود. از همین رو تمامی اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی، طبق ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم که در فعالیت‏های زیر مشغول به کسب و کار هستند، مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده می‎باشند: شرکت‎های تولید کننده مواد غذایی، محصولات شوینده، سالن‏‎های غذاخوری، چلوکبابی‌ها، سفره خانه‎های سنتی و اغذیه فروشی‏‎های زنجیره ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز، فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا پنجم ثبت‏ نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده اند، حتی با وجود انطباق با شرایط مشمولیت مرحله ششم ثبت‏ نام این نظام مالیاتی، در ردیف مودیان مشمول مراحل قبلی ثبت ‏نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط، محسوب می‏شوند.

 

 

ثبت نظام جهت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در پایگاه اینترنتی WWW.EVAT.IR صورت می‎گیرد که همزمان راهنمای چگونگی ثبت نام از طریق سامانه نیز قابل دسترسی می‎باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که از سوی واحدهای اقتصادی مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده، تخلفی صورت گیرد و یا از ثبت نام در اداره مالیات و یا پرداخت مالیات سرباز زنند، متخلف شناخته شده و محصولات آنها نیز کالای قاچاق به شمار می‎رود.

همچنین جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به پست دیگر ما در این مورد مراجعه کنید

 

 

افراد موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

 

وظایف مودیان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
– فعالان اقتصادی مشمول مالیات بر ارزش افزوده پس از ثبت نام باید در زمان عرضه کالاها و خدمات علاوه بر بهای کالاها و خدمات، مالیات بر ارزش افزوده متعلق را نیز از خریداران محصولات خود اخذ و در مدت مشخص شده به دولت پرداخت نمایند.

 

-مودیان باید برای ثبت و نگهداری اسناد و مدارک مالیات و عوارض موضوع این قانون، از دفاتر، صورتحسابها و سایر فرمهای مربوط، ماشینهای صندوق و یا سایر وسایل و روشهای نگهداری حساب که از طرف سازمان امور مالیاتی تعیین می‎گردد، استفاده و مدارک مورد نظر را به مدت 10 سال بعد از سال مالی مربوطه حفظ و نگهداری کنند.

 

معافیت‎های ۱۷ گانه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
-فرش دستباف

-اموال غیرمنقول

-خوراک طیور و دام

-انواع سم، بذر، کود و نهال

-انواع خدمات پژوهشی و آموزشی

-دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل

-فرآورده‎های کشاورزی که هنوز فرآوری نشده باشند

-اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی

-کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ و تحریر و مطبوعات

-رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه‎ها براساس فهرستی

-خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیات‎های مستقیم

-خدمات حمل و نقل عمومی و مسافری درون و برون شهری جاده ای، هوایی، ریلی دریایی

-اقلام اهدایی بشکل بلاعوض به وزارتخانه‎ها، موسسات دولتی، نهادهای عمومی و شرکتهای غیردولتی

-انواع محصولات دارویی، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی و خدمات توانبخشی و حمایت

-اقلامی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد کشور می‎شود

-شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان، آرد خبازی، نان، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی، گوشت، قند، شکر و برنج

-خدمات بانکی و اعتباری بانک‎ها، صندوق تعاون و صندوق‎های قرض الحسنه مجاز

 

حال که با این موارد آشنا شدید می توانید با تشویقات مالیاتی و معافیت های مالیاتی نیز آشنا شوید و موار لازمه را بخاطر بسپارید

انواع ثبت سهام

نوشته شده توسط
Aydin Abadani
انواع ثبت سهام
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵اخرین اخبار ۰
انواع ثبت سهام
چنانچه در شرکت‌های سهامی، سهام بانام باشد،نام و مشخصات دارنده سهم برروی ورقه سهام درج می‌شود.همچنین طبق ماده۴۰ قانون تجارت، نقل وانتقال سهام بانام در شرکتهای سهامی باید در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت شود وانتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او موظف است تاانتقال رادر دفتر مزبور امضاء نماید.

سهام بخشی از سرمایه یک شرکت است که توسط شرکا و یا عموم مردم از طریق پذیره نویسی تامین می‎شود و میزان مشارکت (درصد سرمایه) و تعهدات (پرداخت مبلغ سهم) و سود صاحب سهم (به میزان سهام خود) سهامدار را مشخص می‎کند. در شرکت‎ها‎ی سهامی عام از مجموع سهام، 20 درصد با توافق موسسین تعیین می‌شود. مازاد سرمایه همراه با اعلام تعداد سهامی که اشخاص حق خرید آن را دارند، در طرح اعلامیه پذیره نویسی قید و به اطلاع عموم می‎رسد. در شرکت‎ها‎ی سهامی خاص، تعداد سهام هر یک از سهامداران با توافق موسسین مشخص می‌گردد.

 

انواع ثبت سهام

 

ثبت سهام با نام
چنانچه در شرکت‌های سهامی، سهام بانام باشد، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهام درج می‌شود. همچنین طبق ماده۴۰ قانون تجارت، نقل و انتقال سهام بانام در شرکتهای سهامی باید در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت شود و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او موظف است تا انتقال را در دفتر مزبور امضاء نماید. صاحبان سهام بانام در شرکت‌های سهامی عام، حتی بدون موافقت مدیران شرکت مجاز هستند تا سهام خود را به نام دیگران انتقال دهند، اما نقل و انتقال سهام در شرکت‌های سهامی خاص، تابع شرایط خاص مندرج در اساسنامه و یا اجازه هیئت مدیره می‎باشد.

 

ثبت سهام بی نام
چنانچه سهام بی نام باشد، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم قید نمی شود بلکه سهام بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک و یا دارنده آن محسوب می‎شود، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام، نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل او در دفاتر شرکت نیست.

 

ثبت سهام ممتاز
ثبت سهام ممتاز تنها برای موسسین امکانپذیر است که آنها نیز می‎توانند اشخاص ثالث را با توجه به تخصّص، اعتبار و موقعیت آنان، صاحب سهام ممتاز در نظر بگیرند. به عنوان مثال، در صورتی که موسسین سهام شرکت را مجموعاً به ۳۰۰۰ سهم تقسیم کرده باشند، بر حسب صلاحدید می‌توانند مقرر دارند که 3 عضو از پنج عضو هیئت مدیره شرکت که در ردیف دارندگان سهام هستند، از شماره ۱ تا ۷۰۰ انتخاب شوند، از حق رای بیشتری استفاده نمایند و یا سود سهام بیشتری را نصیب خود سازند.

 

قانون حاکم بر مفقود شدن سهام و ثبت مجدد
بر طبق مواد ۳۲۰ تا ۳۳۴ قانون تجارت، دارنده هر سند در وجه حامل مالک و برای مطالبه وجه آن صاحب حق محسوب می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. برای مثال در صورت ثبوت خلاف، در صورت گم شدن اوراق سهام بی‌نام، ذینفع باید از طریق اقامه دعوی در دادگاه، بطلان سند مربوط به سهم بی‌نام را مطالبه کرده و اقدامات تامینی و پیشگیرانه‎ای به منظور عدم پرداخت امتیاز سهم مزبور را به اشخاص ثالث درخواست نماید. محاکم قضایی نیز با توجه به بررسی مستدلات، چنانچه ادعای ذینفع یا مدعی را درست تشخیص دهند، از طریق جراید، به دارنده سهم بی نام مجهول، اجازه اعلان را صادر می‎کنند. چنانچه ابراز کننده سهم محکوم و یا اصولا سندی پس از اعلان سه دفعه در روزنامه رسمی و گذشت سه سال، به دادگاه ابراز نگردد، دادگاه حکم بر بطلان سهام بی نام صادر می‎کند. ذینفع نیز می‎تواند حق درخواست سهم بی نام جدید (المثنی) را از شرکت درخواست نماید.

پذیره نویسی

نوشته شده توسط
Aydin Abadani
پذیره نویسی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵اخرین اخبار ۰
پذیره نویسی
پذیره نویسی عمل حقوقی که به موجب آن شخص متعهد می‎شود تا قسمتی از سرمایه شرکت را در حدود مشخص شده را تامین نماید گفته می‎شود. این عمل در شرکت‎های سهامی عام صورت می‎گیرد.

عمل حقوقی که به موجب آن شخص متعهد می‎شود تا قسمتی از سرمایه شرکت را در حدود مشخص شده، تامین نماید، پذیره نویسی گفته می‎شود. این عمل در شرکت‎های سهامی عام صورت می‎گیرد.

 

پذیره نویسی

 

تعداد و ویژگی‎های پذیره نویسان
در شرکت سهامی عام باید یک هیئت مدیره متشکل از حداقل 5 نفر از میان صاحبان سهم تشکیل شود، بنابراین تعداد پذیره نویسان باید به حدی باشد که کل شرکا از پنج نفر کمتر نباشند. قانون برای حداکثر تعداد شرکا، شرطی را تعیین نکرده و ممکن است این تعداد بین 5 تا هزاران نفر باشد.

 

تعهد پذیره‌نویسی
در فرآیند تعهد پذیره نویسی، کارگزار پس از بررسی سهام شرکت‌های متقاضی، بهای سهام را مشخص می‎نماید و به معرفی شرکت برای عرضه اولیه، متعهد می‌شود تا باقیمانده اوراق بهاداری که تا پایان دوره عرضه اولیه خریداری نشده است را خریداری کند. همچنین کارگزار پذیره‌نویس باید به سازمان بورس وثیقه و شواهد لازم را ارائه و این اطمینان را ایجاد کرده باشد که می‌تواند به تعهدات پذیره‌نویسی خود عمل کند. یکی از مزیتهای روش تعهد پذیره‌نویسی، جلوگیری از رفتارهای سفته ‌بازانه در هفته‌های آغازین عرضه سهام شرکت‌ها در بورس است. همچنین باعث می‎شود تا سهام زودتر به قیمت واقعی خود در بازار برسد. با این کار واسطه‎ها در بازار حذف می‎شوند و میزان ریسک سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت‌های تازه‌ وارد، کاهش پیدا می‎کند.

 

مهلت پذیره نویسی
بر طبق تبصره 1 از ماده 23 قانون بازار اوراق بهادار، سازمان بورس تعیین کننده مدت زمان انجام پذیره نویسی می‎باشد که این مدت بیشتر از 30 روز نخواهد بود، اما سازمان بورس می‎تواند با تقاضای موسسان و احراز ادله مستدل، حداکثر 30 روز دیگر پذیره نویسی را تمدید نماید. تبصره2 همین ماده مقرر نموده که نتایج توزیع و فروش اوراق بهادار باید به سازمان اطلاع داده شود. این امر به منظور حفظ حقوق سرمایه گذاران بوده تا سرمایه آنها بدون دلیل در بانک باقی نماند. تبصره 3 ماده فوق پیش‎بینی نموده که استفاده از وجوه دریافتی، پس از تکمیل فرآیند عرضه عمومی توسط سازمان مجاز می‎باشد. از سوی دیگر تبصره 4 مقرر داشته که در صورت عدم تکمیل فرایند عرضه عمومی، وجوه تادیه شده باید حداکثر ظرف مدت پانزده روز به سرمایه گذاران برگردانده شود.

 

ورقه تعهد سهم
با «ورقه تعهد سهم»، تعهد پذیره نویسی تحقق می‎یابد که این امر از قانون فرانسه اقتباس و در لایحه قانونی 1347 ذکر شده است. این ورقه پذیره نویسان را قادر می‎سازد تا اطلاعاتی درباره شرکت کسب نمایند. بر طبق ماده 13 لایحه قانونی 1347 ورقه تعهد سهم مشتمل بر این موارد می‎باشد: «سرمایه شرکت، نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن حساب پرداخت شود، تعداد سهام، مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود، هویت و نشانی کامل پذیره نویس، نام و موضوع و مرکز اصلی، مدت زمان تشکیل شرکت، شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور آن و سرانجام درج اینکه پذیره نویس باید مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد را مطابق با مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید».

 

ضمانت اجرای شرایط پذیره نویسی
مقررات مندرج در ماده 13 لایحه قانونی 1347 جنبه آمرانه داشته و به منظور حفظ حقوق عموم وضع شده است. پذیره نویس نیز با اطلاع کامل از وضعیت شرکت، رضایت خود را برای پیوستن به آن اعلام می‎نماید. از نظر قانونگذار و طبق ماده 13 لایحه مذکور، هرگاه ورقه تعهد سهم فاقد موارد فوق باشد، از نظر شکلی باطل خواهد بود. در عین حال بطلان ورقه تعهد، موجب بطلان شرکت نیست.

 :: بازدید از این مطلب : 261
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 6 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin‌باب دوازدهم - ورشكستگی تقصیر و ورشكستگی تقلب

فصل اول - ورشكستگی تقصیر

ماده 541 - تاجر موارد ذیل ورشكسته تقصیر اعلان می‌شود:

صورتی كه محقق شود مخارج شخصی یا مخارج خانه مشارالیه ایام عادی بالنسبه عایدی او فوق‌العاده بوده است.
صورتی كه محقق شود كه تاجر نسبت سرمایه خود مبالغ عمده صرف معاملاتی كرده كه عرف تجارت موهوم یا نفع آن منوط اتفاق‌محض است.
اگر قصد تأخیر انداختن ورشكستگی خود خریدی بالاتر یا فروشی نازلتر مظنه روز كرده باشد یا اگر همان قصد وسایلی كه دور صرفه‌است كار برده تا تحصیل وجهی نماید اعم اینكه راه استقراض یا صدور برات یا طریق دیگر باشد.
اگر یكی طلبكارها را پس تاریخ توقف بر سایرین ترجیح داده و طلب او را پرداخته باشد.
ماده 542 - موارد ذیل هر تاجر ورشكسته ممكن است ورشكسته تقصیر اعلان شود:

اگر حساب دیگری و بدون آنكه مقابل عوضی دریافت نماید تعهداتی كرده باشد كه نظر وضعیت مالی او حین انجام آنها آن تعهدات‌فوق‌العاده باشد.
اگر عملیات تجارتی او متوقف شده و مطابق ماده 413 این قانون رفتار نكرده باشد.
اگر تاریخ اجرای قانون تجارت مصوب 25 دلو 1303 و 12 فروردین و 12 خرداد 1304 دفتر نداشته یا دفاتر او ناقص یا بی‌ترتیب بوده یا ‌صورت دارایی وضعیت حقوقی خود را اعم قروض و مطالبات طور صحیح معین نكرده باشد (‌مشروط بر اینكه این موارد مرتكب تقلبی نشده‌باشد).
ماده 543 - ورشكستگی تقصیر جنحه محسوب و مجازات آن 6 ماه تا سه سال حبس تأدیبی است.

ماده 544 - رسیدگی جرم فوق بر حسب تقاضای مدیر تصفیه یا هر یك طلبكارها یا تعقیب مدعی‌العموم محكمه جنحه عمل می‌آید.

ماده 545 - صورتی كه تعقیب تاجر ورشكسته تقصیر طرف مدعی‌العموم عمل آمده باشد مخارج آن را هیچ وجه نمی‌توان هیأت‌طلبكارها تحمیل نمود - صورت انعقاد قرارداد ارفاقی مأمورین اجرا نمی‌توانند اقدام وصول این مخارج كنند مگر پس انقضای مدتهای معینه ‌قرارداد.

ماده 546 - مخارج تعقیبی كه طرف مدیر تصفیه نام طلبكارها می‌شود صورت برائت تاجر عهده هیأت طلبكارها و صورتی كه محكوم‌شد عهده دولت است لیكن دولت حق دارد مطابق ماده قبل تاجر ورشكسته مراجعه نماید.

ماده 547 - مدیر تصفیه نمی‌تواند تاجر ورشكسته را عنوان ورشكستگی تقصیر تعقیب كند یا طرف هیأت طلبكارها مدعی خصوصی واقع‌شود مگر پس تصویب اكثریت طلبكارهای حاضر.

ماده 548 - مخارج تعقیبی كه طرف یكی طلبكارها عمل می‌آید صورت محكومیت تاجر ورشكسته عهده دولت و صورت برائت‌ذمه عهده تعقیب‌كننده است.

فصل دوم - ورشكستگی تقلب

ماده 549 - هر تاجر ورشكسته كه دفاتر خود را مفقود نموده یا قسمتی دارایی خود را مخفی كرده و یا طریق مواضعه و معاملات صوری ‌میان برده و همچنین هر تاجر ورشكسته كه خود را وسیله اسناد و یا وسیله صورت دارایی و قروض طور تقلب میزانی كه حقیقت مدیون‌نمی‌باشد مدیون قلمداد نموده است ورشكسته تقلب اعلام و مطابق قانون جزا مجازات می‌شود.

ماده 550 - راجع تقاضای تعقیب و مخارج آن موارد ماده قبل مفاد مواد 545 تا 548 لازم‌الرعایه است.

‌فصل سوم - جنحه و جنایاتی كه اشخاص غیر تاجر ورشكسته امر ورشكستگی مرتكب می‌شوند

ماده 551 - مورد ورشكستگی اشخاص ذیل مجرم محسوب و مطابق قانون جزا مجازات ورشكسته تقلب محكوم خواهند شد:

اشخاصی كه عالماً نفع تاجر ورشكسته تمام یا قسمتی دارایی منقول یا غیر منقول او را میان ببرند یا پیش خود نگاهدارند یا مخفی‌نمایند.
اشخاصی كه قصد تقلب اسم خود یا اسم دیگری طلب غیر مواقعی را قلمداد كرده و مطابق ماده 467 التزام داده باشند.
ماده 552 - اشخاصی كه اسم دیگری یا اسم موهومی تجارت نموده و اعمال مندرجه ماده 549 را مرتكب شده‌اند مجازاتی كه برای‌ورشكسته تقلب مقرر است محكوم می‌باشند.

ماده 553 - اگر اقوام شخص ورشكسته بدون شركت مشارالیه اموال او را میان ببرند یا مخفی نمایند یا پیش خود نگاهدارند مجازاتی كه برای‌سرقت معین است محكوم خواهند شد.

ماده 554 - موارد معینه مواد قبل محكمه كه رسیدگی می‌كند باید خصوص مسائل ذیل ولو اینكه متهم تبرئه شده باشد - حكم بدهد:

راجع رد كلیه اموال و حقوقی كه موضوع جرم بوده است هیأت طلبكارها - این حكم را محكمه صورتی كه مدعی خصوصی هم نباشد‌باید صادر كند.
راجع ضرر و خساراتی كه ادعا شده است.
ماده 555 - اگر مدیر تصفیه حین تصدی امور تاجر ورشكسته وجهی را حیف و میل كرده باشد مجازات خیانت امانت محكوم خواهد‌شد.

ماده 556 - هر گاه مدیر تصفیه اعم اینكه طلبكار باشد یا نباشد مذاكرات راجعه ورشكستگی با شخص ورشكسته یا با دیگری تبانی نماید یا‌قرارداد خصوصی منعقد كند كه آن تبانی یا قرارداد نفع مرتكب و ضرر طلبكارها یا بعضی آنها باشد محكمه جنحه حبس تأدیبی شش ماه‌تا دو سال محكوم می‌شود.

ماده 557 - كلیه قراردادهایی كه پس تاریخ توقف تاجر منعقد شده باشد نسبت هر كس حتی خود تاجر ورشكسته محكوم بطلان است -‌طرف قرارداد مجبور است كه وجوه یا اموالی را كه موجب قرارداد باطل شده دریافت كرده است اشخاص ذیحق مسترد دارد.

ماده 558 - هر حكم محكومیتی كه موجب این فصل یا موجب فصل سابق صادر بشود باید خرج محكوم‌علیه اعلان گردد.

‌فصل چهارم - اداره كردن اموال تاجر ورشكسته صورت ورشكستگی تقصیر یا تقلب

ماده 559 - تمام مواردی كه كسی واسطه ورشكستگی تقصیر یا تقلب تعقیب و محكوم می‌شود رسیدگی كلیه دعاوی حقوقی غیر‌ آنچه ماده 554 مذكور است صلاحیت محكمه جزا خارج خواهد بود.

ماده 560 - مدیر تصفیه مكلف است صورت تقاضای مدعی‌العموم بدایت كلیه اسناد و نوشتجات و اوراق و اطلاعات لازمه را او بدهد.:: بازدید از این مطلب : 295
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 3 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin‌فصل هشتم - اقسام مختلفه طلبكارها و حقوق هر یك آنها

‌مبحث اول : طلبكارهایی كه رهینه منقول دارند

ماده 514 - طلبكارهایی كه رهینه دست دارند فقط صورت غرما برای یادداشت قید می‌شوند.

ماده 515 - مدیر تصفیه می‌تواند هر موقع با اجازه عضو ناظر طلب طلبكارها را داده و شیء مرهون را رهن خارج و جزو دارایی تاجر‌ورشكسته منظور دارد.

ماده 516 - اگر وثیقه فك نشود مدیر تصفیه باید با نظارت مدعی‌العموم آن را فروش برساند و مرتهن نیز آن موقع باید دعوت شود. اگر قیمت‌فروش وثیقه پس وضع مخارج بیش طلب طلبكار باشد مازاد مدیر تصفیه تسلیم می‌شود و اگر قیمت فروش كمتر شد مرتهن برای بقیه طلب‌خود جزو طلبكارهای عادی غرما منظور خواهد شد.

ماده 517 - مدیر تصفیه صورت طلبكارهایی را كه ادعای وثیقه می‌نمایند عضو ناظر تقدیم می‌كند. عضو مزبور صورت لزوم اجازه می‌دهد‌طلب آنها اولین وجوهی كه تهیه می‌شود پرداخته گردد صورتی كه نسبت حق وثیقه طلبكارها اعتراض داشته باشند محكمه رجوع می‌شود.

مبحث دوم : طلبكارهایی كه نسبت اموال غیر منقول حق تقدم دارند

ماده 518 - اگر تقسیم وجوهی كه فروش اموال غیر منقول حاصل شده قبل تقسیم دارایی منقول یا همان حین عمل آمده باشد‌طلبكارهایی كه نسبت اموال غیر منقول حقوقی دارند و حاصل فروش اموال مزبور كفایت طلب آنها را ننموده است نسبت بقیه طلب خود جزو‌غرما معمولی منظور و وجوهی كه برای غرما مزبور مقرر است حصه می‌برند مشروط بر اینكه طلب آنها طوری كه قبلاً مذكور شده است تصدیق‌شده باشد.

ماده 519 - اگر قبل تقسیم وجوهی كه فروش اموال غیر منقول حاصل شده وجهی بابت دارایی منقول تقسیم شود طلبكارهایی كه نسبت ‌اموال غیر منقول حقوقی دارند و طلب آنها تصدیق و اعتراف شده است میزان كلیه طلب خود جزو سایر غرما وارد و وجوه مزبوره حصه می‌برند‌ولی عندالاقتضاء مبلغ دریافتی موقع تقسیم حاصل اموال غیر منقول طلب آنها موضوع می‌شود.

ماده 520 - مورد طلبكارهایی كه نسبت اموال غیر منقول حقوقی دارند ولی واسطه مقدم بودن سایر طلبكارها نمی‌توانند حین تقسیم‌قیمت اموال غیر منقول طلب خود را تماماً وصول كنند ترتیب ذیل مرعی خواهد بود:

‌اگر طلبكارهای مزبور قبل تقسیم حاصل اموال غیر منقول بابت طلب خود وجهی دریافت داشته باشند این مبلغ حصه كه بابت اموال غیر‌منقول آنها تعلق می‌گیرد موضوع و حصه كه باید بین طلبكارهای معمولی تقسیم شود اضافه می‌گردد و بقیه طلبكارهایی كه اموال غیر منقول‌ذیحق بوده‌اند برای بقیه طلب خود نسبت آن بقیه جزو غرما محسوب شده حصه می‌برند.

ماده 521 - اگر واسطه مقدم بودن طلبكارهای دیگر بعضی طلبكارهایی كه نسبت اموال غیر منقول حقی دارند وجهی دریافت نكنند طلب‌آنها جزو غرما محسوب و بدین سمت هر معامله كه بابت قرارداد ارفاقی و غیره با غرما می‌شود با آنها نیز عمل خواهد آمد.

‌فصل نهم : تقسیم بین طلبكارها و فروش اموال منقول

ماده 522 - پس وضع مخارج اداره امور و ورشكستگی و اعانه كه ممكن است تاجر ورشكسته داده شده باشد و وجوهی كه باید صاحبان‌مطالبات ممتازه تأدیه گردد مجموع دارایی منقول بین طلبكارها نسبت طلب آنها كه قبلاً تشخیص و تصدیق شده است خواهد شد.

ماده 523 - مدیر تصفیه برای اجرای مقصود مذكور ماده فوق ماهی یك مرتبه صورت‌حساب عمل ورشكستگی را با تعیین وجوه موجوده ‌عضو ناظر می‌دهد. عضو مذكور صورت لزوم امر تقسیم وجوه مزبور بین طلبكارها داده مبلغ آن را معین و مواظبت می‌نماید كه تمام طلبكارها‌اطلاع داده شود.

ماده 524 - موقع تقسیم وجه بین طلبكارها حصه طلبكارهای مقیم ممالك خارجه نسبت طلب آنها كه صورت دارایی و قروض منظور‌شده است موضوع می‌گردد. چنانچه مطالبات مزبور صحیحاً صورت دارایی و قروض منظور نشده باشد عضو ناظر می‌تواند حصه موضوعی را زیاد‌كند. برای مطالباتی كه هنوز باب آنها تصمیم قطعی اتخاذ نشده است باید مبلغی موضوع كرد.

ماده 525 - وجوهی كه برای طلبكارهای مقیم خارجه موضوع شده است تا مدتی كه قانون برای آنها معین كرده طور امانت صندوق عدلیه‌سپرده خواهد شد - اگر طلبكارهای مذكور مطابق این قانون مطالبات خود را تصدیق نرسانند مبلغ مزبور بین طلبكارهایی كه طلب آنها تصدیق‌رسیده تقسیم می‌گردد. ‌وجوهی كه برای مطالبات تصدیق‌نشده موضوع گردیده صورت عدم تصدیق آن مطالبات بین طلبكارهایی كه طلب آنها تصدیق شده تقسیم می‌شود.

ماده 526 - هیچ طلبی را مدیر تصفیه نمی‌پردازد مگر آنكه مدارك و اسناد آن را قبلاً ملاحظه كرده باشد مدیر تصفیه مبلغی را كه پرداخته روی‌سند قید می‌كند عضو ناظر صورت عدم امكان ابراز سند می‌تواند اجازه دهد كه موجب صورت‌مجلسی كه طلب آن تصدیق شده وجهی‌پرداخته شود هر حال باید طلبكارها رسید وجه را ذیل صورت تقسیم ذكر كنند.

ماده 527 - ممكن است هیأت طلبكارها با استحضار تاجر ورشكسته محكمه تحصیل اجازه نمایند كه تمام یا قسمتی حقوق و مطالبات تاجر‌ورشكسته را كه هنوز وصول نشده طوری كه صرفه و صلاح تاجر ورشكسته هم منظور شود خودشان قبول و مورد معامله قرار دهند این صورت‌مدیر تصفیه اقدامات مقتضیه را عمل خواهد آورد - این خصوص هر طلبكاری می‌تواند عضو ناظر مراجعه كرده تقاضا نماید كه طلبكارهای‌دیگر را عودت نماید تا تصمیم خود را اتخاذ بنمایند.

‌فصل دهم - دعوی استرداد

ماده 528 - اگر قبل ورشكستگی تاجر كسی اوراق تجارتی او داده باشد كه وجه آن را وصول و حساب صاحب سند نگاه دارد و یا ‌مصرف معینی برساند و وجه اوراق مزبور وصول یا تأدیه نگشته و اسناد عیناً حین ورشكستگی نزد تاجر ورشكسته موجود باشد صاحبان آن‌می‌توانند عین اسناد را استرداد كنند.

ماده 529 - مال‌التجاره‌هایی كه نزد تاجر ورشكسته امانت بوده یا مشارالیه داده شده است كه حساب صاحب مال‌التجاره فروش برساند‌مادام كه عین آنها كلاً یا جزئاً نزد تاجر ورشكسته موجود یا نزد شخص دیگری طرف تاجر مزبور امانت یا برای فروش گذارده شده و موجود باشد‌قابل استرداد است.

ماده 530 - مال‌التجاره‌هایی كه تاجر ورشكسته حساب دیگری خریداری كرده و عین آن موجود است اگر قیمت آن پرداخته نشده باشد طرف‌فروشنده و الا طرف كسی كه حساب او آن مال خریداری شده قابل استرداد است.

ماده 531 - هر گاه تمام یا قسمتی مال‌التجاره كه برای فروش تاجر ورشكسته داده شده بود معامله شده و هیچ نحوی بین خریدار و تاجر‌ورشكسته احتساب نشده باشد طرف صاحب مال قابل استرداد است اعم اینكه نزد تاجر ورشكسته یا خریدار باشد و طور كلی عین هر مال‌متعلق دیگری كه نزد تاجر ورشكسته موجود باشد قابل استرداد است.

ماده 532 - اگر مال‌التجاره كه برای تاجر ورشكسته حمل شده قبل وصول روی صورت‌حساب یا بارنامه كه دارای امضاء ارسال‌كننده است ‌فروش رسیده و فروش صوری نباشد دعوی استرداد پذیرفته نمی‌شود و الا موافق ماده 529 قابل استرداد است و استردادكننده باید وجوهی را كه ‌طور علی‌الحساب گرفته یا مساعدتاً بابت كرایه حمل و حق كمیسیون و بیمه و غیره تأدیه شده یا این بابت‌ها باید تأدیه بشود طلبكارها بپردازند.

ماده 533 - هر گاه كسی مال‌التجاره تاجر ورشكسته فروخته ولیكن هنوز آن جنس نه خود تاجر ورشكسته تسلیم شده و نه كس دیگر كه ‌حساب او بیاورد آن كس می‌تواند اندازه كه وجه آن را نگرفته تسلیم مال‌التجاره امتناع كند.

ماده 534 - مورد دو ماده قبل مدیر تصفیه می‌تواند با اجازه عضو ناظر تسلیم مال‌التجاره را تقاضا نماید ولی باید قیمتی را كه بین فروشنده و تاجر‌ورشكسته مقرر شده است بپردازد.

ماده 535 - مدیر تصفیه می‌تواند با تصویب عضو ناظر تقاضای استرداد را قبول نماید و صورت اختلاف محكمه پس استماع عقیده عضو ناظر‌حكم مقتضی را می‌دهد.:: بازدید از این مطلب : 341
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 3 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin- در صورت پیش بینی امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرایط و ترتیب آن:

به دلیل اهمیت اقتصادی شرکتهای سهامی عام و ثبت آن در روند توسعه اقتصادی کشور، پس از ثبت این حق و اجازه به این گونه شرکتها اعطا شده است که در صورت لزوم خارج از سرمایه خود و اعتبارات مأخوذه از مراجع مالی و بانک¬ها بطور مستقیم به مردم رجوع و از آنها برای رسیدن به اهداف خود مطالبه وام نمایند. فروش اوراق قرضه و مراجعه مستقیم به مردم جهت گرفتن وام را در دنیا دولت¬ها متداول کرده¬اند، آنها برای جبران کسری بودجه و یا زمانی که به دلیل کمبود منابع مالی دچار مضیقه شده¬اند به این وسیله متوسل گردیده¬اند و مردم ایران نیز از نظر اقتصادی و تاریخی با واژه ترکیبی اوراق قرضه بیگانه نیستند زیرا حداقل در دوره نخست وزیری دکتر محمد مصدق قائد و پیشوای نهضت ملی کردن نفت ایران و در مقابله با دسائس استعمارگران بیگانه خریدن اوراق قرضه دولتی بطور وسیع و گسترده¬ای در آن جهاد ملی و وظیفه اجتماعی شرکت جستند.

اوراق قرضه چیست؟

بنابر تعریف ماده 52 قانون تجارت، ورقه قرضه ورقه (برگه) قابل معامله¬ای است که معرف مبلغی وام است با بهره معین که تمامی آن یا اجزاء آن در موعد یا مواعد معینی باید مسترد گردد، علاوه بر شرکتهای سهامی (عام)، طبق ماده 2 قانون تأسيس بورس اوراق بهادار مصوب سال 1345 شهرداریها، مؤسسات وابسته به دولت و خزانه داری کل می¬توانند تحت شرایط مقرر در قوانین و تشکیلات خود مبادرت به صدور اوراق قرضه نمایند، و طبق قسمت اخیر ماده 52 قانون تجارت برای ورقه قرضه ممکن است علاوه بر بهره، حقوق دیگری نیز شناخته شود.

اوراق قرضه صادره توسط شرکتهای سهامی عام دارای حقوقی هستند که قانون تجارت جهت حفظ و استیفای حقوق دارندگان این اوراق به آنها اعطاء کرده است مانند این که چنانچه اوراق قرضه قابل تعویض با سهام شرکت باشد در این صورت مجمع عمومی فوق العاده باید بنا به پیشنهاد هیئت مدیره و گزارش خاص بازرسان شرکت، مقارن اجازه انتشار اوراق قرضه، افزایش سرمایه شرکت را اقلاً برابر با مبلغ قرضه تصویب که در این صورت حق تقدم (حق رجحان) سهامداران ثبت شده شرکت در خرید سهام قابل تعویض با اوراق قرضه خود بخود منتفی خواهد بود (ماده 63 قانون تجارت) و این حق ذاتاً به دارندگان اوراق قرضه تعلق می-گیرد که با تعویض اوراق قرضه خود به سهام شرکت در زمره دارندگان سهام شرکت قرار بگیرند و ثبت شوند .بر این اساس زمانی که مجمع عمومی فوق¬العاده شرکت تصمیم به کاهش اختیاری سرمایه ثبت شده شرکت نماید دارندگان اوراق قرضه می-توانند از تاریخ نشر آخرین آگهی شرکت مربوط به اعلامیه کاهش اختیاری سرمایه ثبت شده شرکت به دادگاه ذیصلاح مراجعه و نسبت به کاهش اختیاری شرکت اعتراض و حقوق خود را مورد مطالبه قرار دارند.

البته دارندگان اوراق قرضه در اداره امور شرکت نمی-توانند دخالتی داشته باشند و فقط بستانکار شرکت محسوب می¬شوند ولی حق دارند در ازاء خرید اوراق قرضه در موعد یا مواعدی که تعیین شده است اصل وام و بهره تعیین شده خود را مسترد دارند و در صورت قابلیت تبدیل ورقه به سهام شرکت، دارندگان اوراق قرضه هم می¬توانند بدون توجه به این تبدیل و تعویض جهت دریافت اصل و بهره اوراق قرضه به محل ثبت شده شرکت مراجعه نمایند یا سهام شرکت را به تملک خود درآورند این است که قسمت دوم ماده 64 قانون تجارت مقرر نموده: تعویض ورقه قرضه با سهم تابع میل و رضایت دارنده ورقه قرضه است. در صورت انجام تشریفات قانونی مربوط به تعویض اوراق قرضه در هر موقع قبل از سررسید (اصل و بهره) می توانند تحت شرایط و ترتیبی که در اوراق قرضه قید شده است، آنرا با سهام شرکت تعویض نمایند.:: بازدید از این مطلب : 309
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasaminتبدیل سهام بی نام به بانام: در دو مورد به مرحله اجرا گذاشته میشود. اول طبق تصمیم مجمع عمومی فوق العاده، دوم به موجب مقررات اساسنامه که به هر حال طبق ماده 44 قانون تجارت باید مراتب از طریق روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های شرکت را منتشر میسازد، سه نوبت هر یک به فاصله 5 روز منتشر شود و به صاحبان سهام باید 6 ماه فرصت داده شود تا به شرکت مراجعه و با ارائه سهام بی نام خود سهام بانام دریافت دارند.

ابطال سهام بی نام سهامدارانی که در فرصت معینه سهام خود را جهت تبدیل سهام بی نام به سهام بانام ارائه ننمايند و فروش این گونه سهام:

چنانچه سهامداران سهام بی نام شرکت به اطلاعیه های شرکت که به طریق فوق در روزنامه های کثیرالانتشار شرکت که آگهی های شرکت را منتشر میسازد توجهی ننمایند، به ناچار شرکت طبق ماده 45 قانون تجارت سهام بی نام آنها را باطل و برابر تعداد سهام بی¬نام، سهام بانام صادر می¬نماید و چون طبق اساسنامه به هر حال شرکت باید برابر سرمایه خود سهام و به تعداد لین گونه سهام، مالک آن را مشخص نماید- باید طبق ماده فوق این گونه سهام را در بورس اوراق بهادار (در صورتی که سهام شرکت در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده باشد)، وگرنه از طریق حراج در معرض فروش قرار دهد. از حاصل فروش بدواً کلیه هزینه ها اعم از هزینه آگهی و حق الزحمه و مخارج کارگزار بورس و غیره کسر و مازاد در حساب بانکی بهره-دار سپرده میشود. در صورتی که ظرف ده سال از تاریخ فروش سهام باطل شده، دارنده سهم به شرکت مراجعه نماید، مبلغ سپرده و بهره به دستور شرکت از طرف بانک به صاحب سهم پرداخت میشود و پس از انقضای مدت ده سال باقیمانده وجوه در حکم مال بلاصاحب بوده و باید از طرف بانک و با اطلاع دادستان شهرستان به خزانه دولت منتقل گردد.

نحوه انتشار آگهی حراج سهام بی نام: در مورد سهام بی نام به بانام، آگهی حراج حداکثر تا یک ماه پس از انقضای مهلت شش ماه که سهامداران بی نام حق ارائه سهام خود به شرکت جهت وصول سهام بانام را دارند به عمل می آید، فاصله بین آگهی و تاریخ حراج حداقل ده روز و حداکثر یک ماه خواهد بود، در صورت عدم فروش سهام، شرکت می تواند حراج را تا دو نوبت دیگر تجدید نماید، سئوالى که در اینجا مطرح میشود این است که چنانچه دارنده سهام بی نام قبل از انتشار آگهی حراج متوجه شده و به شرکت مراجعه نماید تکلیف چیست؟ قانون تجارت این موضوع را مسکوت گذاشته است، به نظر میرسد که در این مورد باید دو موضوع را مورد مداقه قرار داد:

اول: زمانی که مهلت شش ماه منقضی شد ولی شرکت هنوز به تعداد سهام بی نام تحویل داده نشده، سهام با نام صادر ننموده است و همچنین نسبت به انتشار آگهی حراج اقدام نکرده است، در این خصوص به نظر میرسد چنانچه دارنده سهم بی نام در این برهه از زمان به شرکت مراجعه نماید، شرکت می¬تواند نسبت به صدور سهام بانام به ارائه دهنده سهام بی نام اقدام نماید، چون در این خصوص منع قانونی خاصی در قانون تجارت مشاهده نمیشود و حق مکتسبه ای برای شخصی ایجاد نشده است، مضاف بر این که شرکت با صدور سهام بانام برای دارنده سهام بی نام در این برهه از زمان، تحصیل حاصل از اقدامات در شرف انجام خود نموده است.

دوم: زمانی که مهلت شش ماه منقضی شده و شرکت نسبت به صدور سهام بانام برابر تعداد سهام بی نام ارائه نشده، اقدام و آگهی حراج را نیز منتشر ساخته است، نظر به این که در این برهه شرکت با اعلام ابطال سهام بی نام، نسبت به صدور سهام بانام و آگهی حراج آن اقدام نموده است، حقوق دارندگان این گونه سهام بی نام برای دریافت سهام بانام ساقط، این گونه سهامداران مکلف هستند مانند عموم مردم برای دریافت سهام شرکت از طریق حراج و یا اوراق بورس بهادار اقدام نمایند.

نکته: نظر به اینکه شرکتهای سهامی خاص حق عرضه سهام خود را در بورس اوراق بهادار ندارند، در این خصوص فقط حق اجازه فروش سهام بی نام خود را از طریق حراج و پس از انتشار آگهی حراج به طریق بالا خواهند داشت:: بازدید از این مطلب : 295
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


1- نام شرکت: ضمن دستور العملی که وزارت ارشاد صادر نموده است نام شرکت باید فارسی و ایرانی باشد بنابراین اداره ثبت شرکتها از صدور نام های فانتزی و خارجی (مگر با اجازه وزارت ارشاد) و مهمل خودداری می-نماید، البته چنانچه شرکتهای خارجی ثبت شده در خارج از کشور که مورد تأييد اداره ثبت شرکتها قرار بگیرد با شرکتهای ایرانی ادغام و یا رأساً پس از اخذ مجوز مبادرت به تشکیل شعبه در ایران نمایند میتوانند از نام خارجی خود استفاده کنند.

2- موضوع شرکت بطور صریح و منجّز: بنابراین موضوع شرکت نمیتواند غیرقطعی و معلق و یا مشروط به شرایط خاصی باشد، مثلاً در اساسنامه شرکت نمیتوان قید نمود چنانچه شرکاء موفق به خرید یا اجاره زمین شدند نسبت به احداث کارخانه اقدام نمایند بلکه باید قید نمایند: خرید زمین، سفارش تجهیزات و ماشین آلات، ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه و ...

3- مدت شرکت: که میتواند محدود باشد، مانند این که سهامداران شرکت را فقط برای مدت یک یا دو یا سه سال دایر نمایند که البته پس از انقضاء مدت مزبور مجمع عمومی فوق العاده باید شرکت را منحل نماید، مدت شرکت در شرکت¬های سهامی می¬تواند نامحدود باشد که در این مورد نیز تا زمان انحلال شرکت می¬تواند به فعالیتهای خود ادامه دهد.

4- مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن اگر تأسيس شعبه مورد نظر باشد: مرکز اصلی شرکت سهامی همان اقامتگاه و محل اداری شرکت است که در اساسنامه قید و در آگهی شرکت در روزنامه رسمی اعلان میگردد، شرکت ممکن است یک یا چند شعبه داشته باشد، حوزه فعالیت شرکت چنانچه گسترده باشد، ممکن است یک یا چند شعبه به عنوان حوزه های عمل کوچک تصمیم گیرنده داشته باشد که در این صورت شرکت میتواند با تعیین شعبه های کوچک دارندگان حق امضاء و برداشت حساب های خود را در آن حوزه ها معین نماید.

5- مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک: سرمایه شرکت از جمع کل مبالغ اسمی سهام شرکت تشکیل میشود، سرمایه شرکت ممکن است قسمتی نقدی و قسمتی غیرنقدی و یا کلاً نقدی باشد، سرمایه شرکت زمانی کلاً نقدی است که سهامداران شرکت کل مبلغ اسمی سهام شرکت را نقدا پرداخت کرده باشند و زمانی غیرنقدی است که سرمایه شرکت را از طریق جنس و اموال اعم از منقول و غیرمنقول و تجهیزات و تأسيسات و املاك و اثاثه و ابنيه و مستحدثات تأمين نمايند. زمانی سرمایه غیرنقدی شرکت برای اداره ثبت شرکتها قابل قبول خواهد بود که توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی و ورقه ارزیابی به ضمیمه اساسنامه همراه با اظهارنامه تقدیم اداره ثبت شرکتها شود.

6- تعداد سهام بی نام و بانام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی که ایجاد سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام

7- تعیین مبلغ پرداخت شده هر سهم و نحوه مطالبه بقیه مبلغ اسمی هر سهم و مدتی که ظرف آن باید مطالبه شود که به هر حال از پنج سال متجاوز نخواهد بود:

ممکن است مؤسسين براى تأمين منابع مالی شرکت، داوطلبین خرید سهام را مکلف نمایند که ارزش اسمی کلیه سهام خریداری شده را نقداً پرداخت نمایند و یا 35% آن را وفق قانون تجارت پرداخت و بقیه را تعهد به پرداخت نمایند. در اساسنامه شرکت باید نحوه مطالبه بقیه مبلغ تعهد شده سهامداران با توجه به قانون تجارت که به هر حال بیشتر از 5 سال نخواهد بود ذکر گردد.:: بازدید از این مطلب : 326
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


همدان یکی از شهر های بزرگ ایران است که با داشتن 17 شهرک صنعتی مانند شهرک صنعتی بو علی ، شهرک صنعتی باغ بهشت، شهرک صنعتی قهاوند و ... یکی از صنعتی ترین و پیشرفته ترین شهر های ایران است که رقابت و توسعه اقتصادی در این شهر و ارتباطات نزدیک با سایر شهر های همجوار باعث شده دیدگاه سرمایه گذاری و توسعه پایدار در بین تحصیلکردگان و متخصصین این شهر از اهمیت خاصی برخوردار شود تا جایی که برای رقابت و انجام فعالیت اقتصادی در زمره یک شرکت و یا موسسه غیر تجاری فعالیت های خود را سامان دهی می کنند.

جمعیت متخصص و تحصیلکرده این روز های شهر همدان با نواوری ها و ایده های جدید در قالب شرکت های حقوقی توانسته اند بیش از پیش سهم خود را در اقتصاد کشور احیا نمایند. اما برای ثبت شرکت و تشکیل یک شرکت حقوقی باید شرایط و ضوابطی وجود داشته باشد. اما از انجایی که ثبت شرکت یک تخصص و مهارت حقوقی می باشد برای ثبت شرکت باید از وکلا و کارشناسانی مانند کارشناسان حقوقی ثبت شرکت بهره برد.

چه افرادی می توانند شرکت ثبت کنند؟

ثبت شرکت هیچگونه محدودیت و شرایط خاصی ندارد. هر فردی با هر تخصص و توانایی می تواند در صورت داشتن شرایط قانونی لازم اقدام به ثبت شرکت بکند. تنها باید در نظر داشت حتما برای ثبت شرکت ایده و خلاقیت و یا تخصص و دانشی در میان باشد و بدون برنامه و هدف خاص اقدام به ثبت شرکت نشود.

چه نوع شرکت هایی در ایران وجود دارند؟

در قانون تجارت ایران 7 نوع شرکت معتبر حقوقی اوره شده است که البته با استناد به یک نوع موسسه غیر تجاری می توان گفت شخصیت های حقوقی معتبر در ایران به 8 قسم تقسیم می شوند که عبارتند از:

شرکت های سهامی متشکل از دو نوع شرکت سهامی خاص و سهامی عام
شرکت با مسئولیت محدود
شرکت تضامنی
شرکت مختلط سهامی
شرکت مختلط غیر سهامی
شرکت نسبی
شرکت تعاونی
و نهایتا موسسات غیر تجاری که در ردیف شرکت های تجاری قرار نمی گیرند. این موسسات اجازه فعالیت تجاری ندارند و نباید تلاش انها در قالب یک شرکت به منظور انجام امور تجاری باشد. مانند انواع خیریه ها و نهاد های مردمی و مدارس غیر انتفاعی و موسسات انتفاعی و ...

برای ثبت شرکت ، تهران بهتر است یا همدان؟

تفاوتی ندارد در همدان بخواهید شرکت ثبت کنید یا در تهران ، تمامی شرکت ها برای ثبت با توجه به نوع قالب انتخاب خود باید قوانین و مقررات خاص و مشخص شده ان قالب شرکت را دقیقا اجرا کنند و نمی توانند با استناد به تهران و یا همدان بودن تبصره هایی را داشته باشند . همچنین ثبت شرکت بر عکس گفته برخی از افراد نا اگاه در تهران هیچ اعتبار و ارزش اضافی تر و متفاوتی با شرکتی که در شهرستان ها و یا همدان ثبت می شود ندارد . تنها معیار تعیین کننده ارزش در شرکت ها سرمایه ، نفرات ، تخصص و رزومه و سابقه کاری شرکت ها می باشد .

پیش نیاز های ثبت شرکت چیست؟

شرکت در اصل یعنی وجود یک اجتماع و یا یک کار شراکتی . بنابر این اولین لازمه ثبت شرکت وجود شریک و یا شرکایی برای تشکیل این شخصیت حقوقی می باشد. شرکت های تعیین شده در قانون تجارت هر کدام دارای شخصیتی مستقل هستند که با توجه به نوع شخصیت انها تعداد شریک مورد نیاز تعریف می شود. در مجموع برای ثبت شرکت حداقل در برخی از شرکت ها به دو و در برخی به حداقل سه و در شرکت تعاونی به حداقل 7 شریک نیاز است.

اما این شخصیت حقوقی به اعتباری نیاز دارد . اعتبار شرکت عموما با سرمایه شرکت سنجیده می شود و قالبا تفاوتی بین شرکت ها در این خصوص نیست. هر چه بیشتر سرمایه وجود داشته باشد اعتبار شرکت بیشتر است. اما شرکت های تضامنی و نسبی و همچنین شرکت های مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی هر چند سرمایه در انها تعیین کننده است ولی بیشتر اعتبار خود را از نفرات موسس خود می اورند. نفراتی که به نام ضامن شرکت ها هم شناخته می شوند و همین اعتبار انها باعث می شود این مسئولیت برای انها دیده شود.

در مجموع شرکت های سهامی تنها از سرمایه خود برای اعتبار خود استفاده می کنندو شرکت های غیر سهامی از شخصیت شرکا استفاده می کنند. حتی شرکتی مانند شرکت با مسئولیت محدود نیز هر چند سرمایه شرکت در اعتبارشان نقش دارد ولی تا حدودی هم از نام موسسین خود اعتبار خود را وام دار هستند. همچنین شرکت های تعاونی هم در بسیاری از مواقع هر چند به سرمایه خود وابسته اند ولی در میان موسسین شرکت اغلب افراد معتمد نامداری به عنوان بزرگتر و یا معتمد وجود دارند.

برای ثبت شرکت باید توافقنامه و یا قرارداد اولیه ای بین شرکا بسته شود که بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. در واقع این قرارداد چارچوب اصلی شرکت را تعیین می کند و نحوه شراکت بین شرکا را مشخص می کند تا بعدا بنا بر شرایط مختلف اتحاد انها بر هم نخورد. در واقع این قرارداد و توافقنامه اصل اولیه و مهم اساسنامه شرکت می باشد .حتی برای افرادی که نمی دانند کدام نوع شرکت برای انها بهتر است وجود این توافق اولیه تا حدود زیادی می تواند در انتخاب قالب شرکت تاثیر گذار باشد.

داشتن یک وکیل و یا مشاور مناسب و کاردان از موسسه حقوقی اقدام بعدی شما باید باشد . شما برای اینکه شرکت خود را ثبت کنید باید اظهارنامه و اساسنامه و یا شرکتنامه خود را تنظیم کنید به به شدت تخصصی و حرفه ای باید تنظیم شود. فراموش نکنید مشاورین و وکلای ما پشتوانه و تجارب بسیار ارزشمندی دارند که می تواند برای حال و اینده شرکت شما تصمیم گیری نموده و راه مناسبی را برای شما تدوین نمایند.

عدم درج حتی یک پارامتر در اساسنامه و یا شرکتنامه و یا سایر اسناد شرکت و یا اشتباه در ارائه اطلاعات می تواند اینده شما و شرکت شما را به خطر بزرگی بیاندازد.

برای ثبت شرکت و موسسه غیر تجاری باید مدارک و مستندات زیر را اماده و به همراه تقاضانامه به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید. این اداره در هر استان و یا شهرستان دارای شعبه مستقل می باشد که خدمات ثبت شرکت و موسسات غیر تجاری را به افراد متقاضی ارائه می کنند.

هم وطنان عزیز همدانی نیز می توانند پس از تهیه مستندات لازم خود با مشاوره وکلای متخصص ثبت شرکت یا در شهرستان خود و یا در تهران برای ثبت شرکت خود اقدام نمایند که در صورت داشتن وکالتنامه از طرف شما این مهم را ما تا لحظه اخر برای شما انجام خواهیم داد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در همدان:

تقاضانامه ثبت شرکت
اساسنامه شرکت یا شرکتنامه شرکت
اظهارنامه
صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که توسط اعضاء امضا شده باشد.
صورتجلسه اهیات مدیره و گواهی تعهد و قبول این مسئولیت توسط مدیران منتخب
رسیدی دال بر تامین سرمایه
فتوکپی مدارک شناسایی مدیران و موسسین شرکت
گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و موسسین شرکت
مجوز مورد نیاز در صورت مجوزی بودن موضوع
وکالتنامه وکیل
پس از تقدیم این مدارک و با تایید نوع و قالب شرکت و نهایتا ثبت شرکت موضوع و شرایط و خلاصه ای از شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار باید به چاپ برسد.

شرکت شما به ثبت رسیده ولی هنوز نمی توانید فعالیت تجاری خود را اغاز نمایید. برای شروع فعالیت باید کد اقتصادی و دفاتر پلمپ خود را هم دریافت نمایید که ما این مهم را هم برای شما انجام می دهیم.

 

علاقمندان به ثبت شرکت در همدان می توانند با تماس با کارشناسان و متخصصین موسسه حقوقی و تنها با دادن یک وکالتنامه با مشاوره و تخصص ما بهترین قالب ثبت شرکت را انتخاب و فعالیت حقوقی خود را بصورت فوری و با بهترین کیفیت اغاز نمایند.:: بازدید از این مطلب : 346
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 1 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasaminمتخصصین انفورماتیک در واقع به پردازش اطلاعات و مهندسی سامانه های اطلاعاتی مختلف مبادرت می کنند. این متخصصین همچنین در خصوص مطالعه و بررسی الگوریتم های سیستم های طبیعی و مصنوعی و انجام مطالعات در این زمینه فعالیت می کنند.

در واقع هر علمی مربوط به رایانه ، بانکداری و سیستم های اطلاعاتی و پردازشی با این رشته در ارتباط است. رشد روز افزون این سیستم ها در بدنه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی و همچنین فعالیت های جاری شرکت ها ی خصوصی و دولتی اهمیت این تخصص را تا جایی بالا برده که حضور در این رشته ها بصورت تخصصی می توان منافع و سود زیادی برای متخصصین این حوزه ها به همراه داشته باشد.

شرکت های انفورماتیک یا باید بصورت سهامی خاص به ثبت برسند ویا بصورت شرکت با مسئولیت محدود. این شرکت ها با شراکت دو تا چند نفر به ثبت خواهند رسید و بسته به قالب شرکت می توانند مسئولیت در بین شرکا تقسیم شود.

ثبت شرکت انفروماتیک در قالب سهامی خاص

برای ثبت شرکت انفورماتیک در قالب سهامی خاص باید یک نفر از متخصصین و موسسین این شرکت دارای مدرک کارشناسی در حوزه انفورماتیک باشد و یا هر یک از رشته های مرتبط با این موضوع را تحصیل کرده باشد. حداقل سه نفر باید با هم شراکت کنند و هر یک باید میزانی از سرمایه شرکت که بصورت سهامی در اساسنامه شرکت تعیین می شود را تادیه نمایند.

حداقل یک میلیون ریال باید برای ثبت شرکت تادیه شود و از این میزان 35 درصد باید در حساب شرکت سپرده شود. هر یک از سهامداران در این نوع شرکت تنها به اندازه مبلغ اسمی سهام خود در شرکت مسئولیت دارند.

ثبت شرکت انفورماتیک در قالب شرکت با مسئولیت محدود

شرکت انفورماتیک با مسئولیت محدود با دو نفر قابل ثبت است . این نوع شرکت ها هر چند باید با صد هزار تومان ثبت شوند ولی این میزان را مدیر عامل تعهد می کند و در زمانی دیگر تادیه می شود و تنها کافی است شرکا هر کدام میزان سهم الشرکه خود را اعلام نمایند. این شرکا تنها به اندازه سهم الشرکه خود در شرکت مسئولیت دارند.

شرکت های انفورماتیک البته در قالب های دیگر هم قابلیت ثبت دارند ولی مرسوم ترین حالت برای ثبت این نوع شرکت ها همین دو نوع اعلام شده بود.

این نوع شرکت ها به ارائه راهکار هایی می پردازند که به طور خلاصه می توان گفت هدفشان تسهیل فرآیند های امور بانکی، اداری، پزشکی، خدماتی و .. می باشد. این شرکت ها برای فعالیت رسمی باید حتما بصورت قانونی به ثبت برسند.

شرکت های انفورماتیک برای اینکه بتوانند در خدمات دولتی و ملی حضور داشته باشند و حتی در بسیاری از شرایط شرکت های خصوصی باید حتما اقدام به اخذ رتبه کرده باشند. مهم ترین عوامل در رتبه بندی شرکت های انفورماتیک را می توان نیروی انسانی متخصص و کاردان، درآمد شرکت و همچنین رضایت مشتریان دانست. رتبه بندی این شرکت ها مطابق با آئین نامه شورای عالی انفورماتیک می باشد. شرکت های انفورماتیک از 1 تا 7 رتبه بندی می شوند .

این شرکت ها بر اساس آیین نامه شورای عالی انفورماتیک در 14 شاخه رتبه بندی می شوند:

تولید نرم افزار و پشتیبانی نرم افزازی و همچنین نرم افزارهای حامل محتوا
امنیت اطلاعات و تبادل و تولید اطلاعات
اتوماسیون صنعتی
پروژه های پژوهشی و آموزشی
تولید نرم افزار های سفارش داده شده توسط مشتری
تولید قطعات جانبی
خدمات پشتیبانی
پشتیبانی نرم افزار های سفارش داده شده مشتری
تولید دستگاه های جانبی
خدمات شبکه های اطلاع رسانی
پشتیبانی سخت افزاری
شبکه های داده های مخابراتی
سیستم های ویژه
مشاوره و نظارت بر اجرای طرح های انفورماتیکی
شرکت های انفورماتیک در حال حاضر قسمت زیادی از نیاز های داخلی را براورده می کنند و به عنوان یک شرکت جانبی اغلب در خدمت شرکت ها و موسسات داخلی و خارجی و یا به عنوان شرکت های مبادلات اطلاعات و پروژه های پژوهشی در حال فعالیت می باشند. عمده فعالیت های شناخته شده این شرکت ها تولید نرم افزار ها و سخت افزار های رایانه ای و مخابراتی و مشاوره و حمایت و پشتیبانی از این سیستم ها می باشد.

به منظور ثبت شرکت انفورماتیک باید وکیلی خبره را انتخاب کنید. موسسه حقوقی با سال ها تخصص و تجربه و بهره مندی از برترین مشاورین و کارشناسان داخلی برای ثبت شرکت انفورماتیک در قالب دلخواه شما و نهایتا رتبه بندی مورد نظر شما اماده همکاری است.:: بازدید از این مطلب : 313
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 1 مهر 1398 | نظرات ()